SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

pykań

dopuszczalne w grach (i)

pykać

1. wydawać za pomocą warg charakterystyczne dźwięki podczas palenia fajki, cygara;
2. o silnikach, gotujących się potrawach itp.: wydawać dźwięki podobne do odgłosów wydawanych wargami podczas pykania z fajki, cygara;
3. potocznie: ogrywać kogoś;
4. potocznie: grać w coś


KOMENTARZE

beza123 # 2008-05-02

Hmmm. Widzę, że komentarze podlegają cenzurze. A i tak w dalszym ciągu wyrażam zdumienie. Uczeń gimnazjum powinien już wiedzieć, że dopełniacz liczby mnogiej brzmi pyknięć. Gratuluję poloniście, który wypuścił takiego orła. I polecam... słownik ortograficzny?

~gosc # 2008-05-02

chciałaś/-eś chyba powiedzieć, że już uczeń drugiej klasy podstawówki powinien umieć (i zazwyczaj umie) odróżnić czasownik "pykać" od czasownika "pyknąć"

beza123 # 2008-05-02

Taaa. Mmmmm. A Ty odmieniasz czasowniki przez przypadki? No gratuluję, gratuluję::)
Ale wycofam, jeśli pokażesz mi jeden słownik akceptujący to radosne słowotwórstwo. :D

~gosc # 2008-05-02

nie bardzo wiem, o czym mówisz, ale w celu uniknięcia kolejnych kompromitacji należałoby wreszcie opanować takie pojęcia jak czasownik dokonany i niedokonany

beza123 # 2008-05-02

A to proste. Dopełniacz jest przypadkiem, a przez przypadki w języku polskim czasowników nie odmieniamy. :)
Biorąc pod uwagę tak zaawansowaną znajomość gramatyki chyba nie będzie dla Ciebie problemem wskazać mi jakikolwiek, poza kurnikowym, słownik, w którym można znaleźć tę, jakże ciekawą formę. O co zresztą prosiłam, więc zamiast zaperzać się i udowadniać mi debilizm, wystarczyło przeczytać ze zrozumieniem. :)

koalar # 2008-05-02

Od "pykać" pochodzi rzeczownik "(to) pykanie", którego D. lm. to "(tych) pykań".
Od "pyknąć" pochodzi rzeczownik "(to) pyknięcie", którego D. lm. to "(tych) pyknięć".

Z reguły słowniki nie podają wszystkich form odmiany gerundiów, ale można je znaleźć, korzystając z tabel odmian, np. w Uniwersalnym słowniku języka polskiego.

~gosc # 2008-05-02

beza123: http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=pyka%E6

suchasoczewka # 2008-05-02

beza, nie masz racji.
ocenzurowali mój komentarz, a szkoda xD

jakie przypadki? oj, dziewczyno (dziecko?)

znasz takie coś jak dokonany/niedokonany? nie? brawo, gratulacje, właśnie nauczyłaś się czegoś nowego :D

siadać - siedzieć (siadań - siedzeń)
stawać - stać - stanąć (stawań - stań - stanięć)
kopać - kopnąć (kopań - kopnieć)

wymieniać jeszcze, czy przestać cię kompromitować?

~gosc # 2008-05-02

aż strach pomyśleć, jak zareagowałaby na jakiś zaprzeczony rzeczownik typu "niezabić"...

beza123 # 2008-05-02

Gościu, dziękuję, ale chyba nie o to nam chodziło? To znaczy na pewno mnie nie. :)
pyknąć — pykać
1. «wydać wargami charakterystyczny odgłos, wypuszczając dym podczas palenia fajki»
2. pot. «palić fajkę»
3. «o silnikach, gotujących się potrawach itp.: wydać krótki dźwięk»

Suchasoczewko,
Dopełniacz liczby mnogiej jest przypadkiem, czy tego chcesz, czy nie. Może należało przeczytać komentowany komentarz?

