SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

kolejno

dopuszczalne w grach (i)

kolejny

występujący jeden po drugim; następny


KOMENTARZE

~gosc # 2011-09-18

Jaka jest zasada, że nie ma osobnych form podstawowych 'kolejno', 'sercowo', 'zasadniczo', a są formy podstawowe 'buraczkowo' i 'wszyściuchno', choć te wyrazy mogłyby być podpięte pod 'buraczkowy' i 'wszysciuchny'?

~gosc # 2011-09-18

> greenpoint # 2007-06-17

nie może, bo "analnie" jest ndpl, a "analny" dpl

~gosc # 2011-09-18

Ale ZDS mówią, że forma podstawowa wyrazu to dla przysłówka stopień równy przysłówka (nie przymiotnik!). Z tego by wynikało, że to raczej w drugą stronę, tj. nie łączyć, a rozdzielać.

Jeśli chodzi o parę 'wszyściuchny'/'wszyściuchno', to oba wyrazy są dpl.

~gosc # 2011-09-18

nie, z tego by wynikało, że nie rozumiesz tego fragmentu ZDS-u.

~gosc # 2011-09-18

A jak to inaczej rozumieć?
Wesoło - przysłówek w stopniu równym - forma podstawowa według ZDS powinna brzmieć 'wesoło', a jest pod 'wesoły'.
Weselej - przysłówek w stopniu wyższym - forma podstawowa według ZDS powinna brzmieć 'wesoło', a jest pod... 'weselej'.
Najweselej - przysłówek w stopniu najwyższym - forma podstawowa według ZDS powinna brzmieć 'wesoło', a jest pod... 'najweselej'.

~gosc # 2011-09-18

pomóc powinno przeczytanie tego punktu drugiego od początku, a nie od połowy.

~gosc # 2011-09-18

Czytam od początku. Wskaż mi fragment, który według Ciebie mówi, że formą podstawową dla 'wesoło' powinno być 'wesoły', a dla 'weselej' - 'weselej'.

Dla pewności, że czytamy te same ZDS, wklejam pierwszą połowę punktu drugiego:


2. Prawidłowość, a więc dopuszczalność, formy gramatycznej słowa oznacza, że:

- forma podstawowa wyrazu lub jej forma fleksyjna znajduje się jako hasło, podhasło lub część ich definicji, z pominięciem przykładów zastosowania w zdaniu, w jednym z dozwolonych źródeł słów wymienionych w punkcie 3., przy czym za niedopuszczalne uznaje się składniki zwrotów obcojęzycznych niewystępujące jako samodzielne hasła (np. niedopuszczalne są: aspera, iacta),
- forma gramatyczna utworzona od formy podstawowej wyrazu jest zgodna z zasadami gramatycznymi i ortograficznymi języka polskiego (dopuszczone są więc formy potencjalne, poprawne ze względów ortograficznych i gramatycznych, choć nieużywane w żywej polszczyźnie).

~gosc # 2011-09-19

To proste - w założeniu w SJP.pl wszystkie przysłówki wędrują pod odpowiadające im przymiotniki, chyba że, jak napisał Greenpoint, a przypomniał tę wypowiedź ~gosc, są niedopuszczalne. Wtedy muszą zostać zanotowane jako osobne hasła.

ZDS mówią o dopuszczalności wyrazów w grach, a nie o sposobie notowania haseł w SJP.pl.

~gosc # 2011-09-19

Jeżeli "wszystkie przysłówki wędrują pod odpowiadające im przymiotniki", to dlaczego 'weselej' i 'najweselej' nie trafiło pod 'wesoły'?

Gdzie znajdę założenia dotyczące sposobu notowania haseł w SJP.pl?

meg # 2011-09-19

może uściślę: "wszystkie przysłówki w stopniu równym..."
stopień wyższy i najwyższy notowany jest osobno

nie ma spisu takich założeń

wszelkie informacje można ewentualnie otrzymać od operatorów słownika
z tym, że wypadałoby się zalogować w tym celu

~gosc # 2011-09-19

Dzięki, Meg. Mam jeszcze jedną uwagę/pytanie:

ZDS mówią, że "dopuszczalne są słowa znajdujące się w (...) i ich WSZYSTKIE poprawne formy gramatyczne".

