SJP
Słownik SJP

delirka

dopuszczalne w grach

delirka

potocznie: stan po wypiciu alkoholu, charakteryzuje się trzęsieniem rąk; delirium tremens


KOMENTARZE:

~gosc # 2005-07-19

Delirka hmmm wiąże się z tym cakiem ciekawa historia. Delirka to wg kolezanki gęsia skórka

~gosc # 2006-03-13

czy ktos mi moze wytlumaczyc co to znaczy delirka?

~gosc # 2006-03-28

według mnie delirka to stan bezczynności i ospałości ale czy dobrze to rozumiem to już druga strona medalu ;)

~gosc # 2006-03-28

hmmm a teraz sprawdziłam i delirka to choroba alkoholowa :/ ale byłam blisko ;)

oiks # 2006-03-31

jest jeszcze coś takiego jak delirium werbalne...i jak na niektóre wypowiedzi patrze, to one właśnie takie są...

~gosc # 2006-09-15

z franc. "delire" znaczy: szaleństwo, majeczenie

~gosc # 2006-09-15

delirka=delirium tremens: psychoza alkoholowa, objawiająca się majaczeniem, drzeniem rąk, skrajnym wyczerpaniem u alkoholików w okresie ich abstynencji;

~gosc # 2007-08-31

puf

~gosc # 2007-12-03

miałem kiedys delirke.... rum wypłukał mi z organizmu potas i magnez organizm był wyczerpany a ręce powyginane!! to nic przyjemnego skończyło się w szpitalu na kroplówce i wróciło do normy juz nie przesadzam z alko... jak to mówia mądry polak po szkodzie.. a jak dalej bedzie chlał na umur.. nowe przysłowie człowiek sobie kupi... że i przed szkoda i po szkodzie głupi :P

~gosc # 2008-01-09

ja w akademiku mialem tak....jak na wodke patrzylem to mi sie rece trzesly....ale i tak pilem...

priscilla # 2008-01-12

alkoHolik

~gosc # 2008-01-12

fakt, zmiana tej jednej literki uczyni tę definicję doskonałą wręcz

priscilla # 2008-01-12

definicja jest fatalna, lecz ja tylko zwróciłam uwagę na "alkocholika"

~gosc # 2008-07-10

delirka to gra internetowa www.delirium.wp.pl

~gosc # 2009-01-29

hmm delirka?? deirke mialem juz, a mam 18 lat..;/ juz nie pije. a delirka to:
Delirium, majaczenie, zespół majaczeniowy - zespół zaburzeń świadomości, któremu towarzyszą iluzje, omamy wzrokowe, słuchowe, dotykowe i inne oraz lęk i pobudzenie psychomotoryczne, zaburzenia snu,

~gosc # 2009-09-08

Delirka to inaczej delirium tremens majaczenie drrzenne , biała gorączka wystepuje dość żadko w zespołach abstynencyjnych ja mam 19 lat od 6 lat pije w sposób uzalezniony ostatnio piłem przez 6-7 miesięcy dzien w dzien potem upijałem sie juz tylko ćwiartką dostałem w przerwach 1-2 dniowych padaczkę co było wstepem do delirium picie skonczyło sie w szpitalu psychiatrycznym lerzałem chyba z 5 dni w pasach cały spocony widziałem straszne żeczy szczegulnie diabły oraz słyszałem głosy naprawde niemiłe przezycie choc połowy niepamietam.

~gosc # 2011-03-31

KONIEC SWIATA JAK W WIEKU 18 LAT MACIE DELIRIUM TREMENS A CO DALEJ ROZGLADAJCIE SIE ZA DZIALA NA KOMUNALNYM ALBO PARAFIALNYM ALE CZY WARTO DLA BUTELKITAK MARNIE SKONCZYC

~gosc # 2011-04-21

zespół zaburzeń świadomości, któremu towarzyszą iluzje, omamy wzrokowe, słuchowe, dotykowe i inne oraz lęk i pobudzenie psychomotoryczne, zaburzenia snu, przy czym objawy te nasilają się często wieczorem i nocą itd. proponuje zamiast wpisywac w wyszukiwarke delirka napisac poprawnie delirium ; )

~gosc # 2014-04-07

Delirka to psyhoza alkochliczna, występuje u osób które bardzo dużo spożywają alkoholu i gdy na niego patrzą to odrazu występuje u nich drgawki.. Zaczyna się na jednej a kończy się na trzech... Tak to wlaśnie wygląda.. Czlowiek również ma halucynacje, zaczyna robić rózne nie kontrolowane żeczy np. sikanie na segment lub do piekarnika lub gadanie z telewizoreem i klócenie się z nim.. Mówie wam masakra! Takiemu alkoholikowi to nawet leczenie AA nie pomoże..
Tym osobom których stary chleje to wspólczuje ;)

~gosc # 2014-04-07

Nie ma to jak mieć dilerke i sikać w domu gdzie popadnie... MASAKRA!!
Jak już ktoś ma wypić to z umiarem bo jak już ktoś przesadzi no bo może w taką dilerke wpaść.. Nie polecaam... ;)

marek176cm # 2014-04-08

OBECNA DEFINICJA podana wyżej wymaga poprawki, bo:

ALBO: - stan po wypiciu alkoholu, charakteryzujĄCY się trzęsieniem rąk; ...,
ALBO: - stan po wypiciu alkoholu, KTÓRY charakteryzuje się ...

