SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

zimność

niedopuszczalne w grach (i)

zimność

rzadko:
1. cecha czegoś mającego niską temperaturę;
2. cecha czegoś, w czym panuje niska temperatura


KOMENTARZE

~gosc # 2013-05-03

Jeżeli istnieją wyrazy takie jak: Cichość, krótkość i płytkość - to więc dlaczego nie uwzględnili tu zimności i ciepłości?

przekorny # 2013-05-03

Mirnal? :)

mirnal # 2013-05-03

raczej M2, natomiast ciekawe, że są wyrazy typu długość, wysokość, szerokość itd., a nie ma (zasadniczo) krótkość, niskość i wąskość i to pewnie tak jest we wszystkich językach, a przecież sposób tworzenia wyrazów jest jednakowy i nie zależy, czy długość, czy krótkość rozpatrujemy; np. w parametrach statku, okna, lodówki jest długość, szerokość/głębokość i wysokość, a nie ma przeciwstawnych...

przekorny # 2013-05-03

To trochę podobny przypadek do "przed" i "za", tyle że obie wymienione formy jednak występują.
W sumie słusznie - mierzenie krótkości? ;o

~gosc # 2013-05-03

Ten słownik czasem zaskakuje ;)

mirnal # 2013-05-03

przedmioty bywają długie a. krótkie; dlaczego długość jest uprzywilejowana, nie krótkość? a może są języki, w których tak właśnie jest? co za różnica, czy mierzymy długość deski, czy jej krótkość? wynik (pomiar) jest ten sam

mirnal # 2013-05-03

niektórzy mawiają - zamknij drzwi, bo zimno wlatuje, a powinni chyba mówić - zamknij drzwi, bo ciepło wylatuje (ucieka)?

~gosc # 2013-05-03

Wiesz, jeżeli już uwzględniają w słownikach wyrazy "nieuprzywilejowane" to więc każdy z nich powinien być uwzględniony. A zimności i ciepłości brak, dla porównania wąskość jest.

przekorny # 2013-05-03

zbyt duży poziom abstrakcji... xD

mirnal # 2013-05-03

ciepłość to ciepło, zimność to zimno, choć mamy jasno i jasność, jednak tu mamy parę przysłówek i rzeczownik, a w poprzednich - po dwa rzeczowniki

~gosc # 2013-05-04

http://sjpd.pwn.pl/haslo/zimność

~gosc # 2017-08-01

Zimność = zimno; ciepłość = ciepło.
Wyraz długi i krótki mają sens. Używa się ich gdy coś ma większe lub mniejsze rozmiary we współrzędnych jednowymiarowych niż przeciętny obiekt tego samego typu. Natomiast długość nie pochodzi od wyrazu długi. Długość to nic innego jak określenie konkretnej wartości jednowymiarowego rozmiaru danego obiektu. Jeśli powiemy, że linijka ma 5 cm długości to nie mówimy jednocześnie, że jest długa, a że po prostu posiada taki a nie inny rozmiar. Dlatego właśnie nie istnieje nic takiego jak krótkość. Nie można powiedzieć, że coś ma 5 cm krótkości, bo byłby to straszny błąd językowy wywodzący się właśnie z tego, że długość i długi nie mają tego samego znaczenia. Mam nadzieję, że rozpisałem to wszystko dość zrozumiale i nie będzie już nikt miał wątpliwości co do NIE występowania tychże słów w słowniku. Pozdrawiam.

~gosc # 2017-08-01

A jeśli chodzi o jasność i jasno to ma to jak najbardziej sens. Jasno jest tylko przysłówkiem, ale nie jest jednocześnie rzeczownikiem, więc aby utworzyć rzeczownik należy dodać końcówkę -ość. W przypadku słówek ciepło i zimno, są one zarówno przysłówkami jak i rzeczownikami, więc utworzenie rzeczownika nie miałoby sensu (rzeczownik już istnieje)