SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

niewybuch

dopuszczalne w grach (i)

niewybuch

ładunek lub materiał wybuchowy, który po uderzeniu w przeszkodę nie eksplodował, często mylony z niewypałem


KOMENTARZE

~gosc # 2019-07-12

ciekawe te subtelne różnice w innych językach

ostrzeżenie - "UWAGA NIEWYBUCHY Wejście grozi kalectwem!!!"
jednak jest postęp
...

~gosc # 2019-10-08

W jaki sposób może wybuchnąć taki niewybuch po 80 latach leżenia w ziemi? I zamiast manipulowania przy nim - nie można nań najechać walcem pchanym przez ciężki sprzęt? Taki był stosowany podczas wojny.

~gosc # 2019-10-08

WG, może wybuchnąć w sposób wybuchowy. Takie BUM! wtedy powstaje.
Podczas wojny stosowane były przez zachodnich aliantów modele czołgów Sherman z wysuniętym do przodu stalowym, obracającym się walcem do którego zamontowane były solidne łańcuchy walące w grunt przed czołgiem.
Jeśli mnie pamięć nie myli - czołgi te miały wśród żołnierzy "ksywkę" - aligatory.
Skąd polska armia ma je teraz wziąć? Ukraść z francuskich czy brytyjskich muzeów?
Jako ciekawostka - wschodni aliant miał inny sposób na pola minowe - karne kompanie szturmowe. A dopiero za nimi rzut pancerny. Czołgi były cenne.

~gosc # 2019-10-09

Mijasz się trochę z prawdą, Sowieci też mieli czołgi przeciwminowe (PT-1 T-34/76). Twoja ciekawostka jest więc w stylu ciekawostek gościa piszącego o słowach, które się rymują. Zakładam optymistycznie, że mimo wszystko wiedziałeś o rzeczonych czołgach, tylko chciałeś popisać się wesołkowatą elokwencją. Na takie popisy jednak przeznaczone jest hasło "elokwencja".
Ponadto twierdzenie, że dla Sowietów czołgi były cenne, też mija się z prawdą. Na pewno były cenniejsze od życia ludzkiego, ale ogólnie Sowieci nie oszczędzali, m.in. dlatego że produkowali czołgi masowo i stosunkowo tanim kosztem.

Podsumowując: miało być elokwentnie i zabawnie, a wyszło jak zwykle.

~gosc # 2019-10-09

No, no, cóż za erudycja, powód do niej za...sty, za to zawsze można napisać się, że hej. Zapytam - ulżyło? Dzień będzie udany?
Taki sukces z samego rana - musi być udany.
Cieszę się, że mogłem pomóc.