sjp Słownik Języka
Polskiego

oczów

dopuszczalne w grach

oko

narząd wzroku


komentarze:

# karollina 2004-08-29

co to do cholery ma być???????/
w życiu nie użyłabym tej formy, podobne do "poszłem" w męskim wydaniu zamiast poszedłem!!
ja bym powiedziala OCZU anie OCZÓW

# aaba 2006-02-25

po kiego diabła robicie z języka polskiego pośmiewisko nie ma oczów zawsze były i będą tylko oczy - oczu

# tomeksss 2006-09-20

proponuję dodać do słownika jeszcze poszłem, weszłem, ręków, nogów itp.

# greenpoint 2006-09-20

ty miast proponować, kup sobie lepiej słownik poprawnej polszczyzny, bo masz widzę kłopoty...

# mawu71 2006-09-27

Powinieneś zajrzeć do "Słownika języka polskiego" raczej Ty, greenpoint. Sprawdź hasło "ironia", bo masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem. A forma "oczów" jest niedopuszczalna!!!Jak można tak odmieniać, to analfabetyzm!

# greenpoint 2006-09-27

oczów to forma rzadka, ale poprawna (w Google ponad 30 tys. wyników, nie spodziewałem się aż tyle),
poza tym jeden słownik masz wpisany w pole "występowanie" - mogę Ci dać mejla do dra Grzeni, zapewne przekonasz go jaki "to analfabetyzm"

# mawu71 2006-09-29

Fakt, w google jest sporo wyników ze słowem "oczów". Zauważ tylko, ze sa to blogi i fora oraz fragmenty literatury (której współczesną raczej nazawać nie można). Wybacz, ale dla mnie to nie jest miarodajne. A "występowanie", do którego odsyłasz ... Otóż w "Słowniku języka polskiego" pod red. M. Szymczaka jest napisane, ze Dopełniacz liczby mnogiej to "oczu" (ewentulanie "ócz"). Zachęcasz, greenpoint, do kaleczenia języka polskiego.

# ppianista 2006-09-29

No to masz wysoki współczynniki pH... wyprowadzę Cię z błedu i powiem, że słownik Szymczaka nie jest jedynym słownikiem w Polsce! Nie jest też jedynym dopuszczalnym źródłem słów...

...w polu 'występowane' jest wyraźnie napisane, że słownik, w którym zawarto odmianę 'oczów' jest słownik Grzeni! A zasada jest mniej-więcej taka: jesli jeden słownik uznaje jakąś odmianę za niepoprawną bądź jej nie notuje, a inny uznaje za poprawną, to odmiana ta jest uznawana za poprawną przez operatorów i dopuszczana do gry...

# greenpoint 2006-09-29

nawet nie chodzi o słownik Grzeni :-) "oczów" notuje wiele słowników, np. Słownik poprawnej polszczyzny PWN 2004
"Zachęcasz, greenpoint, do kaleczenia języka polskiego" - masz na myśli: moja racja jest najmojsza?
swoją drogą jak wielką moc oddziaływania ma zobaczenie czegoś drukiem, do "ócz" maw zastrzeżeń nie zgłasza :-)

# mawu71 2006-09-30

Rozumiem, ze dla niektórych najważniejsza jest możliwość tworzenia nieograniczonej liczby słów oraz wysoki ranking i zrobiliby wszystko, żeby zaskoczyć przeciwnika wyrazem typu "oczów", "wóź", "ęsi" (wszystkie wyrazy autorstwa greenpointa - szacunek dla pomysłowości :-) )Tylko właściwie po co? Język polski ma tyle słów i ich form, że zdecydowanie wystarczyłoby. Ciekawa jestem, co zrobisz, jeżeli jakiś "językoznawca" uzna, ze forma "poszłem" stała się tak powszechna, ze należy ją uznać za wariant poprawnej odmiany. Mnie nie chodzi o to, ze ja muszę mieć rację. Tylko w literaki grają np. dzieci i co ma zrobic nauczyciel, któremu w wypracowaniu uczeń napisze: "Nigdy nie widziałem tak niebieskich oczów" i będzie argumentował, ze ta forma jest dopuszczalna?

