SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

dokonałom

nie występuje w słowniku


KOMENTARZE

~gosc # 2011-08-15

proszę o usunięcie tego ewidentnego bzdetu!!!!!! kto wstawia tu takie nieistniejace wyrazy????? wykorzystują to słownikowcy a osoby intelignetne przegrywają przez takie dziwactwa!!!! TEN WYRAZ NIE ISTNIEJE!!!!!!! usunąć natychmiast!!!!!

~gosc # 2011-08-16

Osoby inteligentne powinny znać polską fleksję. Osoby inteligentne inaczej (tzw. niepełnosprytne) nie znają odmiany czasowników przez osoby i słusznie przegrywają partie.

~gosc # 2011-08-16

to poproszę o podanie następujących informacji - jaka to część mowy i jaka to jego forma, dokładnie!... i może poproszę o przykład użycia tego wyrazu w zdaniu!... bo umiecie się tylko mądrzyć, że taki wyraz istnieje! owszem, ale tylko w tym słowniku pełnym bzdur a to wcale nie oznacza, że istnieje w jęz. polskim!!!!!!!

~gosc # 2011-08-16

czy o inteligencji swiadczy to, że ktoś umie tylko z tego słownika przepisac wyraz???????

~gosc # 2011-08-16

Z pewnością świadczy o niej nierozumienie prośby o zapoznanie się z najczęściej zadawanymi pytaniami.

~gosc # 2011-08-16

ciekawe jest to unikanie po prostu odpowiedzi na pytanie:-))))..... no bo co odpisać jak się nie wie... żałosny jesteś... pewnie z tych czerwonych nicków co to wyuczeni tylko spisywać... za nic mając poszanowanie jezyka polskiego.. no to jak - doczekam się merytorycznej odpwwiedzi?

~gosc # 2011-08-16

Jeśli nie chcemy przypisać słoneczku płci...

Dalej czytaj http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=9151

~gosc # 2011-08-16

no i co pani madralinska?

~gosc # 2011-08-16

pani mądralińska weszła do tego słownika - ze wszech miar polecanego i wiarygodnego, wszak to PWN! ... tam pani mądralińska wpisała w wyszukiwarkę onże wyraz ....DOKONAŁOM! i.... otóż ten słownik NIE ZAWIERA TEGO WYRAZU!... i co, panie mądraliński? bleblesz i bleblesz, tylko żadnych rezulatów :-) powtarzam - taki wyraz NIE ISTNIEJE!... źródło wskazane przez Ciebie NIE ZAWIERA TEGO!!!! pojął?

tevex # 2011-08-16

ten link będzie trafniejszy:
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=2370

0statnia # 2011-08-16

Ï co pani madralinska?"napisalam ja:) Dlaczego?Jakis czas temu gralam z pania nauczycielka...ulozylam taki ( lub nawet ten ) wyraz i pani mnie wysmiala.Wspomnialam,ze nauczycielka nie jest dla mnie (niestety) autorytetem bo moja polonistka nauczyla mnie,ze ostatnia litera alfabetu to ziet.

TE LINKI PODAL KTOS NIE PO TO,ZEBYS TAM WPISALA TO SLOWO ALE ZEBYS ZOBACZYLA CO JEST TAM NAPISANE PRZEZ AUTORYTETY WIEKSZE NIZ NAUCZYCIELE.

Przyklad ze slonkiem byl bardzo trafny.-link pierwszy
-Slonko co robilos?(Bo przeciez nie co robiles ani co robilas)
-Najpierw wzeszlom a potem zaszlom.

