SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

pierogi

dopuszczalne w grach (i)

pieróg

ciasto z farszem z mięsa, kapusty lub grzybów, upieczone lub usmażone, podawane na ciepło z różnymi dodatkami; pierog

-

pierogi

dopuszczalne w grach (i)

pierog

ciasto z farszem z mięsa, kapusty lub grzybów, upieczone lub usmażone, podawane na ciepło z różnymi dodatkami; pieróg


KOMENTARZE

~gosc # 2017-02-06

W Polsce jest wiele rodzajów pierogów. Są one zazwyczaj charakterystyczne dla danego regionu kraju i dlatego o niektórych z nich może nie mieliśmy okazji wiedzieć.

Zaczniemy od Kresów. Tu istnieje kilka tysięcy odmian pierogów, ale do tych najciekawszych należą pierogi z farszem z kaszą gryczaną i twarogiem; z gotowanym kurczakiem, śmietaną i ryżem lub ze śledziami idealne na święta.

Na Mazowszu natomiast farsze do pierogów są podzielone na mieszkańców różnych jego części. Mieszkańcy stolicy Mazowsza jadają zwykle pierogi z kaszą gryczaną, orzechami i gotowaną rybą. Dość popularne są też pierogi, których farszem są ziemniaki z cebulką, solą i pieprzem. Farsz grzybowo-orzechowy to natomiast specjał jadany na krupiowszczyźnie. Innym rodzajem Mazowieckich pierogów są te nadziane makiem, koniakiem, miodem i bakaliami lub kaszą jęczmienną, ziemniakami, kiełbasą, pieprzem i solą.

Lubelszczyzna to pierogi z kaszą gryczaną lub ziemniakami, twarogiem i suszoną miętą. Popularne są też pierogi z soczewicą.

Górale podhalańscy słyną z regionalnych farszy, które robi się najczęściej z bryndzy, kapusty, surowego jajka i cebuli. Czasem niektóre składniki zamienia się na biały ser lub oscypek, a całość podaje się z podsmażoną cebulką i roztopionym masłem.

Śląsk to pierogi z ziemniakami, cebulą, solą i pieprzem lub z ziemniakami, cebulą, wołowiną oraz ze skwarkami, czosnkiem i ziemniakami.

Choć w Wielkopolsce najbardziej popularne są szagówki (rodzaj kopytek), to i o pierogach nikt nie zapomina. Popularne farsze do pierogów w tym regionie to biały ser, masło, cebulka i ziemniaki, a czasem nawet cynamon. Jest też przepis na pierogi z płuckami cielęcymi i cebulką oraz mięso mielone, cebulka, majeranek, sól i pieprz.

Pierogi koszalińskie, to najbardziej charakterystyczne pierogi na Pomorzu. W ich skład wchodzi wędzony boczek, kasza gryczana, jajko na twardo, cebula, masło, sól, pieprz. Drugie bardzo znane tu pierogi są z płuckami wieprzowymi, cebulką, jajkiem, a także pierogi z kaszą gryczaną, twarogiem, solą i pieprzem.

Na Mazurach możemy zamówić sobie dzyndzałki z hreczką i skrzeczkami, czyli pierogi z kaszą gryczaną, cebulką, jajkiem na twardo i wędzonym boczkiem. Natomiast skrzeczka to swego rodzaju posypka zrobiona z boczku, czosnku, majeranku, soli i pieprzu. Prócz nich skosztować trzeba pierogów z białą surową kiełbasą, pieprzem, cebulą i białkiem jaja.

~gosc # 2017-02-07

Uwielbiam dzyndzałki z hreczką i skrzeczkami :).