Gwoli ścisłości należy dodać, że <delirka>, czy <delirium tremens>, NIE następują po wypiciu alkoholu.

Jest to OSTATNIE STADIUM alkoholizmu u nałogowego pijaka, którego organizm osiągnął taki stan zniszczenia, że występują u niego wspomniane objawy. Taki stan osiąga się po latach samobójczego picia bez umiaru.

Nawiasem mówiąc, ostatnie dwa słowa w definicji u góry to nazwa łacińska tego stanu choroby, który objawia drżeniem rąk U ALKOHOLIKA. Choroba Parkinsona to coś zupełnie innego!

Marek / W-wa

marek176cm # 2014-04-08

Cytat (przerywany): (~gosc 2014-04-07)

"Nie ma to jak mieć dilerke i sikać w domu gdzie popadnie... MASAKRA!!"

Będąc na takim etapie choroby, alkoholicy nie kontrolują swego pęcherza moczowego i sikają pod siebie NIEZALEŻNIE gdzie są.

Kontynuując, "Jak już ktoś ma wypić, (przecinek) to <WINIEN TO ROBIĆ> z umiarem, (przecinek) bo jak już ktoś przesadzi (raczej BĘDZIE PRZESADZAĆ), no bo [dwa słowa trzeba usunąć] (BO) może w taką dilerke<Ę> wpaść. Nie polecaam! ;)

Przyłączam się do apelu gościa.

Marek / W-wa

marek176cm # 2014-04-08

Korekta na bieżąco (~gosc 2014-04-07)

Wyjaśnienie: Litera. słowo, lub przestrzeń między dwoma wyrazami będącymi między [ oraz ] są do wycięcia.

Delirka to psyChoza alko[c]hOliczna występuj[e]ĄCA u osób(,) które bardzo dużo spożywaŁY I NADAL SPOŻYWAją alkohol i WYSTARCZY, ŻE gdy na niego patrzą(,) to [odrazu] OD RAZU występuj[e]Ą u nich drgawki.. Zaczyna się na jednej LUFIE/ JEDNYM DRINKU(,) a kończy się na trzech... Tak to wlaśnie wygląda.. Cz[l]Łowiek również ma halucynacje, zaczyna robić ró[z]Żne nie[] kontrolowane [ż]RZeczy(,) np. sikanie na segment lub do piekarnika(,) ALBO TEŻ [lub] gadanie z telewizore[e]m i k[l]Łócenie się z nim.. Mówi[e]Ę wam(,) TO PRAWDZIWA masakra! Takiemu alkoholikowi to nawet leczenie (w) AA nie pomoże..
Tym osobom(,) których stary chleje(,) DOPRAWDY SZCZERZE [to] wspólczuj[e]Ę ;)

Muszę podziękować gościowi za podanie dodatkowych skutków takiego stanu, choć nie będąc lekarzem nie jestem w stanie potwierdzić lub podważyć jego uwag.

Marek / W-wa

marek176cm # 2014-04-08

Korekta na bieżąco (~gosc 2011-04-21)

[z]Zespół zaburzeń świadomości, któremu towarzyszą iluzje, omamy wzrokowe, słuchowe, dotykowe i inne(.) PONADTO U TAKIEGO OSOBNIKA WYSTĘPUJĄ STANY lękOWE i pobudzenie psychomotoryczne[,] I zaburzenia snu, przy czym objawy te nasilają się często wieczorem i nocą [itd]. [p]Proponuj[e]Ę WPISYWAĆ DO WYSZUKIWARKI SŁOWO <delirium>, zamiast wpisywa[c]Ć delirka. [wyszukiwarke delirka napisac poprawnie delirium ; )]

Temat jest bardzo poważny i dlatego poświęcam temu tyle czasu.

Marek / W-wa

przekorny # 2014-04-08

Ok. Ale dlaczego wszystko jest takie nieczytelne? Jak napisał fm - miszmasz. =) Sam chyba Waść się w tym gubisz, bo błędzików się nie ustrzegłeś, a w każdym razie nie wszystkie wyłapałeś (już nie wiem, co jest błędem, a co nie, bo - jak pisałem - bardzo to nieczytelne). Nie wychwyciłeś zabawnej literówki (acz nie mam pewności co do tego, czy nią jest - gość dwa razy tak napisał), a mianowicie "dilerki" (http://sjp.pl/dilerka). =)