SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

przywoławczo

dopuszczalne w grach (i)

przywoławczy


KOMENTARZE

~gosc # 2005-05-19

Witam. Jak poprawnie zapisać przysłówek przywoławczo z partykułą nie – nieprzywoławczo czy nie przywoławczo? Sęk jest ukryty w tym, że przysłówek przywoławczo notuje Wielki słownik ortograficzno-fleksyjny J. Podrackiego, pomimo że nie ma tam przymiotnika przywoławczy; trudno zatem dociec, czy ww. przysłówek jest odprzymiotnikowy, czy też nie. Dziękuję z góry za odpowiedź.


Przysłówek przywoławczo z pewnością jest odprzymiotnikowy. Nieobecność we wspomnianym słowniku przymiotnika przywoławczy, który stanowi jego podstawę słowotwórczą, można tłumaczyć tym, że autorzy oparli się na jakimś korpusie tekstowym, w którym ów wyraz nie wystąpił. Jeśli w takim razie jest potrzeba użycia przeczenia przed nim, powinniśmy napisać nieprzywoławczo.
— Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski

blenders # 2005-05-21

A tutaj, Porti, zapodaję kopię mojego mejla od M. Bańki (temu panu to tylko pozazdrościć - odpowiada na 99,9 % pytań z poradni językowych:-)):
Pytanie odnośnie listu pt. ”nieprzywoławczo?”.
Gdy w danym SO znajduje się przysłówek odprzymiotnikowy i w tymże SO nie został odnotowany przymiotnik, od którego tenże przysłówek został utworzony, to skąd czytelnik ma mieć pewność, że figurujący w słowniku przysłówek rzeczywiście jest przysłówkiem odprzymiotnikowym?
Wszak wiedza o przymiotnikowym pochodzeniu przysłówka jest dla nas niezbędna, gdy zechcemy go zapisać razem lub rozdzielnie z członem 'nie-'.
Dziękuję.


Zapewne lepiej by było zanotować w słowniku podstawowy przymiotnik (ewentualnie razem z przysłówkiem) niż tylko sam przysłówek.
- Mirosław Bańko, PWN

blenders # 2005-05-21

Wniosek nasuwa się sam: ani leksykografowie, ani pomysłodawcy projektu słownika alternatywnego nie przewidzieli a priori co niektórych niuansów wynikających ze słowników.
c[:-D

porti # 2005-05-21

Grzenia się dosadniej wyraził nawet, Bańko wyraził tylko sugestię wobec autorów przyszłych wersji słowników. Co oczywiście nie rusza operatorów, bo zapominają, że słowo ma również jakieś znaczenie, i według niego również należy to słowo odmieniać (to się nazywa "utworzona forma gramatyczna jest zgodna z zasadami gramatycznymi i ortograficznymi języka polskiego"- kawałek z ZDS-u).

porti # 2005-05-21

Blenders, leksykografowie nie przwidzieli, bo przez swoją "głupotę" zapomnieli o tym, że słowniki językowe są pisane wyłacznie dla twórców słowników scrabbli i literaków. To zbrodnia, że nie podają przy każdym słowie, czy to np. czasownik defektywny, czy nie, czy słowo to jest zaprzeczone czy nie. Skandal! ;-)

blenders # 2005-05-21

Zwracałem kiedyś uwagę pani Meg na ten kawałek ZDS-u i na konsekwencje przyjętej przez opów interpretacji (definicje gramatyczne i realnoznaczeniowe takiego 'nieskoro - nienieskoro' nie istnieją bądź stoją w sprzeczności z ich "niepisaną zasadą").

Ale przecież dobry pies nie szczeka na swego pana...
"Pies, pies! Ha-ha! Mierdalaj chodź" (Liroy & wersja ocenzurowana)