SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

wziął

dopuszczalne w grach (i)

wziąć

1. chwycić
2. nabyć
3. zdobyć
4. pobrać
5. przyjąć
6. podjąć się
7. pokonać
8. zażyć
9. zostać pobitym
10. użyć
11. uznać za coś
12. dokonać
13. wziąć się:
a) złapać się
b) objąć się nawzajem
c) posłużyć się
d) zdobyć się na coś
e) powstać * formy trybu rozkazującego "weźmij" itp. mocno przestarzałe


KOMENTARZE

mirnal # 2014-07-23

dlaczego nie ma wymowy? wymawiamy [wzioł]... pod. utonoł, spioł, rąbnoł

przekorny # 2014-07-23

rombnoł =]

~gosc # 2014-07-23

'Wzion' się mówi wymawia.

~gosc # 2014-07-23

zgodnie z teoriami Mirnala to słowo nie jest polskie (byłoby, gdybyśmy je pisali "wzioł")

mirnal # 2014-07-23

nie mam takiej teorii

~gosc # 2014-07-23

ależ masz
wielokrotnie ją tu wypisywałeś
że słowo jest polskie wyłacznie wtedy, kiedy się je czyta tak, jak się pisze

mirnal # 2014-07-23

że wymawia się zgodnie z polskimi regułami/zasadami; w uproszczeniu "wymawia się jak pisze" (wszak ch nie wymawiamy ch, lecz h, rz wymawiamy z regułu ż, nie rz)

~gosc # 2014-07-23

He, he. I koło się zamyka, bo w tych samych regułach nie ma nic o twojej definicji "polskości słów". Szach i mat!

mirnal # 2014-07-23

Oczywiście, że wymowa ĄŁ jest niezbyt fortunna, ale jest właściwa naszemu językowi, zresztą ów przykład sam dałem, nie oportunista. Jeśli uczeń napisze "wzioł", to oczywiście popełni błąd, ale to jest "polski błąd w polskim wyrazie", natomiast jeśli napisz "łykend" na dyktandzie albo "taksi", to po prostu nie wie, jak pisze się obce wyrazy.

~gosc # 2014-07-23

W obu przypadkach nie wie - tak jak ty - jakie są prawidła POLSZCZYZNY. Właściwe naszemu językowi jest również zapożyczanie słów z wielu języków i ich stopniowe przystosowanie do naszych prawideł. Owo przystosowanie jest sterowane przez uzus. To jest właśnie właściwe naszemu językowi, jego zasadom i regułom.
Mirnal pod ścianą... płaczu :)

mirnal # 2014-07-23

co innego przyswojony wyraz (telewizja, pendrajw, dygitalizacja), co innego żywcem wzięty obcy wyraz (weekend, pendrive, billboard, dealer, corner)

~gosc # 2014-07-23

Powinieneś spisać te swoje tezy, żeby lud się nie gubił. Zbiór tez powinien być zamknięty, bo na razie wygląda to tak, że ktoś ci się powołuje na twoją teorię, a ty ad hoc formułujesz jakąś podtezę zaczynającą się od "co innego...".

mirnal # 2014-07-23

Zbiór nie jest zamknięty, bowiem język - jak twierdzisz - ciągle się rozwija, więc niewykluczone są uściślenia. W szkole podstawowej mawiano, że nie ma pierwiastka z liczby ujemnej. Potem mówiono, że jest a poznacie temat w liceum. Anonimowym dyletantom mówię krótko w uproszczeniu, że w naszym języku mówimy jak piszemy i to im na tym poziomie rozwoju intelektualnego i towarzyskiego (zwykle to są chamidła bez imienia) powinno wystarczyć. Ale taki geniusz pewnie swoim prostackim zwyczajem wyzwałby nauczycielkę od kłamczuch, gdyby powiedziała mu, że nie można obliczyć pierw. kw. z liczby ujemnej. Tak już jest na portalach, na których każdy prostak z ulicy może się wypowiadać.

~gosc # 2014-07-23

Nie ma potrzeby, by anonimowym dyletantom udzielał rad dyletant nieanonimowy. Pomyliłeś edukowanie maluczkich ze swoimi prywatnymi fantomami i fobiami. Że cierpisz na idée fixe, nie znaczy jeszcze, że masz prawo zawracać ludziom głowę swoimi natrętnymi pretensjami, że jakieś słowo nie spełnia istniejącego tylko w Twojej głowie kryterium bycia polskim albo niepolskim. Dajże mówić i pisać normalnie po polsku tym, którzy nie podzielają Twoich wizji.

~gosc # 2014-07-24

Mirnal wyzywa od dyletantów, a potem wykazuje się brakiem elementarnej wiedzy w zakresie podstaw języka polskiego, interpunkcji, gramatyki ortografii, wymowy, leksykografii, spolszczeniach, zapożyczeniach. Nie wstyd ci, mirnalu?