sjp Słownik Języka
Polskiego

interlokutor

dopuszczalne w grach

interlokutor

partner w rozmowie; rozmówca, dyskutant


komentarze:

# ~gosc 2008-11-17

bardzo ładny wyraz :)
do tej pory nie mogłam znaleźć odpowiedniego charakteru "osoby rozmawiającej ze mną" e słowie rozmówca.
teraz to już coś innego ;)

JĘZYK POLSKI JEST PIĘKNY !!!

# ~gosc 2008-12-11

Język polski jest piękny, bo chętnie zapożycza i wchłania!

Słowo pochodzi z języka francuskiego: interlocuteur.

# ~gosc 2010-04-14

z łaciny interlocutus

# ~gosc 2010-11-07

JA PO PROSTU zasłyszałem to słowo bardzo dawno - z górą 35 lat temu.Stwierdzam ,z zadowoleniem że i dzisiaj wypowiadane budzi nieskrywaną acz pozytywną ciekawość.Czy to nie piękne być motorem do budzenia etymologicznego poznania?

# ~gosc 2011-06-07

Osobiście martwi mnie to, kiedy - jak to określił jeden z autorów komentarza - zbyt często i łatwo "zapożyczamy i wchłaniamy". Uważam to za dobrą metodę bogacenia słownictwa tylko wtedy, kiedy w jęz. polskim nie ma zwięzłych określeń na nazwanie jakichś zjawisk. Martwi mnie gdy silimy się na zwroty typu "ekstraordynaryjny interlokutor" zamiast powiedzieć pięknie i prosto "nadzwyczajny rozmówca." Do czego to prowadzi, jeśli nie do ubożenia naszego języka?

# ~gosc 2011-06-07

Improt słów z innych języków byłby może niekorzystny dla polszczyzny wówczas, gdyby wypierał słowa rodzime. Nie wygląda jednak na to, aby "interlokutor" miał w przewidywalnym czasie zastąpić "rozmówcę". Zaś dzięki istnieniu drugiego, niemal synonimicznego słowa można łatwiej niuansować (hmm... ubogacać w odcienie?) wypowiedź.

# ~gosc 2011-06-09

interlokutor obrazu - hasło z krzyżówki, podoba mi się.

# ~gosc 2013-04-04

Zaporzyczenia z jezyka lacinskiego w polskim sa spowodowane tym, ze lacina byla Naszym drugim jezykiem, az do XVII w. Dzisiejszy jezyk polski oprocz wielu slow pochodzenia lacinskiego posiada również wiele jego zamiennikow. A tak jak napisal jeden z moich 'przedpisarzy', takie zaporzyczenia sa piekne i nieszkodliwe.

# ~gosc 2013-04-05

Słusznie prawisz, tylko czemu robisz takiego paskudnego byka ('zapoRZyczenia')?

Komentarze zablokowane.