SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

media buyer

niedopuszczalne w grach (i)

media buyer

[czytaj: media bajer] w zarządzaniu reklamą: osoba odpowiedzialna za realizację planu mediów poprzez ich zakup w oparciu o trzy zasady: odpowiednia publiczność, stosowny czas, dobra cena; mediabuyer

POWIĄZANE HASŁA:


KOMENTARZE

~gosc # 2011-07-10

Do dodania jako dopuszczalny. Występowanie:
„Słownik ortograficzny PWN”, oprac. Anna Kłosińska, Warszawa 2004

tevex # 2011-07-10

Czemu jako dpl? Czyżby teraz tak wyglądały spolszczenia? ;)

~gosc # 2011-07-10

Dpl, bo występuje w słowniku, który spełnia wszystkie wymogi przewidziane przez ZDS. Nie ma wyboru.

tevex # 2011-07-10

A co z podpunktem 1 punktu 2? ;)

~gosc # 2011-07-10

Nie wyświetla mi tego jako "podpunkt 1 punktu 2", więc domyślam się, że chodzi Ci o:

"przy czym za niedopuszczalne uznaje się składniki zwrotów obcojęzycznych niewystępujące jako samodzielne hasła (np. niedopuszczalne są: aspera, iacta)".

Jeśli tak, to niedopuszczalne są *składniki*, czyli 'buyer', ale całe wyrażenie już tak. Chyba że znowu gdzieś coś przeoczyłem?

~gosc # 2011-07-11

Zawsze zastanawiało mnie, dlaczego dopuszczalność w grach obejmuje zwroty i wyrażenia kilkuwyrazowe, skoro nie da się ułożyć w literakach czegoś takiego.

Ale ponieważ w literakach (ani nawet w szerszym scrabble'u) nie da się również ułożyć słowa 'konstytucjonalizacja', bo za długie, uznałem, że "dopuszczalność w grach" jest pojęciem ponadliterakowym, więc 'na odwal się' albo 'bez arierpansów' można ułożyć w jakiejś hipotetycznej, innej grze.

ZDS nie wyjaśniają, czy użycie wyrazu 'kibinimater' (odnotowanego tylko jako część wyrażenia 'w kibinimater') albo 'porząsiu' (odnotowanego tylko jako część wyrażenia 'w porząsiu') jest dopuszczalne. Trzeba by jakąś grę poświęcić na ułożenie tych wyrazów, żeby się dowiedzieć.

Prosiłbym, aby ktoś mi to wyjaśnił (ewentualnie skarcił, że przecież pisze gdzieś jak byk, tylko nie umiem czytać, i wskazał gdzie).

~gosc # 2011-07-12

Czy ktoś potrafi odpowiedzieć?

~gosc # 2011-07-13

"Zawsze zastanawiało mnie, dlaczego dopuszczalność w grach obejmuje zwroty i wyrażenia kilkuwyrazowe, skoro nie da się ułożyć w literakach czegoś takiego." - dopuszczalność tych wyrażeń to moim zdaniem słuszna decyzja. Dlaczego miałoby ich nie być? Bo nie ma spacji? Używa się ich w polszczyźnie, są polskie, istnieją w słowniku. Redakcja tak zadecydowała i dobrze.

Drugiego akapitu nie będę komentował, bo jest wyjątkowo kretyński.

ad 3. Otóż ZDS wyjaśnia tylko trzeba wiedzieć co tam JEST NAPISANE (nie "tam pisze"). Wyrażenie "w porząsiu" jest niedopuszczalne bo nie występuje w żadnym drukowanym słowniku. Wyrażenie "w kibinimater" jest dopuszczalne, co jest wyraźnie napisane.

Odpowiedzieć potrafi każdy kto czyta ze zrozumieniem ZDS.

~gosc # 2011-07-14

"Nie rozumiem" nie znaczy "jest wyjątkowo kretyński".

Jak ułożyć w literakach "w kibinimater"?

~gosc # 2011-07-14

'na odwyrtkę' - dopuszczalne w grach
'odwyrtka' - dopuszczalne w grach, forma podst. + znaczenie: odwyrtka (MNm) tylko w wyrażeniu "na odwyrtkę"

Wiem, że mogę w literakach ułożyć 'odwyrtka'


'na bakier' - dopuszczalne w grach
'bakier' - słowo występuje w słowniku tylko jako część innych haseł, powiązane hasła: 'na bakier'

Nie wiem, czy mogę w literakach ułożyć słowo 'bakier'.

ZDS tej wątpliwości nie rozstrzyga. Jak zachowa się funkcja sprawdzająca dopuszczalność, kiedy ułożę ten wyraz, a przeciwnik kliknie "Sprawdź"?