SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

purpurowobrunatny

dopuszczalne w grach (i)

purpurowobrunatny

brunatny o odcieniu purpurowym


KOMENTARZE

ppianista # 2006-07-21

Słowo znajduje się w Słowniku Wyrazów Obcych (Polskie Wydawnictwo Naukowe) pod redakcją Elżbiety Sobol... pod hasłem 'kanna'...

tevex # 2006-07-21

A jest w mianowniku?

ppianista # 2006-07-21

A ma być? Skoro tak, to mam pytanie do Greenpointa! Czy słowo 'zielonoczarny' jest podane w słowniku pani Elżbiety Sobol w mianowniku? Jeśli tak, to pod jakim hasłem?

tevex # 2006-07-21

melafir

ppianista # 2006-07-21

...chore te wasze zasady. Kiedyś dodawaliście jakieś słowo tylko wtedy, gdy znajdowało się w jakimś słowniku... Teraz musi być forma podstawowa (przynajmniej nie przypominam sobie tego, że kiedyś konieczna była forma podstawowa)

Ale pisałem kiedyś, że graczy nie obchodzi dodawanie takich słów, bo żaden z nich nie wyłoży ich na planszę... Będę się tego trzymać i nie rzucać się o dodanie 'purpurowobrunatny' do słownika na kurniku...

~gosc # 2006-07-21

tevex, najzwyczajniej w świcie kłamiesz, pod hasłem "melafir" w definicji tego słowa znajduje się określenie "zielonoczarne", więc niespełniające zasad dopuszczalności słów. Co wolno koalarowi to nie byle przydupcowi?

tevex # 2006-07-21

__panista - tu nie chodzi o hasło tylko o część definicji hasła, która musi być w mianowniku. Hasła zawsze są w mianowniku :P.

~gość - http://swo.pwn.pl/haslo.php?id=17314
Ślepota nie boli? Zaloguj się zwolenniku Kolara, przecież sam się na nim wzorowałem =).

~gosc # 2006-07-21

tevex, pomijając Twą pogardę... ale mniejsza z tym.
Niezrozumienie nie boli, tak łatwiej. Zasada jest taka: słowem podstawowym dla przymiotnika jest przymiotnik rodzaju męskiego wliczbie pojedynczej. Słowo "zielonoczarne" nie spełnia tych kryteriów. Pytaj greenpointa, meg o interpretację, chyba, że sam uważasz, że jesteś ponad nimi, mashroomie.

~gosc # 2006-07-21

Tevex,
WSZYSCY wiedzą, że "zielonoczarny" to słowo podstawowe, znajdź takie w jakimś słowniku z kanonu, niekoniecznie jako hasło główne, może być częścią definicji hasła, itd...

tevex # 2006-07-21

"2. Prawidłowość, a więc dopuszczalność, formy gramatycznej słowa oznacza, że:
- forma podstawowa wyrazu znajduje się jako hasło, podhasło lub część definicji hasła, z pominięciem przykładów zastosowania, w jednym z dozwolonych źródeł słów ..."

A więc jedziemy :P:
- zielonoczarny - forma podstawowa rodzaju męskiego (w mianowniku)
- zielonoczarna - forma podstawowa rodzaju żeńskiego (w mianowniku)
- zielonoczarne - forma podstawowa rodzaju nijakiego (w mianowniku)

Jeśli w części definicji hasła znajduje się słowo w postaci jednej z 3 form wymienionych powyżej, słowo będzie dopuszczalne. Natomiast jeśli w części definicji hasła znajduje się słowo w formie np. zielonoczarnego, zielonoczarnymi, zostanie uznane za niedopuszczalne.
Pod hasłem 'melafir' znajduje się wyraz 'zielonoczarne' w formie podstawowej, jest dopuszczony do gry.
Pod hasłem 'kanna' znajduje się wyraz 'purpurowobrunatnych', który nie jest w formie podstawowej, nie jest dopuszczony do gry :P.

djkoalar # 2006-07-21

Zgadza się, ponadto dochodzi jeszcze liczba mnoga, więc może być też:
- zielonoczarni (M. lm rodzaj męskoosobowy);
- zielonoczarne (M. lm rodzaj niemęskoosobowy).
Cóż, niezalogowany nic nie traci, głupot może napisać ile dusza zapragnie.

~gosc # 2006-07-21

Przeczytajcie sobie jedyną kwestię, jaką wypowiedział oczywiście Dulski w powieści "Moralność pani Dulskiej". Życzę dobrego samopoczucia.
PS do niejakiego dj_koalara: ile metrów ma palma, króra Ci odbiła na czole, odkąd stałeś się przydupasem operatorów? Greenpoint usiłuje uporządkować słownik, Ty wyszukujesz na siłę gówniane paradoksy słownikowo-ZDS-owe? Pan Prezydent Wałęsa bierze się za słownik? Cóż, argumenty zalogowanego koalara niewiele więcej chyba znaczą niż jakiegoś anonima? Nieważne CO się mówi, ważne KTO, (ja, wielki koalar) mówi? Żałosne, mali chłopcy, lepiej idźcie na plażę budować zamki z piasku.

ppianista # 2006-07-21

Niewypał był z tym 'purpurowobrunatny'... został dodany, ale pozostał na razie jako niedopuszczalny! Nawet się niezła dyskusja rozpoczęła z tego powodu, ale ja nie będę się do niej przyłączał!

Jeśli chodzi o to dodawanie słów, to __pianista nie podda się tak łatwo! Próbujemy po raz drugi, tym razem ze słowem 'oliwkowoczarny'! Słowo to (forma 'oliwkowoczarne') znajduje się pod hasłem 'kwercetyna' w Słowniku Wyrazów Obcych (Polskiego Wydawnictwa Naukowego) pod redakcją Elżbiety Sobol! Co Ty na to Greenpoint?

~gosc # 2006-07-21

I żeby być rzeczowym: (http://swo.pwn.pl/haslo.php?id=17314)
melafir: "magmowa skała wylewna o składzie zbliżonym do składu bazaltu, z wtórnymi przeobrażeniami mineralnymi powodującymi szarofiołkowe, czerwonobrunatne lub zielonoczarne jej zabarwienie"
W jakiej roli występuje tu określenie "zielonoczarne"? Czy przypadkiem,(cóż za ból) formą podstawową nie jest tu przymiotnik "zielonoczarny"? Bye, bye chłoptasie...

greenpoint # 2006-07-21

do anonima, proszę się powstrzymać od epitetów typu "przydupas, przydupiec" (następnym razem nie będę miał oporów przed wykasowaniem)

do koalara, tevexa, proponuję, z oczywistych względów, odpuścić sobie odpisywanie pod tym hasłem

~gosc # 2006-07-21

Brawo ten pan! Koniec z anarchią! Zablokuj komentarze pod tym hasłem, no proszę ;) Błagam ;-) Albo mnie zabanuj...
PS Nie dopuszczasz do dyskusji o podstawowych zasadach dopuszczalności słów, to normalka u was.

djkoalar # 2006-07-21

Heh...

tevex # 2006-07-22

A dlaczego dopuszczalne? :P

tevex # 2007-05-02

(pod hasłem: kanna)