SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

ofsajd

dopuszczalne w grach (i)

ofsajd

w niektórych grach sportowych (m.in. piłka nożna, hokej, rugby): przekroczenie przepisów, niedozwolona pozycja zawodnika, do którego kierowane jest podanie; spalony, offside


KOMENTARZE

franeklowcagol # 2005-02-28

osobiście uważam że takie "spolszczenie" jest kompletnie niepoprawne. Pisze się "offsaid" i tak jak rozumiem przedłużenie "i" na "j" tak opuszczenie jednego "f" jest niedopuszczalne. Przykład: "toffie" z orginału w polszczyźnie występuje jako "toffi". Zatem kto zjadł jedno "f"?

koalar # 2005-02-28

Jedno "f" trafiło do słowa "fafrąff", zgodnie z tradycją pisanego "fafrąf".

koalar # 2006-01-27

No weź nie rób lipy, to moje koleżanki lepiej potrafią wytłumaczyć pojęcie spalonego.

baraja2 # 2006-01-27

ofsajd występuje także w hokeju i zupełnie inaczej tam się to interpretuje (tzw. ofsajd na "czerwonej" linii)

hnkhajduk # 2006-08-25

Zgadzam się w pełnie z "Baraja2". Fakt, że w definicji wyraźnie zaznaczono, iż taka interpretacja dotyczy jedynie piłki nożnej, jednak dla mniej zorientowanych może to byc mylące.
Lodowisko do gry w hokeja podzielone jest trezma liniami. Dwie niebieskie linie wyznaczają dwie strefy obronne, a linia czerwona jest niejako linią środkową. W hokeju na lodzie występowały dwa rodzaje spalonego: spalony na niebieskiej (linii) i spalony na czerwonej. Pierwszy odgwizdywany jest wtedy, gdy zawodnik drużyny atakującej znajdzie się w tercji obronnej rywala, a następnie zostanie w nią wprowadzony krążek. Inaczej mówiąc, do tercji obronnej rywala należy najpierw wprowadzić krążek, a dopiero później mogą się w niej znaleźć zawodnicy drużyny atakującej.
Spalony na czerwonej odgwizdywano (ostatnimi czasy przepis ten został zniesiony), gdy krążek został zagrany przez dwie linie - jedną niebieską oraz czerwoną.
Pozdrawiam

hnkhajduk # 2006-08-25

a tak na marginesie:
do franek_lowca_gol: tak po prawdzie pisze się OFFSIDE, a nie offsaid

mirnal # 2012-04-10

jest dział onet.ofsajd