SJP

instruktarz

dopuszczalne w grach ✔

instruktarz

przestarzale: zbiór instrukcji, przepisów


komentarze:

~gosc # 2003-10-20

Według Wielkiego słownika wyrazów obcych PWN słowo instruktaż w znaczeniu udzielania komuś instrukcji zostało zapożyczone z języka rosyjskiego. Dawniejsze słowo instruktarz, oznaczające zbiór instrukcji, pochodzi wprost z łaciny.
— Maria Krajewska, WSz PWN

toiryelhsa # 2006-03-28

a ja kiedys ogladalem prof.Miodka i mowil on, ze mozn mowic zarowno MECZY,jak i MECZÓW. STRÓŻY albo STRÓŻÓW. wiec czemu nie mozna uwierzyc takiemu autorytetowi i zezwolic na uzywanie INSTRUKTAŻÓW i INSTRUKTARZÓW?

~gosc # 2009-05-28

W pewnym okresie dla części narodu niemieckiego pewien pan z wąsikiem tez był autorytetem. To nie kwestia wiary w ten czy inny autorytet. Język polski jest niepotrzebnie skomplikowany. Powyższy przykład pokazuje jak absurdalnie. W dodatku to nie jedyny absurd.

~gosc # 2009-06-23

nie powinno być instruktaŻ ?

~gosc # 2011-05-01

instruktaŻ - udzielanie instrukcji (mówione)
instruktaRZ - zbiór instrukcji (pisane)

mam nadzieję, że już wszystko jasne

~gosc # 2013-01-07

Pisze się przez "rz", bo słowo "instruktarz" to rodzaj męski, a gdy spotykamy się z "ż/rz" przy słowie w rodzaju męskim, zazwyczaj pieszmy "rz". Jednak są wyjątki (np.bagaż,garaż,itp.)
Mam nadzieję, że skorzystacie z tej informacji :).

~gosc # 2013-05-22

najlepiej językiem migowym, nie bedzie problemu. A czy słowo to nie pochodzi od instruktora przypadkiem ?

mirnal # 2013-05-22

montarz pochodzi od montera?

mirnal # 2013-05-22

Słyszałem pogadankę prof. Miodka nt. meczy/meczów, ale o instruktarz/żu wówczas nie mówił. natomiast Profesor mówił także, że w studiu mówiłby starannie 'proszę podać tĘ książkę', zaś na podwórku powiedziałby 'podaj tĄ książkę'. To tak zwana hipokryzja językowa.