SJP
Słownik SJP

purysta

dopuszczalne w grach

purysta

1. człowiek dbający o poprawność i czystość języka (często przesadnie);
2. człowiek kładący zbyt wielki nacisk na przestrzeganie reguł, prawideł, zwłaszcza: rygorystycznie dbający o moralność, surowość i czystość obyczajów


KOMENTARZE:

~gosc # 2006-04-23

może byc także purysta obyczajowy - patrz SWO PWN

~gosc # 2008-04-13

Co to znaczy "PRZESADNIE dbający o poprawność języka"? Słabo to rozumiem.. albo ktoś mówi poprawnie, albo nie.

~gosc # 2008-04-14

Purysta językowy napisałby Ci, że Twoja poprzednia wypowiedź powinna brzmieć nieco inaczej, a jej ostateczny kształt wynikałby właśnie ze stopnia tego językowego puryzmu. Choćby tak powinna wyglądać: ""...[-]...Słabo to rozumiem. Czyjeś wypowiedzi mogą być poprawnymi wypowiedziami, ze względu na formę, treść i składnię oraz dobór użytych zwrotów i wyrazów, albo też mogą nie spełniać podstawowych wymogów poprawności języka polskiego i wtedy muszą być uznawane za niepoprawne"...

~gosc # 2008-05-14

interesuje mnie dlaczego niektorzy do slowa purysta dodaja "jezykowy" - jezeli purysta to czlowiek dbajacy o poprawnosc jezyka, wymowy to takie zlozenie "purysta jezykowy" nie jest czasem pleonazmem ?

~gosc # 2008-05-14

niekoniecznie. niektóre źródła wspominają także o purystach udzielających się w innych dziedzinach niż język

~gosc # 2008-09-12

zobacz też: purytanin

~gosc # 2011-11-26

Czy dobrze myślę,myśląc że to określenie ma dokładnie takie samo znaczenie co purytanin?Laikiem jestem i koniecznie chcę się upewnic dzięki jakiemuś zacnemu internaucie który chętnie odważy na odpowiedzenie tutaj i rozwianie moich obaw.Zamierzam często używac któregoś z tych określeń więc niech ktoś wytłumaczy tu zależności między nimi by zapobiec zbyt piramidalnej błazenadzie..

~gosc # 2011-11-27

Oba słowa zawierają rdzeń PUR- odnoszący się do czystości.
Jednak purytanie (purytanizm) to odłam protestantyzmu, a purysta - jak napisano w definicji.

~gosc # 2011-11-27

Wielkie,serdeczne dzięki!

~gosc # 2012-06-30

Nadużywanie w mowie i w piśmie jakiegoś słowa (wyrazu) jest niepoprawne językowo. Dzisiejsza nowomowa składająca się ze słów "aczkolwiek", "niestety", "bynajmniej", "jak najbardziej", "generalnie" i "dokładnie" jest właśnie wyrazem owej przesadnej poprawności (nadpoprawności). Tak jak wymowa "ą" i "ę" w słowach: pięćset, sześćset, pięćdziesiąt.
Zawsze dobrze jest zajrzeć do słownika!

~gosc # 2012-09-17

dzięki

~gosc # 2013-08-23

Czy słowo Purysta nie jest pochodzenia obcego ? Chyba jest od słowa (od łac. purus – czysty) . Czyli osoby które dbają o czystość jezyka polskiego w nazewnictwie mają napaprane łaciną . Według mnie to paradoks a ludzi takich powinno nawywać się czystosłowni ludzie .