Zgodnie z tym jeśli przysłówek 'absurdalnie' jest dopuszczalny, a jest, to jego poprawne formy gramatyczne 'absurdalniej' i 'najabsurdalniej' chyba również powinny być dopuszczalne? Dlaczego nie są?

meg # 2011-09-19

w przypadku przysłówków przyjęliśmy zasadę, że o poprawności formy gramatycznej decyduje informacja o sposobie stopniowania w słowniku, z którego pochodzi dany przysłówek

w Twoim przykładzie:
"absurdalnie" w WSO E.Polańskiego nie ma informacji o tym, że przysłówek stopniowany jest sposobem prostym, dlatego zakładamy, że nie jest on stopniowalny w ten sposób

słownik podany jako źródło przy haśle: absurdalniej i najabsurdalniej nie jest u nas dopuszczalny

~gosc # 2011-09-19

Brak informacji w Polańskim nie wydaje się wystarczającą podstawą do uznania, że przysłówek nie jest stopniowalny. Przytoczę tu casusy słów 'kurwik' i 'adaś' - w regulaminowych słownikach nie ma informacji o liczbie pojedynczej, a jednak takie formy honorujecie.

Jednak skoro już uznaliście, że 'absurdalnie' się nie stopniuje, to kłóci się to z podaniem - to nic, że w innym kontekście i miejscu - stopni wyższego i najwyższego tego przysłówka. Dochodzi do paradoksu: według dwóch orzeczeń tego samego gremium przysłówek 'absurdalnie' równocześnie jest i nie jest stopniowalny.

tevex # 2011-09-19

~gościu, najpierw źle zrozumiałeś fragment ZDS dotyczący form podstawowych, który opisuje postać wyrazów w słownikach, nie tutaj, następnie błędnie zakładasz, że syntetyczny stopień wyższy i najwyższy powinien być dopuszczalny, jeśli notuje go obojętnie jaki słownik. Na dodatek przyrównujesz dwa przypadki: w pierwszym podana jest informacja (blp), a upojedynczenia są dozwolone na mocy ZDS, w drugim nie ma jakiejkolwiek informacji, co nie powinno przeszkodzić w dodaniu. Ty tak na serio?
"Brak informacji w Polańskim nie wydaje się wystarczającą podstawą do uznania, że przysłówek nie jest stopniowalny."
A brak takiej informacji we wszystkich słownikach dopuszczalnych? Brak w USJP 'spany' nie wydaje się wystarczającą podstawą do uznania, że czasownik jest nieprzechodni?
"według dwóch orzeczeń tego samego gremium przysłówek 'absurdalnie' równocześnie jest i nie jest stopniowalny."
Przysłówek praktycznie zawsze może mieć postać analityczną, będzie stopniowalny. Skoro w niedopuszczalnym słowniku występuje forma 'analityczniej', staje się ona poprawna, jednak niedopuszczona do gry. Nie wiedziałem, że będę musiał pisać takie oczywistości.

~gosc # 2011-09-19

W przypadku przymiotnika dość dobrze opisano w ZDS-ie kwestię dopuszczalności stopni wyższych i najwyższych:
"dla przymiotnika: stopień równy przymiotnika w mianowniku (uwaga dotycząca form gramatycznych: dla przymiotników w stopniu wyższym lub najwyższym przy ich formie podstawowej musi być podana w dopuszczonym źródle forma stopnia wyższego lub najwyższego, w przeciwnym przypadku przymiotnik taki posiada tylko formę złożoną),".
Brak jednak takiej informacji w przypadku przysłówków, co powinno zostać poprawione.

Jeśliby ktoś uznał, że "absurdalnie" się nie stopniuje, to raczej nikt by tu nie zanotował "absurdalniej". To, że jakiś wyraz jest niedopuszczalny w grze, nie znaczy, że nie istnieje, jest niepoprawny itp.

Inna kwestia to ciągła niedopuszczalność słownika Larousse'a, w którym zanotowano "absurdalniej". Słownik wydany w 2006 r., słowa z niego zgłaszał Porti w 2007 r., a do dziś ani nie jest on dopuszczalny, ani nie figuruje w dodatku A... A według ZDS-u powinien być dopuszczalny. Cóż, krytyki redakcji nie będzie, bo to i tak niczemu nie służy.

tevex # 2011-09-19

"do dziś ani nie jest on dopuszczalny, ani nie figuruje w dodatku A"
W dalszym ciągu walczę o dopuszczenie go do gry, więc jedna z tych rzeczy na pewno nastąpi. ;))

~gosc # 2011-09-19

No a ja tak na serio. Piszesz, że źle rozumiem fragment ZDS dotyczący form podstawowych, ale może to nie ja źle rozumiem, tylko ktoś inny wcześniej źle zredagował.

ZDS w obecnym brzmieniu do uznania dopuszczalności stopnia wyższego przysłówka wymagają wyłącznie dwóch warunków: żeby forma była poprawna i żeby jej forma podstawowa była w słowniku. Z przymiotnikami jest inaczej, ale z przysłówkami właśnie tak. Poprawność 'absurdalniej' sami zatwierdziliście osobnym hasłem, więc ten warunek jest spełniony. Forma podstawowa 'absurdalnie' jest w WSO Polańskiego. Więc teraz ja mógłbym spytać, czy Wy tak na serio.