Koalarze,
Nie wszystkie imiesłowy mają liczbę mnogą. Tak mnie przynajmniej uczyli na językoznawstwie. Zwłaszcza utworzone od niedokonanych. Oczywiście teoretycznie można utworzyć takowy, co zostało tu właśnie zrobione, ale, nie ma pykania, grania, używania a nie pykań, grań, używań.
Ale właśnie szukając "pykań" znalazłam artykuł, który mnie sprowadził na ziemię. Zapomniałam, że to słownik, podobny do słownika polskiego scrablisty, tworzony przez graczy na użytek gier. A ja tu z całą powagą:D

pejzazbezciebie # 2008-05-02

Mimo wysiłków kilku przedmówców, nadal masz problemy z odróżnieniem czasowników od rzeczowników. Teraz dodatkowo postanowiłaś mylić rzeczowniki z imiesłowami.
W rzeczownikach odczasownikowych nie ma niczego niepoprawnego, podobnie jak w ich odmienianiu przez liczby i przypadki. Temat wałkowany 157 razy; zarówno tutaj, jak i pod pwn.pl (np.: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=6914)

beza123 # 2008-05-02

oczywiście Pejzazbezciebie, masz rację, tym razem ja się zagoniłam i wrzuciłam imiesłowy zamiast rzeczowników w treść komentarza. :) A przecież wiadomo powszechnie, że pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł. :)
Swoją drogą sporo oburzeń jak na jeden dzień:D

suchasoczewka # 2008-05-03

nie ma to jak obrócić w żart swoja rażącą niewiedzę ^^

beza123 # 2008-05-05

Suchasoczewko, ja tylko zamiast rzeczownik napisałam imiesłów. Ale cała reszta się zgadza. I z całą mocą będę twierdzić, że rzeczowniki, również odczasownikowe odmienia się przez przypadki a tutaj dyskutujemy dokładnie o dopełniaczu liczby mnogiej. I czy chcesz czy nie, to jest przypadek. Więc komentarz "jakie przypadki? oj, dziewczyno (dziecko?)" raczej nie o mojej niewiedzy świadczy. :) Nie ma rzeczowników niedokonanych, są rzeczowniki utworzone od czasowników niedokonanych. Ale żadnego z rzeczowników, ani dokonanych ani nie, nie odmieniamy tak jak czasowników. To tak gwoli wyjaśnienia czym mnie ubawiłeś/łaś.
A teraz merytorycznie. Właśnie rzeczowniki utworzone od czasowników niedokonanych nie są używane w liczbie mnogiej. Każdą formę można ocyzwiście stworzyć, czysto teoretycznie, dodając końcówkę do tematu. Tylko istnieje jeszcze coś takiego jak poprawność językowa. I ona chroni nas przed popadaniem w pewną paranoję.
Nie żądam odpowiedzi, chcę, żebyście sami sobie odpowiedzieli, czy dążycie do osiągania, czy osiągań sukcesów. Czy Wasza czysta skóra jest efektem codziennego mycia, czy codziennych myć. Czy ludzie uzależniają się od kupowania czy od kupowań różnych przedmiotów.
Jak widzicie stworzenie takich form nie sprawia kłopotu. Rzecz tylko w tym, że stworzone z automatu nie mają nic wspólnego z tzw. poprawnością językową.
Rozumiem, że dyskutuję tu z twórcami tego wiekopomnego dzieła (a właśnie tworzenia dzieł, czy tworzeń, według Ciebie?), czas i mnogość reakcji dobitnie na to wskazują. :) A ponieważ i Herkules nie poradzi przeciw wielu, nie będę już ciągnąć tej dyskusji. Wam pozostawiam do decyzji czy wolicie życzyć sobie długiego grania w literaki, czy może długich grań. :D

koalar # 2008-05-05

Bezo, posta umieściłaś pod formą "pykań", odmianą wyrazu "pykać". Stwierdziłaś, że "dopełniacz liczby mnogiej brzmi pyknięć", przez co dałaś do zrozumienia, że uważasz, iż dopełniacz liczby mnogiej dla rzeczownika odczasownikowego pochodzącego od "pykać" to "pyknięć". Ktoś więc zasugerował Ci różnicę pomiędzy gerundiami od "pykać" (czasownik niedokonany) i "pyknąć" (dokonany). Sorry, naprawdę nie zrozumiałaś, o czym pisał ~gosc?
Teraz do meritum - gra w literaki to świetna okazja, aby bawić się językiem, wykorzystywać formy potencjalne, które być może w żywym języku nie występują lub są bardzo rzadkie, jednak są utworzone poprawnie i nic nie stoi na przeszkodzie, aby były odpowiednio użyte. Porównaj z drugim akapitem w wypowiedzi Mirosława Bańki:
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=4006

beza123 # 2008-05-05

Bo słowa Koalarze mają te cudowne właściwości, że uzupełniają braki. Zatem skoro nie możesz słyszeć pykań, słyszysz pyknięcia. Czy tego chcesz, czy nie. :)