SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

stąd

dopuszczalne w grach (i)

stąd

zaimek przysłówkowy zastępujący wyrazy lub wyrażenia oznaczające m.in. określenia miejsca, przyczynę, powód, źródło czegoś


KOMENTARZE

~gosc # 2008-01-09

Dziwne , a wręcz śmieczna to słowo , aczkolwiek często używane

~gosc # 2008-01-16

jaka jest geneza tego slowa?
zgodze sie z poprzednikiem smieszne i dziwne slowo

~gosc # 2008-01-29

a ja nie widze nic smiesznego, slowo jak slowo. I nie uzywajcie wielkich slow, Boze przez gg i smsy slownik mlodziezy jest naprawde ograniczony.

~gosc # 2008-03-27

Nom....Ja zawsze przypominam koleżankom że pisze się skąd i stąd a nie z kąd i z tąd... xD

~gosc # 2008-04-12

Święte słowa

~gosc # 2008-05-11

ja poprawiam zawsze chłopaka :P

~gosc # 2008-06-19

ja tez czesto sie spotykam z ta niepoprawnoscia. Ostatnio znalazlam nawet kilka takich bledow w jakies ksiazce

~gosc # 2008-10-19

ja wam powiem coś lepszego :D
jeden CZŁOWIEK na moim forum pisze "stond" xD

karmazynali # 2008-10-19

No, ju wiesz, może dąży do jakiegoś porozumienia między językami.
No, ju wiesz, wszyscy havetają jakieś cele w życiu, taki lajf. Stond czasem niekiedy ówdzie tu i tam i w ogóle ewry fing.

Kiedyś wszystko będzie jednością... jedną "szarą masą", czy jakoś tak, jak powiedział mój profesor podczas zagłębiania się w fabułę książek o innych światach, podczas dyskusji nad tematem jednej z naszych prac.

Ogólnie, to odleciał w swym monologu. Rewelacyjnie było go słuchać :-)

I wydaje się, że to wcale nie są wizje z wyobraźni ;-)

~gosc # 2009-05-11

ciągle popełniam ten błąd "z tąd" , "z kąd" nawet na maturze z Polaka ^^ Nie przykladam uwagi do mojej pisowni, bo po co? Strata czasu, a poza tym jest globalizacja, technologia idzie w gore, a dialog jest na pierwszym miejscu ;)

betelgese # 2009-06-08

sotoa skdi oa cike laldp... także nie przykładam uwagi do mojej pisowni, wklepuję co popadnie z klawiatury, nie chce mi się nad tym myśleć, przecież mnie rozumiecie, prawda? A tak w ogóle to dialog jest na pierwszym miejscu! Globalizacja super sprawa, tylko co ma do zasad poprawnej pisowni!?
Teraz nie jest najgorsze to, że ktoś jest świadomy swojego ignoranctwa i nic z tym nie robi, ale to, że znajduje sobie takie kretyńskie wytłumaczenia!

~gosc # 2009-08-07

po co ? jak ci może kiedyś przypadnie poprawić oprawioną, gotową pracę magisterską wtedy będziesz płacił ponownie i pytał po co ?
eh te dzieci.. gg, tel. i żadnej polskiej literki... a taki piękny język

~gosc # 2009-08-31

Nie miałem problemów z językiem polskim, do czasu kiedy zacząłem czytać fora internetowe i pisać z różnymi ludźmi na gg.... `

~gosc # 2009-09-13

co za brednie.. 'nie chce mi sie myslec' - to chyba nie wymaga zadnego komentarza :)

~gosc # 2009-12-10

ja mimo, że mam ponad 14 lat staram się pisać po polsku wszędzie i zawsze. I to żadna wymówka, że jest globalizacja. Powinieneś znać polski język, bo w końcu kim jesteś?

~gosc # 2010-03-23

Niedouczonym durniem jest taki ktoś, kto popełnia błędy systematyczne, nie poprawia ich a nawet nie stara się zapamiętać, że popełnił błąd żeby móc się poprawić.
Coraz więcej takich analfabetów rośnie w kraju.Kretynów którzy sobie na to załatwiają papier - dysortografia.Uważam że to słowo wymyślił analfabeta, dla własnej wygody.
Aż dziw, że koleś "NieChceMiSięMyśleć" przepisał liczbę kontrolną.

~gosc # 2010-04-28

Jasne wioska globalna, i nie chce mi się myśleć, bo wklepuje z klawy co popadnie. Typowe lamerstwo... zacznij programować jeden z drugim, to zobaczysz jaki będziesz dobry w kodowaniu.
To prawda, że przebywanie z ludźmi, piszącymi nie po polsku, odbija się na naszej kondycji ortograficzno-gramatycznej.
Nawet studenci "kwiat narodu" nie potrafią pisać poprawnie, o zachowaniu już lepiej nie wspominać... takie czasy!
Najlepiej to zrobić zjazd "piszących inaczej" i przypadkowo zapomnieć wyłączyć odliczania na ładunku, który się tam wraz z nimi znajduje :) :) :) marzenia...
Naród głupieje... będziemy jak USA, ale pod względem IQ i mądrości.
Ucz się Człowieku!
p.s. skoro tu jesteś to wcale nie znaczy, że Ci nie zależy!

