SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

zresztą

dopuszczalne w grach (i)

zresztą

w końcu, ostatecznie, wreszcie, poza tym


KOMENTARZE

~gosc # 2009-01-05

dlaczego nie "z_resztą"? wyglada duzo fajniej

~gosc # 2009-04-08

nie wiem czy słowo może wyglądać fajniej, ale wtedy na pewno ma zupełnie inne znaczenie np. dziś idziemy z resztą grupy; dzielenie z resztą - zastanów się jaka będzie różnica kiedy powiesz:

umiem dodawać i dzielić zresztą też <...> umiem dodawać i dzielić z resztą też

pozdr :)

~gosc # 2009-10-11

bardzo mądrze wyjaśnione;)

~gosc # 2009-10-12

taa, szczególnie jak się mówi - jak jest przytoczone w przykładzie powyżej - to różnicę słychać od razu :D

~gosc # 2009-10-20

super!!!!!nareszcie ktos to sensownie wytlumaczyl!!!

~gosc # 2010-04-11

A jak mieszkasz w zamku błyskawicznym, to mieszkasz w baśniowym murowanym obiekcie pełnym błyskawic. Koniecznie zmień pisownię, bo się jeszcze pomylisz z suwakiem!

Durnowata RJP. Tak jak jest z boku, tak ma być z pod, a nie spod. Tak jak jest "po prostu", tak ma być "po mału", a nie "pomału" - jak jest teraz.

Z tych samych względów ma być "z resztą" a nie "zresztą". Nauczmy się w końcu faktycznego sensu słów, to nie będziemy się mylić w bezmyślności.

~gosc # 2010-06-02

dobrze powiedziane gościu! ja też nie nazwałbym powyższego "dobrym wyjaśnieniem. aczkolwiek ja jestem raczej zwolennikiem łącznego pisania tego, co się razem wymawia. a tak swoją drogą, to jakie jest "faktyczne" znaczenie słowa "zresztą"? mi na przykład ciężko jest sobie wyobrazić skąd to się wzięło..

~gosc # 2010-07-18

To może jeszcze " z kąd " zamiast " skąd"? Przecież też byłoby logiczniej.

~gosc # 2010-08-24

Ja nie wiem o czym ta dyskusja, akurat to, że istnieją wyrazy 'z resztą' i 'zresztą' jest jak najbardziej zasadne.. Tak jak w drugim komentarzu jest napisane- różne znaczenia, więc to są dwa różne słowa, a że nie słychać różnicy w wymowie.. Cóż, oprócz mówionej, mamy też pisaną odmianę języka, więc wypadałoby jednak tak pisać, by inni rozumieli ;)

~gosc # 2010-10-28

Z zamkiem błyskawicznym trafiłeś jak kulą w płot... radzę spr. znaczenie słów błyskawiczny vs. błyskawicowy, a dopiero później się zabierać za komentowanie... Zamek o którym piszesz, może co najwyżej... No właśnie, co? B. szybko (czyli właśnie błyskawicznie) znikać/fruwać? Zakładając, iż to jego bajkowa, nadzwyczajna cecha.... skoro już jesteśmy w świecie fantazji.

~gosc # 2011-03-14

najczęściej jednak może błyskawicznie i boleśnie przyciąć ***** ;)

~gosc # 2011-03-20

zresztą «partykuła wprowadzająca zdanie uzupełniające wcześniejszą wypowiedź o nową informację, np. Nie mam ochoty tam iść, zresztą nie mam czasu.»

Z pwn-owskiego SJP. I koniec kłótni, bo "z resztą" to wyrażenie przyimkowe, składające się z przyimka "z" i rzeczownika "reszta", a "zresztą" to partykuła. I to moim zdaniem jest najlepsze wytłumaczenie innej pisowni.

~gosc # 2011-10-12

Dla większości użytkowników języka nie ma znaczenia czy wyraz jest partykułą czy wyrażeniem przyimkowym. Tu najważniejsza jest różnica znaczeniowa, którą większość "czuje".
1."Z resztą" (wyr. przyimkowe, pisownia rozdzielna) piszemy, gdy mówimy o jakieś pozostałości, części czegoś np: Z resztą wina pozostał na dnie osad. Nie kontaktowałem się z resztą zespołu. Dostałem paragon razem z resztą (tu:pieniędzy)."
2. "Zresztą" (partykuła wprowadzająca zdanie, pisownia łączna, znaczenie = swoją drogą, w końcu, ostatecznie, wreszcie, poza tym)np: Nie próbowałem tego naprawiać, zresztą nie znam się na tym. Masz materiały, zresztą wiesz o co chodzi.

~gosc # 2013-04-04

Jeżeli chciałbys pisać łącznie wszystkie słowa, które wymawia się razem, to spacja nie istniałaby. Większość Polaków w zdaniu wymawia po sobie bezpośrednio każde ze słów.

mirnal # 2013-04-04

Otóż to! Przedostatni gość doskonale opisał sprawę - nie trzeba odróżniać części mowy, bowiem znaczenie jest najważniejsze i od tego zależy (nie)łączność pisowni 'z/resztą'. Podobnie powinno być 'w/głąb', 'w/ogóle' i 'spowrotem/z powrotem'.

~gosc # 2014-05-12

SPOD SIĘ PISZE A NIE "Z POD"!!!

~gosc # 2014-09-29

Jestem z Pod przy Muchobrząszczu Niewielkim i wypraszam sobie.

~gosc # 2018-09-24

Na początku piszecie "z resztą" - to dwa różnie słowa/zwroty, znaczy "zresztą" i "z resztą". Z resztą to można ze sklepu wyjść

~gosc # 2020-04-12

Zresztą, moja droga, kupując w sklepie z resztą dostalem dodatkowo lizaka.

mirnal # 2021-10-29

Zresztą tata - jak wiemy - z resztą rodziny zerwał już dawno kontakty.

~gosc # 2021-10-30

Autobiografia?
No tak... Nie ma teraz z kim pogadać..