SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

morale

dopuszczalne w grach (i)

morale

duch bojowy, wola walki

-

morale

dopuszczalne w grach (i)

morał

wniosek o charakterze pouczającym, który można wyciągnąć z jakiegoś wydarzenia lub sytuacji, formułowany i umieszczany w literaturze dydaktycznej (np. bajkach, przypowieściach) zazwyczaj na końcu utworu


KOMENTARZE

mirnal # 2014-03-09

morale - w paru słowiańskich językach "bojowy duch", po czesku morálka, w kilku językach moral, po estońsku moraal, walijsku morâl...

marek176cm # 2014-03-10

Definicja dotyczące <morale> sugeruje użycie jedynie w odniesieniu do walki, choć o morale można również mówić w innych grupach ludzi, np. w miejscu pracy, mówiąc o grupach osób poszukujących zaginionych lub o tych, co starają się dotrzec do ofiar trzęsienia ziemi, itp.

Marek / W-wa

mirnal # 2014-03-10

Kopaliński - morale duch (bojowy), duch zespołu, wola walki, gotowość wypełniania rozkazów, znoszenia trudów i niebezpieczeństw, odporność psychiczna (wojska); niekiedy błędnie zamiast: moralność, etyka itp.
Etym. - ang. 'jw.' z fr. moral 'jw.' od 'moralny' z łac. moralis.

Z jakiego by języka to nie było, to po polsku powino mieć przyjazną formę, czyli zdatną do deklinacji.

~gosc # 2015-03-01

Wiele słów zaczerpniętych z innych języków było na początku nieodmienne, jak np. "radio", ale z czasem to się zmieniło. Wiedząc o tym, wypadałoby, żebyśmy przestali się bawić w nieodmienianie tego słowa, bo brzmi ono wówczas co najmniej dziwnie.

pluralis4ever # 2016-04-24

Czego nie rozumiesz? Znaczenia słowa 'morale'? Nigdy nie grałeś w "hirołsów" trójkę? ;)

Morale to inaczej duch walki, chęć do bicia się, zabijania wroga. To niezwykle ważny aspekt każdej wojny - jeśli żołnierze nie mają morale, nie ma szans na zwycięstwo, choćby mieli najnowocześniejsze wyposażenie w historii świata.

Przykładem takich przegranych bitew mimo przewagi militarnej, wynikających z braku morale, są: inwazja ZSRR na Afganistan oraz interwencja USA w Wietnamie.

mirnal # 2016-04-24

Nie napiszę Ci o Twojej kompromitacji, bo możesz tak sobie uważać. Jeśli żołnierz ma wysokie morale, to oczywiście jest zdolny do walki i to z poświęceniem dla słusznej idei, np. obrona państwa, natomiast nic mi nie wiadomo, aby w tym mieściło się zabijanie wroga, choć w końcu wojna do tego się sprowadza. Indianie mieli morale i walczyli w słusznej sprawie, ale przegrali wszystkie wojny i wojenki, zatem posiadanie morale nie jest żadnym gwarantem sukcesu. My w 1939 także mieliśmy wysokie i dość wysokie morale i przegraliśmy wojnę obronną, więcej - gdyby nie wojna obu okupantów, to pewnie do dzisiaj bylibyśmy pod okupacją Rzeszy (gadalibyśmy idealnie po niemiecku) i ZSRR (tu po rosyjsku), nawet przy bardzo wysokim morale. I skąd wiesz, że Amerykanie przegrali wojnę w Wietnamie z powodu niskiego morale? Przy każdej przegranej w zasadzie można ocenić w ciemno - "przegrali mimo przewagi technologicznej, bo zabrakło im wiary w zwycięstwo...". Generalnie jest tak - państwo X napada na Y i zajmuje coraz większe terytorium, czyli obsada agresora na np. 1 km kw. spada, zaś obrońcy się wzmacniają dzięki swemu patriotyzmowi oraz głównie dzięki udzielanej pomocy przez mocarstwa przeciwne sobie, czyli Wietnamowi pomagali Rosjanie i Chini, zaś Afganom pomagali Amerykanie.

pluralis4ever # 2016-04-24

A gdzie napisałem, że wysokie morale jest gwarantem sukcesu?
Jest bardzo ważnym aspektem, ale zwycięstwa w kampanii nie gwarantuje.

Polscy obrońcy z września 1939 r. mieli bardzo wysokie morale i zadali OGROMNE straty Niemcom - niemniej, przewaga liczebnościowa i technologiczna zdecydowała o zwycięstwie III Rzeszy. Statystki uzbrojenia mówiły, że w normalnych warunkach III Rzesza zajęaąby Polskę w maks. 5 dni - a tymczasem, z dużą pomocą wojsk sowieckich, musieli się męczyć cały miesiąc.

fanmirnala # 2016-04-24

Mirnalu, nieładnie jest się mścić ;)

Odnośnie do tematu to pojadę Przekornym i napiszę, że nie zgadzam się z nikim. Z Mirnalem nie mogę się zgodzić, ponieważ przypisuje Pluralisowi coś, czego nie twierdził, a z Pluralisem dlatego, iż powiela stereotypy, pisząc, że Amerykanie przegrali wojnę w Wietnamie z powodu niskiego morale żołnierzy :P

mirnal # 2016-04-24

"Morale to inaczej duch walki, chęć do bicia się, zabijania wroga". Panowie, nie wiem, jak wy, ale gdyby dzisiaj wybuchła wojna z Polską, to który z nas miałby to coś, co zapisano powyżej, zwłaszcza chęć do zabijania wroga? A wróg to żołnierze, czy ludność cywilna? Jeśli cywile spalą wam benzynową butelką czołg z waszymi kolegami, to który z was rozstrzelałby w odwecie 10 cywilów? Morale to ocenia się po wygranej lub przegranej bitwie - wówczas wojskowi albo historycy piszą o wysokim (z reguły, zwłaszcza jeśli to dotyczy nas - my ocenimy, że mieliśmy wysokie morale, wrogowie, że niskie). Po latach wychodzą smaczki typu hece z dowódcą ORP Orzeł lub z dowódcami na Westerplatte. Morale to raczej propaganda, bo jak ocenić morale np. 1 września 1939? Ankieta? Nastrój? A jak kiepski, to paru się rozstrzela i morale wzrośnie? W szkole, w czytankach pisano o bohaterstwie i wysokim morale. Dzisiaj większość Polaków z wysp, po wybuchu wojny, dziękowałaby Bogu, że wyjechali do WB w ramach wielkiej Unii. Dzisiaj oddajemy cześć patriotom zabitym przez komunistów - czy Oni coś mieli jednak na sumieniu, czy same wzorce do naśladowania? Żadnej czarnej plamy?

~gosc # 2017-12-25

Slyszalam jeszcze slowo morale w znaczeniu zasady moralne;
miec morale (lub nie miec) - miec zasady, honor

~gosc # 2022-03-10

Będę odmieniał morale przez przypadki, bo mogę, bo tak! Morale, morali, moralom, morale, moralami, moralach, morale. Odmieniać wszystko co da się odmienić!

pluralis4ever # 2022-03-10

Oczywiście, nikt Ci tego nie zabrania.

~gosc # 2022-03-18

A czy morale nie występuje czasem w liczbie pojedynczej? Bo jakoś dziwacznie brzmi w odmianie "morali".