SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

roszczenie

dopuszczalne w grach (i)

roszczenie

uprawnienie do żądania od osoby określonego świadczenia lub zaprzestania działań

-

roszczenie

dopuszczalne w grach (i)

rościć

zgłaszać prawa do czegoś


KOMENTARZE

~gosc # 2016-01-02

Skoro roszczenie to uprawnienie do żądania od osoby określonego świadczenia lub zaprzestania działań to żądanie od osoby określonego świadczenia lub zaprzestania działań to roszczyć, chyba że z jakiegoś dziwnego powodu od tego rzeczownika nie tworzy się czasownika.

~gosc # 2016-01-16

Prawidłowa forma bezokolicznika to "rościć". Nie zawsze utworzenie formy pochodnej następuje jedynie przez zmianę końcówki. Czasami występują oboczności, jak w tym przypadku.

Patrz też: poszczenie / pościć, goszczenie / gościć, pomieszczenie / pomieścić.

mirnal # 2016-01-16

"uprawnienie do żądania"? Po co "uprawnienie"? Wg mnie - samo "żądanie".
"Firma rości sobie ...", a dopiero (np. sąd) uzna, czy ma prawo rościć sobie. Zatem - roszczenia nie muszą być z góry uznane za uprawnione, to jednej stronie wydaje się, że ma prawo do roszczenia, a inna strona to uzna lub nie...

~gosc # 2016-01-16

"chyba że z jakiegoś dziwnego powodu od tego rzeczownika nie tworzy się czasownika"

Faktycznie; powód, dla którego od rzeczowników _odczasownikowych_ nie tworzy się czasowników, musi być nad wyraz dziwny.

marek176cm # 2016-01-17

Wszystkie powyższe wpisy są efektem tej 'ciężkiej' i mało klarownej definicji słownikowej. Ktoś kto ją opracował, nie był wtedy w najlepszej formie.

tyttuss # 2017-07-30

Mirnal, słuszna uwaga.
W życiu codziennym zazwyczaj mamy do czynienia z żądaniami bez uprawnień - strona "roszcząca" bardzo często sobie te uprawnienia uzurpuje.

mirnal # 2017-07-30

Unia rości sobie prawo do żądania zaprzestania wycinania puszczy, zaś polski rząd rości sobie prawo do wyjaśniania, że UE nie ma racji, że żądania są bezpodstawne. I tak w kilku segmentach działalności rządu... Czym to się skończy?