SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

szefy

dopuszczalne w grach (i)

szef

kierownik jakiegoś zespołu, przełożony, naczelnik, dyrektor


KOMENTARZE

dajmi_te_noc # 2003-02-10

Ne istnieje żadne znane pojęcie , osoba, czas, czynnośc itp. , które można byłoby określić mianen szefy . Co znaczy szefy????

~gosc # 2003-02-10

to alternatywna (familiarna) forma iczby mnogiej - zgodnie z zasadami języka polskiego oraz Zasadami Dopuszczalności Słów, traktowana na równi z forma podstawową. Podam kilka innych przykładów:
BACE
DYREKTORY
JUCHASY
MONTERY
KIEROWNIKI

i wiele wiele innych

skeld # 2007-04-19

Co ZA BZDURA!!!!! To zatwierdźmy w ten sposób wszystko, bo jest to równie poprawne co policjanty, doktory, prezydenty, premiery i taksówkary. Wogóle to może zatwierdźmy nowe zasady: można ułożyć wszystko, jeżeli tylko nie układa się więcej niż ttrzech spółgłosek pod rząd i w każdym wyrazie jest choć jedna samogłoska! Bo do tego zmierza ten słownik. Co za łajno (liczba mnoga to pewnie łajny).

koalar # 2007-04-19

Nie krzycz, jeśli czegoś nie rozumiesz, to nie znaczy to od razu, że jest głupie, w tym wypadku problem leży po Twojej stronie.
Polecam:
Punkt 4. zasad dopuszczalności słów:
http://www.kurnik.pl/slownik/dp.phtml
oraz
Wielki słownik poprawnej polszczyzny PWN 2004, 2006
"Współistnienie końcówek osobowych i nieosobowych, częste w M. lm rzeczowników rodzaju męskiego, ma motywację stylistyczną - formy NACECHOWANE (negatywnie, potocznie, pozytywnie) otrzymują jako wyróżnik fleksyjny zakończenie RZECZOWE, np. chłopy, dyrektory, ministry, policjanty, studenty, natomiast użycia NEUTRALNE sygnalizuje wykładnik MĘSKOOSOBOWY, np. chłopi, dyrektorzy, ministrowie, policjanci, studenci. ...(-) O wyborze elementu fleksyjnego przesądzałoby w tym wypadku kryterium funkcjonalno-stylistyczne" (str. 1608)