Poczulam potrzebe przyznania sie do "pani madralinskiej"bo nieslusznie by sie jeszcze koledze oberwalo.
Co zlego to nie ja.
Pozdrawiam:)

0statnia # 2011-08-16

Skopiowalam ze strony PWN:
Szanowni Państwo!
grając w scrabble, spotkałam sie z określeniem uważałom i uważałoś – ponoć jako odmiana czasownika uważać w czasie przeszłym rodzaju nijakiego. Powiedziano mi, iż jest to forma potencjalna i być może niedługo zostanie uznana za powszechną. Jakoś nie mogę sobie tego przyswoić. Czy to samo objęłoby np. czasowniki: pisać, mówić, czytać? Moim zdaniem wyrazy te określają czynności wykonywane jedynie przez osoby o określonej płci, stąd do tej pory występowała tylko ich odmiana żeńska i męska. Będę wdzięczna za rozwianie moich wątpliwości: czy formy uważałom, uważałoś itp. można uznać za poprawne?
Bardzo dziekuję.
Z poważaniem
Małgorzata Żabówka
Wymienione przez Panią formy są zbudowane poprawnie, w każdym razie z punktu widzenia gramatyki. Mimo to nie używa się ich, gdyż nie ma takiej potrzeby. Nie sądzę – inaczej niż Pani rozmówca – by się upowszechniły. Pozostaną raczej tym, czym są – niewykorzystywaną możliwością, którą daje nam język i po którą może sięgnąć poeta, gracz w scrabble'a lub inna osoba posługująca się językiem w celach innych niż czysto użytkowe.
— Mirosław Bańko

0statnia # 2011-08-16

i to o sloneczku z PWN:)
Witam.
opracowując z kolegami z pracy opowieść o Słoneczku, dotarliśmy do pewnego problemu i nie bardzo wiemy, jak sobie z nim poradzić. Mianowicie, kiedy chcielibyśmy zapytać Słoneczko o to, co robiło dziś rano, nie bardzo wiemy, jakiej formy użyć. Czy forma: „Co dziś robiłoś, Słoneczko?” jest poprawna? Czy Słoneczko może odpowiedzieć: „Najpierw wzeszłom, potem zaszłom”? Czy takie formy w polskim języku istnieją?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Jeśli nie chcemy przypisać słoneczku płci – męskiej lub żeńskiej – to nie ma innej rady, niż zwracać się do niego słowami: „Co dzisiaj robiłoś?” i kazać mu odpowiadać: „Najpierw wzeszłom, potem zaszłom”. Podobny problem mają rodzice, kiedy czekają na przyjście na świat maleństwa, a jeszcze nie znają jego płci. Rozwiązaniem w obu wypadkach może być używanie w zamian innego rzeczownika, o rodzaju męskim lub żeńskim. O słońcu można by mówić np. słońcuś (oczywiście ten) lub słoneczka (ma się rozumieć, ta).
— Mirosław Bańko, PWN

0statnia # 2011-08-16

...i co pani madralinska?:P

~gosc # 2011-08-16

Niestety, należałoby się spodziewać, że problem będzie wałkowany wciąż od nowa i od nowa, pod każdym -om i -oś. Patrzaj: komentarze pod "uszłoś", "stałom", "biłom", "biłoś", "lałom", "myłoś", "oclić", "uwiłoś", "wydałom"... Pod niektórymi - kolejne linki do Poradni językowej PWN. Ale to wszystko grochem o ścianę.

~gosc # 2011-08-18

to ponowię pytanie - dlaczego słownik PWN nie zawiera wyrazu DOKONAŁOM?:-)

~gosc # 2011-08-18

To, że jakiś słownik nie zawiera jakiegoś wyrazu, nie oznacza, że ten wyraz nie istnieje. Słownik PWN zawiera wyraz DOKONAĆ. To wystarczy. Utworzenie form jest w zasięgu przeciętnego użytkownika tego słownika. Sprawdź, czy ten słownik zawiera wyraz DOKONANIACH albo DOKONALIBYŚMY, a potem uprzyj się, że one nie istnieją.

Jeśli masz na myśli ten słownik: http://www.pwn.pl/?module=multisearch , to wpisz sobie w okienko wyszukiwania 'JHDGDTBDFR' (albo np. 'DOKONAŁUM', żeby zobaczyć, jak się zachowuje ten słownik, kiedy nie rozpoznaje we wpisanym ciągu znaków żadnego wyrazu), a potem wyszukaj 'DOKONAŁOM' - efekt będzie inny.