~gosc # 2010-06-08

> ~gosc # 2009-08-07

"po co ? jak ci może kiedyś przypadnie poprawić oprawioną, gotową pracę magisterską wtedy będziesz płacił ponownie i pytał po co ?
eh te dzieci.. gg, tel. i żadnej polskiej literki... a taki piękny język"

- Bardzo solidny argument;p A uczymy się tylko po to, żeby dostawać dobre stopnie w szkole...gratuluję pragmatyzmu. A dlaczego w pracy magisterskiej nie może być błędów ortograficznych? Bo tak? Prawda jest taka, że sami sobie utrudniamy życie ortografią i jakie z tego korzyści? Niech mnie ktoś przekona, jestem otwarty. A co do esemesów, to używanie w nich polskich literek powoduje, że zajmują kilka razy więcej pamięci i płaci się za ich wysłanie kilka razy więcej

~gosc # 2010-06-28

Do Pana powyżej: Ortografia ma swoje uzasadnienie. Bez ortografii znalazłyby się słowa, które straciłyby swoje znaczenia. Bóg (w niebie) i Bug (rzeka) równałoby się jedno i to samo. A pozatym mogę = muc (nie wiem, czy to fajnie wygląda i się czymś uzasadnia), albo dajmy na to "głópota" (jak na poziomie $wEeT). W smsach nie używam polskich znaków, natomiast na gg jak najbradziej. Po to ktoś wymyślił blablabla* żeby dzieci się porawiały i zaraz po "muc" mogą się poprawić dodając "móc*" i chwała im za to ;D

~gosc # 2011-03-24

Mimo wszystko 'z tąd' bardzo mi się podoba - sądząc po określeniu
'jest napisane'='pisze'(które stało się również poprawne) doczekamy się tego iż słowo 'z tąd' będzie równoważne 'stąd'

~gosc # 2011-03-25

Język, zarówno pisany jak i mówiony, pełni kilka funkcji. Funkcja komunikacyjna, podstawowa, jest jedną z nich. Rzeczywiście, do celów komunikacyjnych ortografia nie jest zbyt konieczna. Chociaż np. zdanie "moge pujźć na fzhut" czyta się ciężko i trzeba chwili, aby zrozumieć.
Język pozwala również określić status rozmówcy. Jest to bardzo widoczne w Anglii i Francji, gdzie ludzie z z klasy wyższej posługują się językiem bardzo się różniącym od tego używanego przez ludzi z nizin społecznych.
W Polsce to zróżnicowanie było znacznie mniejsze, ale wygląda na to, że zaczyna się powiększać. Kontestowanie ortografii, stosowanie wulgaryzmów, niestaranność w wymowie dowodzą, według mnie, rosnącego zróżnicowania społecznego, gdzie ludzie z niższej klasy silnie się identyfikują poprzez strój, język i zachowanie.
Do tego czasem dochodzi snobizm i chęć "podciągnięcia się" na wyższy status. Warto przypomnieć serial BBC o pani Bukiet/Wiadro i jej językowe łamańce.

~gosc # 2011-04-13

"Z tąd" i "stąd". Obydwie te formy są powszechnie stosowane i obydwie są poprawne. Ja stosuje je przemiennie w zależności od kontekstu. Przykładowo: "autobus odjeżdża z tąd codziennie o ... " i "stąd wyniknął cały ten problem, bo ...". Czyli jeżeli jestem w stanie wskazać konkretne miejsce to piszę "z tąd"

szulmin # 2011-04-13

Powinieneś jeszcze dodać, że "z tąd" jest poprawne tylko na Twoim osiedlu ;)

~gosc # 2011-06-13

Po co przywiązywać uwagę do ortografii i gramatyki? Pomyślmy... Może po to, aby język nie umarł śmiercią naturalną? ;) Powinno się pielęgnować język ojczysty, a nie tworzyć z niego śmietnisko złożone z języków obcych i slangu (powiem szczerze że znam niewiele młodych osób, których zdania są chociaż w niewielkim stopniu poprawnie zbudowane, nie mówiąc już o ortografii której praktycznie nie ma). Pomyślcie że za kilkanaście lat język polski przestanie istnieć bo wyprze go język angielski, a co za tym idzie Polska też przestanie istnieć, będzie tylko obszarem zaznaczonym na mapie ;)

