SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

cieplica

dopuszczalne w grach (i)

cieplica

źródło wód termalnych lub odwiert, z którego takie wody wypływają; terma, gorące źródło


KOMENTARZE

jaskiniar # 2005-04-27

Uwaga do znaczenia: w znaczeniu 2. TYLKO w liczbie mnogiej: Cieplice Śląskie, cieplice jaszczurowskie...

meg # 2005-04-27

a czy cieplica to przypadkiem nie jest zrodlo termalne lub wody zwyklej? jak podaja wszystkie slowniki ktore mam pod reka:)

koalar # 2005-04-27

Właśnie, przy okazji usuń drugie znaczenie i gdy jakieś słowo występuje tylko w lm, to proś o jego dodanie, co przed chwilą zrobiła Meg :).

jaskiniar # 2005-04-27

cieplica może być źródłem wody termalnej. Woda termalna może także pochodzić z odwiertu.
definicja przytoczona przeze mnie pochodzi ze Słownika hydrogeologiczngo wyd. TRIO 1997. Definicje słownikowe - a znalazłem wśród mnie dostępnych tylko w SJP (3tomy) PWN 1998 (WSO PWN nie liczę) są kompilacją definicji specjalistycznych. Źródło wody zwykłej - czyli słodkiej (nie mineralnej) nie będzie cieplicą ze względu na, z reguły zbyt niską temperaturę. Co prawda jedna ze specjalistycznych definicji wspomina o porównaniu temperatury wody i średniej rocznej temperatury otoczenia ale jest ona (ta definicja) zdecydowanie mniej używana

meg # 2005-04-27

no skoro tak twierdzisz...
ale druga czesc definicji wyrzucaj:)

koalar # 2005-04-28

Przedstaw dokładnie tę definicję ze Słownika hydrogeologiczngo wyd. TRIO 1997, bo ta tutaj mi śmierdzi.

jaskiniar # 2005-04-28

właściwie powinienem Cię, twoim zwyczajem odesłać do biblioteki ale ze względu na późną porę...

"Cieplica (patrz) woda termalna, terma
1. (patrz) Woda: lecznicza, swoista, której temperatura na wypływie ze źródła lub odwiertu wynosi co najmniej 20 st. Celsjusza.
2. Woda o temperaturze wyższej o co najmniej 5 st. Celsjusza od średniej rocznej temperatury powietrza w otoczeniu wypływu.
3. Woda podziemna o podwyższonej temperaturze wykorzystywana lub nadająca się do wykorzystania jako nośnik energii (ogrzewnictwo, produkcja energii elektrycznej)"
zmiany znaczenia w oparciu o tę definicję dopuszczam nawet w Twoim wykonaniu.

jaskiniar # 2005-04-28

dodatek o cieplicach pochodzi z SJP PWN(3 tomy) 1998

jaskiniar # 2005-04-28

a tak poza tym to dobrze by było, gdybyś powąchał i gdzie indziej...wstyd żeby "nowa" osoba wychwytywała takie kwiatki jak misia_w_kokilce...

jaskiniar # 2005-04-28

no i jeszcze: "Słownik hydrogeologiczny" wydany przez Ministerstwo Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, wyd. TRIO Warszawa 1997, wyd. I, str. 28 i str. 212 (poz. 85 i 1003), red naukowa prof.A. S. Kleczkowski i A. Różkowski, red haseł prof. J. Dowgiałło
(informacje o autorach na wypadek gdybyś sobie przypomniał że na geografii wagarowałeś)

koalar # 2005-04-28

Coś mi wygląda, że podałeś znaczenie "wody termalnej", a "cieplica" to jej źródło i dlatego jest odesłanie...
A od Misia się, hm, ten tego... Zostaw Go w spokoju, bo to były(!) op, dużo zrobił dla słownika i może jeszcze wpadnie kiedyś wpisać jakieś defy "szpeniów" czy "sajerzy" c[:-DJ.

~gosc # 2005-04-28

źródłem wody termalnej może być także odwiert wydobywający tę wodę na powierzchnię - w takim znaczeniu jest to też cieplica
podobnie pojecie "szczawa" odnosi się do wody leczniczej, swoistej, kwasowęglowej - szczawa jest źródłem tej wody
tak jak cieplica jest źródłem wody termalnej i wodą termalną
oczywiście można zamienić nawet na taki zapis cieplica - woda termalna,
w definicji PWN-owskiej woda zwyczajna to przeciwstawienie mineralnej - woda termalna (cieplica) może być mineralną ale nie musi - to określenie dotyczy tylko temperatury. Może byc leczniczą ale nie musi.
Poza tym w definicji PWN-owskiej także jest to co i mnie zarzucasz - znaczenie 1. - czyli woda o podwyższonej temp.itd - to właśnie woda termalna - więc także i PWN podał definicję (a przynajmniej mniej istotną jej część) wody termalnej.
Coś mi się wydaje, że Twoja walka o tę definicję nie ma wiele wspólnego z chęcią zamieszczenia dobrej definicji. Jeżeli wersja zaproponowana przez kogoś innego niż Ty się Tobie nie podoba, to przepisz definicję ze słownika PWN. -w końcu to Ty bedziesz podpisany pod nią. Bo tego, że znasz się akurat na tej dyscyplinie wiedzy mnie nie udowodnisz...
pozdrawiam

