SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

cieśń

dopuszczalne w grach (i)

cieśń

1. miejsce w organizmie, w którym narządy lub ich części ciasno do siebie przylegają;
2. ciasnota, ciasne miejsce; ścisk, tłok

POWIĄZANE HASŁA:


KOMENTARZE

rollergirl # 2006-10-02

brak mi słów do ludzi którzy tworzą ten słownik
Choć odrobina konsekwencji !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

puma593 # 2007-07-18

to ma jednak pewien sens nie uwazasz???

superona34 # 2007-07-18

narządy u nerwione przez nerwy czaszkowe(źródło -Encyklopedia PWN)

superona34 # 2007-07-18

unerwione

~gosc # 2007-07-18

jest to termin medyczny,nazwa choroby (zwężenie cieśni)-dotyczy np. dłoni

borsukers # 2007-09-06

tak, istnieje kanał cieśni nadgarstka ograniczony troczkiem zginaczy...

~gosc # 2009-11-18

tak, tak, sama miałam z tym problem, ale po operacjach obie dłonie są całkiem sprawne

~gosc # 2010-04-19

Cieśń nadgarstka - bolesna dolegliwość biurowa

Drętwienie palców i ból utrudniają ci wykonanie prostych czynności? Może to być objaw zespołu cieśni nadgarstka, choroby częstej wśród osób, które wiele godzin spędzają przy komputerze...

Choroba zawodowa

Przyczyną twoich dolegliwości może być nie tylko długotrwałe pisanie na komputerze. Z powodu zespołu cieśni nadgarstka cierpią także kasjerki w sklepach, fryzjerki, osoby wykonujące ciągle te same, monotonne ruchy przy taśmie produkcyjnej (takie jak składanie zespołów elektronicznych). Z reguły więc zespół cieśni nadgarstka spowodowany jest pracą zawodową. Jednak jej rozwojowi sprzyja także hobby (np. robótki na drutach), reumatoidalne zapalenie stawów i ciąża. Zespół cieśni nadgarstka miewają też młode mamy. Jedną z jego przyczyn jest bowiem częste wykonywanie czynności, których się nigdy wcześniej nie robiło.
Uciśnięty nerw

Co powoduje rozwój choroby? Małe kości nadgarstka tworzą tunel, zwany kanałem cieśni nadgarstka. Przechodzą przez niego ścięgna mięśni zginaczy palców i nerw pośrodkowy. Przykryte są jakby grubą taśmą - troczkiem zginaczy nadgarstka, zwanym też więzadłem poprzecznym. W wyniku przeciążenia pracą może dojść do jego zwłóknienia. Zaczyna wówczas uciskać nerw pośrodkowy i tworzy się stan zapalny. Pojawiają się charakterystyczne objawy choroby: drętwienie, mrowienie i ból palców, głównie kciuka i palca wskazującego. Ból nasila się nocą, budzi ze snu. Często promieniuje do ręki i karku, podobnie jak w dyskopatii kręgów szyjnych (łatwo pomylić tę chorobę z zespołem cieśni nadgarstka). Potem następuje osłabienie mięśni dłoni. Trudno ją zacisnąć w pięść, uchwycić uszko filiżanki lub kubka...

http://www.kobieta.pl/zdrowie/medycyna/zobacz/artykul/ciesn-nadgarstka-bolesna-dolegliwosc-biurowa/

~gosc # 2011-04-18

cieśń to kanał łączący dwa płaty tarczycy( encyklopedia zdrowia)

~gosc # 2012-07-23

Właśnie otrzymałam ostateczną decyzję z IMP w Łodzi, o nie uznaniu u mnie choroby zespołu cieśni nadgarstka za chorobę zawodową, ponieważ od 1993 pracuje na komputerze. Stwierdzono, że można zaliczyć tylko okres do tego roku - pisanie na maszynie. Nie wzięto pod uwagę, że moja praca głównie polega na pisaniu na komputerze 3/4, reszta wprowadzanie danych - to jest też w jakiś sposób pisanie. Od lat cierpię na tą chorobę. Przeszłam operacje na obie ręce ze skutkiem dobrym, lecz w lewej ręce już mi zaczyna choroba powracać ( potwierdziły to badania w Łodzi). Innych chorób u mnie nie stwierdzono. Nie mogę się pogodzić z tą decyzją bo jest ona wielce nie sprawiedliwa.

~gosc # 2013-05-21

W "Myślach" Seneki słowo to jest używane właśnie w takim znaczeniu, jak tutaj, czyli ciasnota, ścisk. Myślę, że cieśń nadgarstka to znacznie późniejszy neologizm.

"Czas naszego życia jest chwilką, a nawet mniej niż chwilką. Lecz natura jeszcze i z tej odrobiny uczyniła sobie igraszkę, stwarzając pozór dłuższego trwania: czymś osobnym uczyniła niemowlęctwo, osobnym pewne przejście od dojrzałości do starości, osobnym samą starość. Ileż stopni umieściła w tej cieśni!"