~gosc # 2011-06-13

Odbiegłem nieco od tematu (wypowiedz z 13.06.2011 godzina 15:37), co do wyrazów "stąd" i "skąd" są to wyjątki języka polskiego, nie zgodne z gramatyką, chociaż dawniej były zasady pozwalające na zmiany w słowach. "z kąd" poprawne gramatycznie (oddaje w 100% sens znaczenia wyrażenia) ale w języku mówionym dość trudne do wypowiedzenia, dlatego przyjęto "skąd" i jest obecnie poprawne gramatycznie. Nie jestem humanistą i z języka polskiego (przedmiotu w szkole, nie mylić z dziedziną) zawsze otrzymywałem 2 i 3, może dlatego że czytanie lektur obowiązkowych nie należało do przyjemnych, a na tym głównie opiera się nauka w szkołach, nie uczymy się gramatyki i ortografii, tylko "co autor miał na myśli", myślisz inaczej niż nauczyciel, to dostajesz odpowiedni stopnień ;)

~gosc # 2012-03-21

@ gościa "Z tąd" i "stąd".
sam to wymyśliłeś czy ktoś cię wkręcił?

ciekawi mnie czy masz świadomość, że pisze się "Ja stosujĘ"?

~gosc # 2012-05-19

Nie wiem co w jest dziwnego w słowach stąd i skąd. Są normalne i często używane. Dla mnie dziwne jest, że ktoś próbuje wymyślać słowa tąd i kąd. Ja rozumem, że jest dotąd i dokąd ale nie ma do tąd, z tąd, do kąd, z kąd.

~gosc # 2012-07-16

betelgese ignoranctwo? rzeczywiście , można się od ciebie uczyć języka ;)

~gosc # 2013-04-10

Wielu ludzi błędnie piszę ten wyraz, sam też zapominam jak powinno się to słowo pisać. Dla mnie jest wbrew logice ponieważ "stąd" to z jakiegoś miejsca czyli "z tąd", więc temu można się pomylić.
Mało ważne sami robimy sobie problemy.

~gosc # 2013-06-27

NOM ..... ja też znam takich co piszą z tąt z kąd z kond
ztond zkond . ... Ale wyjątkiem jest samo tond .

~gosc # 2013-06-27

Poprawnie iest pisać wyraz: "ztąd" - aliści ieżeli znasz iego etymologyę.

~gosc # 2013-10-15

Ja natomiast mam pewne pytanie odnośnie poprawnej formy tego słowa, zawsze używałem określenia "z stąd" lub "z skąd". Teraz wydaję mi się że to jest błąd i nie powinno używać się "z", mam rację?

~gosc # 2013-12-19

Nie wieże. Moja autokorekta w edytorze tekstu twierdziła jednoznacznie, że poprawne jest "z tąd" a nie "stąd", a ja głupi wysilałem się, by nauczyć się pisać "poprawnie". Teraz mam już zakorzenione "z tąd" i będę musiał znowu nawrócić się na dobrą drogę. Ciągle było mi coś nie tak, więc dzisiaj postanowiłem sprawdzić i w końcu wiem: dlaczego...

~gosc # 2013-12-20

"z tąd" ani "ztąd" nie jest błędem, polecam gazetę Krakowską z XVIII i XIX wieku.

~gosc # 2013-12-20

i oczywiście słowniki, właśnie z tych stuleci xD

~gosc # 2014-03-06

A ja pisze Zkond! I mam gdzies ortograffie! Bende se tak pisal dalej! Nik mi nie zabroni ózywac se nirmalnych sluw. i wedlóg mie to ta cala ortograffia jest do baniii. Tylko pszeszkody stawia.

marek176cm # 2014-03-06

Do "ostatniego gościa",

To się nazywa NIEZALEŻNY DUCH!

No cóż, do łopaty też trzeba nam ludzi.

Marek / W-wa

~gosc # 2014-03-07

Mam to gdzies. Bende se tak pisal i nie osmieszal sie piszonc jakies głupie wymondzałe słówka poprawnie. bezsens

~gosc # 2014-05-28

Dodam uwage do wykladu o wyjatkach z 13/06/11:
"niezgodne".
Nie z przymiotnikami piszemy razem :-)

mirnal # 2014-06-14

Encyklopedia Powszechna (1859-1868) Samuela Orgelbranda - ztąd.

~gosc # 2014-06-14

Bo od wieków w języku polskim pisało sie "ztąd", tylko w dzisiejszych czasach błędy stały sie poprawne; absurd!

przekorny # 2014-06-14

a w epoce kamienia łupanego mówiło się (bo oczywiście, nie pisało) "bugabuga", wracajmy do prawdziwie poprawnych korzeni! =P

~gosc # 2015-06-04

pisze się stąd tak samo jak skąd. Dlatego, że nie ma słowa kąd, czy tąd. To wszystko.