SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

jeniec

dopuszczalne w grach (i)

jeniec

osoba, która dostała się do niewoli w wyniku działań wojennych


KOMENTARZE

mirnal # 2013-06-16

jeńcy a. (dawniej) jeńce; czy 'jeniec wojenny' to błąd?

przekorny # 2013-06-16

Co najwyżej pleonazm, acz jest to pojęcie zdefiniowane w konwencjach, zatem...

mirnal # 2013-06-16

U Doroszewskiego jest j. wojenny; mało tego - jeńcy w. to nie tylko żołnierze, lecz ogólnie 'człowiek wzięty do niewoli'

przekorny # 2013-06-16

Niby jeniec to ktoś pojmany, więc wydaje się, iż mógłby być to cywil, ale nawet jeśli przyjmiemy, że jest to słuszne założenie, to nasuwa się pytanie: w jakich okolicznościach można zostać jeńcem? Moim zdaniem chyba tylko podczas wojny, w innym przypadku jest się albo porwanym, albo aresztowanym (internowanym, zatrzymanym... jest jeszcze trochę różnych określeń, ale nie ma sensu się rozdrabniać).

mirnal # 2013-06-16

Ja zawsze myślałem, że jeńcem może być tylko pojmany żołnierz, więc nie babka handlująca warzywami na rynku. Nawet Niemcy, kiedy łapali warszawskich cywilów to nie chcieli ich traktować jako jeńców, bo nie mieli mundurów. No i myślałem, że nie trzeba dodawać 'wojenny', bo to było oczywiste, wszak czy można dzisiaj wziąć jeńca w Polsce?

przekorny # 2013-06-16

Trudno odmówić Ci słuszności, ale może są jakieś wyjątkowe okoliczności, w których pojmanego cywila można potraktować jako jeńca... Myślę też, że potocznie i humorystycznie można również tego słowa używać (przykładowo: spotkam cię gdzieś i stwierdzę, że biorę do niewoli; jesteś moim jeńcem i masz iść ze mną na piwo :)).

mirnal # 2013-06-16

Ba, w przenośni to mamy też http://doroszewski.pwn.pl/haslo/jeniec
gdzie jeńce to pszczoły. I ten pszczeli przykład pokazuje, że można 'jeńcy' zastąpić niemęskoosob. 'jeńce', jeśli chodzi nie o ludzi (chyba że tekst jest stary i wówczas pisano wyłącznie 'jeńce').

przekorny # 2013-06-16

Dawniej brało się cywili do niewoli, jeniec był synonimem niewolnika (brańcy, jasyr). Jednak w dzisiejszych czasach to znaczenie traci swoją rację bytu (przynajmniej w miarę cywilizowanych częściach świata). Niemniej owi ludzie byli pojmani podczas działań wojennych...

mirnal # 2013-06-16

O jeńcach wojennych - załącznik do konwencji: Regulamin dotyczący praw i zwyczajów wojny lądowej ( Regulamin haski z 1907 r. ), Haga, 18 października 1907 r.
Ustawy, prawa i obowiązki wojenne stosują się nie tylko do armii, lecz również do pospolitego ruszenia i oddziałów ochotniczych, o ile odpowiadają one warunkom następującym (i tu wyliczone są one). Dokument ma ponad 100 lat i zmieniono jedynie pisownię polską ówczesną na nasza dzisiejszą.