SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

merytoryczny

dopuszczalne w grach (i)

merytoryczny

dotyczący istoty rzeczy, treści, a nie formy; istotny, treściowy


KOMENTARZE

~gosc # 2011-11-09

masło maślane; merytoryczny a meritum ?/???

~gosc # 2012-03-30

Słowo meritum nie ma powiązania z tym wyrazem, po prostu takie słowo pasowało to zdefiniowania wyrazu 'merytoryczny'. Równie dobrze można by je zdefiniować 'taki, który odnosi się do sedna'.

~gosc # 2012-03-30

jeżeli nie liczyć faktu, że - jak twierdzą słowniki - "merytoryczny" pochodzi od "meritum", to faktycznie nie ma, miszczu, między nimi powiązania.

~gosc # 2012-05-13

Coś co jest merytoryczne ma związek z istotą lub treścią jakiejś sprawy, a nie jest strona zewnętrzna lub formalną. np:Kierowaliśmy się wyłącznie względami merytorycznymi a nie politycznymi.

mirnal # 2014-09-20

jeśli pochodzi od 'meritum', to powinien przymiotnik być - meritalny...

przekorny # 2014-09-20

A może merytualny albo merytatywny (tak jak ultimatum - ultymatywny)? =)
Swoją drogą dziwię się tobie, Mirnalu, że nie napisałeś 'merytalny'. Tam gdzie 'y' nie ma już uzasadnienia (grill - gryl), chciałbyś je umieścić, natomiast w tym przypadku, gdy byłoby ono naturalne, nie.
Brak konsekwencji, czy też robisz sobie po prostu żarty? =]

mirnal # 2014-09-20

*Tam gdzie 'y' nie ma już uzasadnienia (grill - gryl), chciałbyś je umieścić* - założenie fałszywe. Mało to jest wyrazów ri - RY? Kryl, dryl, bryle...

przekorny # 2014-09-20

nie widzę związku...

~gosc # 2015-01-25

Meritum (z łac. meritum to zasłużony, wzór, np. wzór wypowiedzi)
Mówi się potocznie: przejdźmy do "meritum", inaczej do "sedna"

Merytoryczny
Oznacza tyle, co "bez owijania", prosta, zwięzła, dotycząca sedna, dosadna odpowiedź lub wypowiedź.

~gosc # 2015-02-04

Dziś posłyszałem w radio, jak to pani premier Kopacz rzekła: "powołałam go, ponieważ jest to merytoryczne człowiek na odpowiednim stanowisku". Chyba coś się jej pomieszało, jeśli człowiek może być merytoryczny, to i może konia zróbmy merytorycznego, a co! Ja np. mam merytoryczną świnkę morską.

~gosc # 2015-02-05

Merytoryczny = rzeczowy. Czy tak samo przeszkadzałby Ci "rzeczowy człowiek"?

~gosc # 2015-04-13

ignotum per ignotum - gratuluję autorowi tego hasła :)

~gosc # 2019-06-23

z języka łac.: "merit" oznacza tyle co "zasługa". Podejrzewam (nie wiem na pewno), że pierwotnym znaczeniem wyrażenia "argument merytoryczny" było "argument odnoszący się do zasług danej osoby" a nie do osoby jako takiej. Od czasów rzymskich debata publiczna ewoluowała. Od dawna zasługi nikogo już nie obchodzą. Argumenty personalne nadal są jednak niemile widziane. Dlatego chcąc zaatakować jakąś osobę lub przeciwnie - udzielić jej wsparcia, wyszukujemy zastępcze argumenty rzeczowe, czyli odnoszące się do rzeczy, z którymi osoba ta ma związek. Być może właśnie ze względu na niepersonalny charakter argumenty merytoryczne z czasem utożsamione zostały z rzeczowymi?

~gosc # 2019-10-18

treściowy, treściawy czy teściowy?