SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

filister

dopuszczalne w grach (i)

filister

1. człowiek bez aspiracji, małostkowy, obojętny na dobro ogółu; drobnomieszczanin;
2. dawniej: członek korporacji studenckiej niebędący studentem


KOMENTARZE

destylatorek # 2006-12-28

przestarzale: człowiek ograniczony, o ciasnych poglądach.

bakuskupek123 # 2007-02-09

"FILISTRY " - a to przepraszam jest w jakim jezyku bo nie pojmuję ??????...To jest j. nowożytny iliż pre pre pre abo 100 lat przed murzynami ?????????????. A TO DOPIERO CHŁAMMMMMMMMM!!!!

bakuskupek123 # 2007-02-09

FILISTER - MINISTER . FILISTROM - MINISTROM . FILISTROWI - MINISTROWI . FILISTRZE - MINISTRZE . A tak wogóle to u nas mowią Ministry ? A jaki to przypadek ?????. A może oboczność ? CO ? Te FILISTRY . A może to jakieś urządzenie małomieszczański lub kołtuńskie o którym jam do tej pory nic nie wiem ??????? HA HA HA a to odpiero filister!!!!

koalar # 2007-02-09

Wielki słownik poprawnej polszczyzny PWN, 2004 i 2006:
"Współistnienie końcówek osobowych i nieosobowych, częste w M. lm rzeczowników rodzaju męskiego, ma motywację stylistyczną - formy NACECHOWANE (negatywnie, potocznie, pozytywnie) otrzymują jako wyróżnik fleksyjny zakończenie RZECZOWE, np. chłopy, dyrektory, ministry, policjanty, studenty, natomiast użycia NEUTRALNE sygnalizuje wykładnik MĘSKOOSOBOWY, np. chłopi, dyrektorzy, ministrowie, policjanci, studenci. ...(-) O wyborze elementu fleksyjnego przesądzałoby w tym wypadku kryterium funkcjonalno-stylistyczne" (str. 1608)

A także 4. punkt Zasad dopuszczalności słów (http://www.kurnik.pl/slownik/dp.phtml):
"Dopuszczalne są w szczególności:
* dla rzeczowników:
- mianownik liczby mnogiej rzeczowników męskoosobowych w formie niemęskoosobowej (np.: pany, generały, cary),"

bakuskupek123 # 2007-02-12

skoro jest dopuszczalne to dla czego komputer - słownik nie zaliczył określ. pany ? Czy jest to związane z czasem kiedy zostanie wpisane znaczeni?

bakuskupek123 # 2007-02-12

GREENPOINT PROSZĘ ABYŚ NIE PISAŁ BZDUR JAKO OSOBA MAŁOSTKOWA .Filister wcale nie dotyczy w pierwszej kolejności studenta BO nie pochodzi od określ. STUDENT . Nie bądź jako ten filister !!!! Gdybyś np. nazywał się WIADRO a ktoś nazywał by Cię nieustannie WYMBOREK bo tak po poznańsku brzmi określ. wiadra . Wiadro - Wymborek. było by Ci przyjemnie? Sądzę że nie ! to uszanuj cudzą pracę SKORO O TO PROSICIE . W LITERAKI grają osoby w różnym wieku , dlatego chodzi o to aby uczyć młodszych a szczególnie dzieci poprawności i właściwej formy znaczenia danego określenia . A nie jakiś chłam .znaczenie właściwe było wpisywane już za czasów PRL-u , nawet oni nie zmieniali znaczenia określ. filister. po co ty to czynisz ? weź sobie do przejrzenia SŁownik Wyrazów Obcych bo takiż również istnieje .

~gosc # 2009-03-22

to poprostu KOŁTUN-ZACOFANIEC,człowiek staroświecki

~gosc # 2011-03-29

żal mi was ....
Filister- człowiek ograniczony, małostkowy, prozaiczny materialista bez wyższych aspiracji, mieszczuch , kołtun, człowiek pozbawiony orginalności , wrażliwości estetycznej, nie student, korporant, który już ukończył studia akademickie ..... itp. Czy to takie trudne ?? :X

~gosc # 2011-09-11

W literaturze XIX wieku: średnio lub mało zamożny mieszczanin, prosty, słabo ukulturalniony (raczej pejoratywne).

A to znaczenie "członek organizacji studenckiej, niebędący studentem" jest drugorzędne, rzadsze. Nie rozumiem, dlaczego zostało podane jako pierwsze.

~gosc # 2014-06-15

Schopenhauer pisze:

Filister - człowiek, bez potrzeb duchowych.

~gosc # 2014-10-09

Najlepsza definicja i diagnoza filisterstwa-kołtuństwa jest zawarta w serialu "Z biegiem lat zbiegiem dni". Generalnie chodzi tu o człowieka zamkniętego w gorsecie własnych ciasnych wyobrażeń o świecie, odpornego na wiedzę, naukę, na samodzielne myślenie, hołdującego obiegowym, powierzchownym poglądom na świat i ludzi. Osoby taki są skłonne do obierania sobie jako drogowskazy moralne tzw "autorytetów" lansowanych przez mainstremowe media i ślepo w nie wierzą, zamykając oczy na fakty. Filister jest synonimem kołtuna