dopuszczalne w grach (i)
regionalnie: probówka, małe cylindryczne naczynie laboratoryjne, najczęściej szklane, służące do przeprowadzania prostych reakcji chemicznych
POWIĄZANE HASŁA:
KOMENTARZE
jak się mówi probówka czy próbówka?
i tak i tak
mi sie zdaje z epoprawnie mówi się próbówka a nie probówka ale t mi sie tylko takk zdaje zeby nie było
Mówi się poprawnie: P R O B Ó W K A
Również: próbówka.
Mówi się PRÓBÓWKA od słowa próbować. Nie mówi się probować coś tylko próbowac nie?? ;]
co nie zmienia faktu że poprawnie jest PROBÓWKA!!! Pracuje w laboratorium chemicznym od paru lat więc wiem jak poprawnie się mówi na sprzęt laboratoryjny!
Tak było kiedyś, mnie również uczono na chemii że poprawnie się mówi "prObówka". Tak samo wmawiano mi, że na drewniany materiał wolno mówić tylko "drewno", a nigdy "drzewo". I czegośmy się doczekali...
A może w języku polskim funkcjonuje rozgraniczenie na:
a). PROBÓWKĘ - naczynie, służące m.in. do prowadzenia reakcji chemicznych (...),
b). PRÓBÓWKĘ - przyrząd (często o kształcie długopisu), służący do sprawdzania obecności prądu, np. w gniazdku elektrycznym (...)?
A może przeczytasz definicję?
w słowniku PWN "probówka, regionalnie próbówka"
"a może...", "mnie się wydaje...", "mnie uczono..."
O'Rety! tak trudno poszukać?
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=9605
Moja pani od chemii mowi że to jest PROBÓWKA a nie próbówka i wiem że to w 100% prawda!!!
Tak samo kiedyś mówiono plastykowy a nie plastikowy. Słowa i ich użycie zmieniają się, w dużej mierze zależnie od tego, jak nam wygodniej. Dominujący jest dziś z "ó", zapewne zarówno ze względów historycznych jak i zwykłej wygody, jednak oba są poprawne. To znaczy, że każdy może sobie mówić jak chce a wmuszanie w innych swojej jedynej, poprawnej wersji jest nieznajomością językową - mamy w polskim całkiem sporo takich słów.
Moja nauczycielka chemii mówi 'próbówka', ale również 'plastyk'. Uważa, że to jedyne poprawne formy. Zgadzam się z ostatnim komentarzem co do narzucania innym swojej wersji.