SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

wiałoś

nie występuje w słowniku


KOMENTARZE

gregus27 # 2003-04-09

Czy może ktoś wie jaka to odmiana czasownika wiac?
wiałoś lub wiałom? - od czego to?z niczym mi sie nie kojarzy :((

mashroom # 2003-04-09

czas przeszly 3 osoba rodzaj nijaki (wiałom 1 osoba rodzaj nijaki czas przeszly)

~gosc # 2011-05-24

A ja to nawet nie wiedziałOM, że nijakie formy czasowników w ogóle istnieją, ponieważ raczej nie komunikuje się z przedmiotami martwymi. Jeśli zwracamy się do dziecka (rodzaj nijaki), to też nie mówimy "Byłoś grzeczne?", tylko w rodzaju żeńskim lub męskim, w zależności od tego, czy to dziewczynka czy chłopczyk.

~gosc # 2011-05-24

Rzecz nie jest w życiu czy jego braku przedmiotów (te z zasady są martwe), lecz w rodzaju podmiotu.
Poza rodzajem męskim i żeńskim istnieje rodzaj nijaki. Jeżeli idzie o istoty żywe, to tego rodzaju są zwykle osobniki niedojrzałe (dziecko, źrebię, szczenię, kocię, cielę itp). Występują też przedmioty o rodzaju nijakim, jak krzesiwo, paliwo, ogniwo, piwo. Nie ma ich wiele, dlatego forma byłoś, widziałoś itp. jest rzadka. Ale przecież istnieje!

~gosc # 2011-05-25

Dziękuję za odpowiedź. W przedostatnim komentarzu (czyli dwa komentarze w górę) zapomniałom jeszcze dodać, że chodzi mi oczywiście o nijakie formy czasowników w 1. i 2. osobie (czyli nawiązujące do podmiotów rodzaju nijakiego, z którymi bezpośrednio komunikujemy - albo one coś mówią, albo my do nich mówimy). Te w 3. osobie występują znacznie częściej ("paliwo znów podrożało"). Nie byłom właśnie pewne odnośnie 1. i 2. osoby, czy takie formy w ogóle istnieją, i cieszę się, że mogłom się dowiedzieć (także z innych źródeł), że one faktycznie istnieją. (Przepraszam za własną wypowiedź w rodzaju nijakim, ale skoro już wiem, że można, to trochę sobie poużywam tej formy :-) )