SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

gościński

dopuszczalne w grach (i)

gościński

przymiotnik od: Gościno

-

Gościński

niedopuszczalne w grach (i)

Gościński

nazwisko


KOMENTARZE

~gosc # 2010-01-23

Adam Boniecki w Herbarzu Polskim przytacza około 25.700 nazwisk - Na stronie 314 tego herbarza znajduje się nazwisko Gościński z odniesieniem do nazwiska Goszczyński. Na stronie 357/358 w pozycji Goszczyński v. Gościńscy odnajdujemy wpis dotyczący XV w. mówiący że jest to dom licznie rozrodzony, zamieszkujący tereny w okolicy Płońska - wsie Goszczyno v. Gościno, Komorowo, Siedlewo, w Prusach - Koniuszyno i Wietrzychowo.
Józef Krzepela, "Rody ziem pruskich", Kraków 1927 - Gościnin (Gossentin) wejherowo powiat Luzin… gniazdo rodu Gościńskich herbu Doliwa – Gniazdem tego rodu możliwie nie ten Gościcin lecz Gościcin w powiecie lęborskim – str. 27

- Józef Krzepela, "Spis miejscowości i rodów ziemiańskich województwa pomorskiego", Kraków 1925 - Gościno (Goschin)) puc. Żarnowiec sp. Krokowo. gn. Gościńskich h. Doliwa.

~gosc # 2010-01-23

Praprzodkiem nazwiska Gościński jest imię żeńskie Gościmiła. Imię słowiańskie oznaczające tą, która jest miła dla gości i jest rada gościom, albo wyrażające życzenie, aby nowo narodzona odznaczała się gościnnością. Zdrobnieniem tego imienia byli: Gościmiłka, Gościmiłek, Gościradek i Radek. W czasach, kiedy imiona przekształcały się w nazwiska rodowe od imienia Gościmiłka powstały nazwiska Gościmiłski, Gościmiński, Gościniak i właśnie Gościński.

~gosc # 2010-01-23

W polskim języku słowa gość nie należy łączyć wyłącznie z osadnictwem. Gośćmi, znacznie wcześniej nazywano kupców. Świadczą o tym takie słowa jak: gościniec – droga którą przybywają kupcy, rosyjskie gostinnyj dwor – hala kupiecka, gościna, gospoda, itp.. Ba już w VII w. występowało imię Radgost i Gościrad (chętnie przyjmujący kupców). Gość to także obcy w znaczeniu przybysz z innej okolicy stąd takie nazwiska jak Gościniak, Gościński - Brükner A. Słownik etymologiczny języka polskiego.