# ~gosc 2006-09-30

sprytny uczeń odeśle nauczyciela do poradni językowej PWN ;)

# greenpoint 2006-09-30

_maw, mieszasz różne rzeczy i czyżbyś nie czytał/-a http://www.kurnik.pl/slownik/dp.phtml
bo cóż to znaczy "wyrazy autorstwa greenpointa"??
zasady dopuszczalności słów nie decydują, czy słowo jest poprawne w mowie oficjalnej, w zeszycie u ucznia, czy przy piwie pod blokiem - decydują o tym, czy słowo jest dopuszczalne w grze; kryterium poprawnościowe sprowadza się do tego, że nie dodajemy fąfrów (a nie jest to proste, nieraz granica jest bardzo płynna);
gra w literaki nauczy kogoś (może), jak pisać "który" i nie- osobno z zaimkami (nie mój), ale nie hierarchii poprawnościowej 3 form: oczu, oczów, ócz
PS pytanie o nauczyciela jest źle postawione ("i co ma zrobic nauczyciel, któremu w wypracowaniu uczeń napisze (...) i będzie argumentował...") - zakłada, że uczeń ma się bronić - przed czym? przecież błędu nie popełnił; jeśli już nauczyciel miałby reagować, to wystarczy notka "lepiej użyć formy "oczu""

# ~gosc 2006-10-01

akurat dodajesz greenpoint fąfry:
brzdąknąc - brzdąknęła nie BRZĄDKłA jak jest ręcznie dopisane
prasnąc - prasnęła a nie prasła (Grzenia)
jak odsyłasz do Grzeni to zachowaj konsekwencję i się Go trzymaj: słownik poprawnej polszczyzny wydanie z 2005 - osa, poprawne os nie ós!! u Grzeni z wykrzyknikiem (no chyba ze wpisujesz jak leci ze słowników i przepisywanie to cały projekt), bal w znaczeniu duży kloc - bali - niepoprawne balów,
wg Twoich zasad powinno byc nieniechybny, a nie masz, w ogóle nie masz przymiotnika "niechybny" (niechybny koniec np. ... :), nie ma "niestworzony" przymiotnik: niestworzone bajki, niestworzone brednie czy chocby w wyrażeniu, nieletni - małoletni wg Twoich zasad powinno byc nienieletni a nie masz, niedocieczony - w znaczeniu nie dający się zbadac czyli, wg Twoich zasad, równiez nieniedocieczony itd, itd. itd.
No i dzięki za jasne określenie (przeniesc go na stronę główną!)
"zasady dopuszczalności słów nie decydują, czy słowo jest poprawne w mowie oficjalnej, w zeszycie u ucznia, czy przy piwie pod blokiem - decydują o tym, czy słowo jest dopuszczalne w grze; kryterium poprawnościowe sprowadza się do tego, że nie dodajemy fąfrów"
No to po Ci Grzenia?

# greenpoint 2006-10-01

anonimie, skoro nie znasz ZDS, ani zasad na jakich powstaje ten słownik, to czemu piszesz zdania (kategorycznie) twierdzące, gdzie powstaje stek bzdur, zamiast kulturalnych zapytań, plus jedno pytanie retoryczne: No to po Ci Grzenia?
PS to "jasne określenie" wpisuję w komentarzach po raz n-ty, ale niektórzy wciąż odkrywają Amerykę

# koalar 2006-10-01

To ten kłamca klimt psuje klimat.

# ~gosc 2008-05-11

Przeczytałem ten wątek i jestem z siebie dumny za wytrwałość, ten stek bredni wystarczy na tydzień życia ;)

A mówią, że Google jest dobre na wszystko :P

# ~gosc 2008-12-23

bardzo ładnie skasował kolega naszego wszechwiedzącego Greenpointa....skoro odsyła do Grzeni to niech się tego trzyma...bravooooo!!!!!

# kkinia8888 2009-11-24

no i przegrałam, tak idiotycz... wyrazów jak tu w słowniku nigdy i nigdzie nie słyszałam i nie widziałam...brak mi słów, ludzie kto tworzy te słowa?????????? jak mamy grać uczciwie???
pozdro

# ~gosc 2010-02-22

http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=ocz%F3w

# szirra 2010-04-07

Z niedowierzaniem patrzę na to słowo. Spojrzałam nawet do słownika (prof. dr Szymczak) i oto takie odmiany: oko, oka, okiem, oczy, oczu, ócz, oczom, oczami, oczyma, oczach. Czy ktoś poda mi w którym słowniku jest napisane OCZÓW?

# muszlin 2010-04-08

Możesz na przykład kliknąć formę podstawową (oko). Oczom Twoim winna ukazać się tabela. Taka jak tu: http://www.sjp.pl/co/oko :) Rzuć okiem na wiersz "występowanie".

# ~gosc 2012-07-18

Od momentu kiedy "zajebiście" uzyskało status słowa salonowego (nawet nie mam pojęcia, jak to mogło się zdarzyć), to już nic nie jest mnie w stanie zdziwić... Pomysłowość słowotwórcza rodaków okazuje się być nieskończoną...

Rumcajs52

# ~gosc 2012-07-18

Na dziwnych pan salonach bywasz.

Komentarze zablokowane.