koalar # 2005-04-28

Wiedza wiedzą, ale jeszcze trzeba umieć korzystać ze źródeł.
http://encyklopedia.pwn.pl/81266_1.html
Przewijasz w dół i masz pogrubione "wody termalne", a potem w nawiasie "cieplice". Nie jest to równoważnik, tylko odsyłacz do miejsca, gdzie można coś więcej przeczytać na temat tych wód. Ale nie martw się, ja pięknie poprawię tę defę :).

~gosc # 2005-04-28

i tego się niestety obawiam...(jaskiniar niezalogowany) no cóż - metod misia_w_czepku stosował nie będę - ale osiągnąłeś poniekąd cel - znacznie (no może jeszcze nie do końca) zniechęciłeś mnie do "wspomagania" projektu...
chyba zacznę szydzić...choć niechętnie...
Autorom i Operatorom tylko pogratulować współpracownika...starczy za innych...

koalar # 2005-04-28

A szydź se, tylko najpierw się naucz korzystać z tych słowników, co to je posiadasz :). Bye!

jaskiniar # 2005-04-28

popatrzyłem sobie na tę definicję z http:// - no cóż - kompinuj, ale z dobrego serca poradzę Ci bardziej wykorzystać zacytowaną przeze mnie definicję ze słownika hydrogeologicznego.
oprócz tego, że jest to też definicja wód termalnych to cała informacja o cieplicach(cieplicy) jaszczurówskiej jest mocno nieaktualna i nieco przestarzała - o wiele lepszym przykładem na wody ogrzewające się do wysokiej temperatury na skutek krążenia w masywie skalnym (od stopnia geotermicznego ok.3 st na 100 m głębokości) są cieplice antałowskie (budują tam teraz park wodny) o temperaturze na wypływie (z odwiertu ok. 36-38 stopni) czy wody geotermalne z Bańskiej k. Nowego Targu ( na wypływie ponad 70 st). To są te same wody spadające na Tatry w postaci deszczu i infiltrujące w głąb masywu poprzez serie tatrzańskie. Poza tym cieplice jaszczurowskie, bodaj od lat 70-tych nie "istnieją" bowiem skopano prace wiertnicze doprowadzając do połączenia się poprzez próżnie krasowe i szczeliny wód z potoku Olczyskiego z rzeczonymi cieplicami - na wypływie (wody przesączają się jedynie przez podłoże - nie ma wyraźnego źródła a odwiert zaczopowano) mają nie więcej niż 10-14 stopni (wiem bo sam wielekroc mierzyłem).
Ale próbuj - będzie się do czego przyczepiać...
pozdrawiam

koalar # 2005-04-28

A co to są wody termalne, to można przeczytać tu w komentarzach, troszkę wyżej, pięknie podane przez Jaskiniara :).

~gosc # 2005-04-28

koloarze - wszystko cacy ale cieplice na Antałówce nie wypływają ze źródła jeno z odwierconego specjalnie w celu ich wydobycia odwiertu, podobnie zresztą jak znaczna częsć cieplic eksploatowanych na Dolnym Sląsku w uzdrowiskach. Tak samo ma się rzecz z wodami termalnymi - cieplicami używanymi w "Geotermii Podhalańskiej" tam gorąca woda wypływa na powierzchnię nie samoczynnie ale dzięki odwiertom.
Definicja pojęcia źródło jest dosyć scisła i wydaje mi się, że należałoby uwzględnić w znaczeniu słowa cieplica i ten aspekt - cieplica-woda termalna nie wypływa na powierzchnię wyłącznie w postaci źródeł
jednym słowem cieplica nie równa się tylko źródłu wód termalnych...
pozdrawiam (niezalogoawny J)

~gosc # 2010-02-01

jestem z 5 klasy na stronie http://portalwiedzy.onet.pl/78516,,,,cieplica,haslo.html pisze chociaż widzę że za bardzo tej strony nie odwiedzacie ale tam jest dużo napisane o cieplicy

NIE BÓJCIE SIĘ POMAGAĆ !!!
WIERZCIE W SIEBIE !!!

~gosc # 2024-02-16

gejzer