SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

biegłoś

nie występuje w słowniku


KOMENTARZE

~gosc # 2005-03-10

Tak więc z punktu widzenia gramatycznego formy byłom, byłoś; robiłom, robiłoś, widziałom, widziałoś itd. są poprawne, zgodne z systemem językowym.
Wątpliwości budzi natomiast strona semantyczna tej kwestii: czy istnieje nadawca lub odbiorca wypowiedzi, w stosunku do którego można by użyć form rodzaju nijakiego. Niewątpliwie w tekstach dotyczących życia codziennego, pisanych polszczyzną standardową czy potoczną taka sytuacja się nie zdarza: dziecka pytamy: co robiłeś? lub co robiłaś?, a nie: co robiłoś?, a ono (w praktyce: on lub ona) odpowiada: robiłem lub robiłam, a nie: robiłom. Można jednakże wyobrazić sobie sytuację opowieści bajkowej, w której narrator lub któryś z bohaterów zwraca się do antropomorfizowanego słońca albo alegorycznie potraktowanego lata, a ono (słońce, lato) mu odpowiada; wtedy można by użyć formy rodzaju nijakiego, np.: Słoneczko drogie, co wczoraj robiłoś – Świeciłom dzień cały, suszyłom rosę i łzy dziecięce. A ty, lato, co robiłoś? – Wyzłacałom kłosy zbóż, rumieniłom jabłka w sadach.

Można więc powiedzieć, że kwestionowane przez Pana formy są systemowo poprawne, lecz w zasadzie należą do klasy form potencjalnych, nieużywanych na co dzień.