SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

samolot

dopuszczalne w grach (i)

samolot

maszyna latająca z skrzydłami o jednym do trzech płatów (par skrzydeł); służy jako transport lub jako maszyna bojowa


KOMENTARZE

taniocebula # 2003-07-24

nie prawda. nie ma takiego slowa! samochód rozumiem!

mirnal # 2013-02-27

Polacy okazali się mało lotni - samolot? Sam lata? Co na to cudzoziemcy zgłębiający tajniki naszego języka?

mirnal # 2013-02-28

Ciekawe, w jaki sposób pierwsi nasi rodacy zaakceptowali ten wyraz i czy były dyskusje natury logicznej? Macie jakieś dane na ten temat?

mirnal # 2016-03-03

Czy samolot ma istotnie tylko jedno znaczenie?

mirnal # 2016-03-03

W słownikach i encyklopediach (zasadniczo) nie jest dopuszczalne, aby hasło wyjaśniać słowami, które nie są w poradniku. Jeśli nie ma, to należy dopisać. Tu mamy "płaty", ale w sjp nie ma takiego hasła (w zn. lotniczym). I dlaczego uściślać, że 1-3 płaty? A jeśli ktoś skonstruuje z 4-5 płatami, to nie będzie samolot? Raczej "ze skrzydłami", niźli "z skrzydłami"... I po co podawać, że służy do transportu albo jest maszyną bojową? A inne zastosowania, choćby maszyna treningowa? A do gaszenia pożarów? Poszerzanie definicji może prowadzić do zapomnienia o pewnej dyscyplinie i zonk...

mirnal # 2016-03-03

W definicji dano do zrozumienia, że jeden płat to para skrzydeł. Czy to pewne? Bo Wikipedia podaje - "Skrzydło samolotu (płat nośny)...", co oznacza, że skrzydło = płat.

mirnal # 2016-03-03

Ale w innym miejscu w podaje: "Jednopłat - typ konstrukcji samolotu lub szybowca, który jest wyposażony w jeden płat nośny (dwa skrzydła). Ten układ charakteryzuje się najmniejszym oporem czołowym oraz najmniejszą masą z pozostałych układów (dwupłat, trójpłat)". No tak, z tego wynika, że płat ma dwa skrzydła.

mirnal # 2016-03-03

A może płat to jedno skrzydło, natomiast w znaczeniach typu jednopłat, dolnopłat... to dwa skrzydła? Jeśli jedno skrzydło odpadnie lub jest do remontu, to np. "(lewa) połowa płata/u jest do remontu"?

mirnal # 2018-05-17

Polska nazwa jest infantylna (dziecięca). Niezły ubaw mają cudzoziemcy uczący się j. polskiego, kiedy próbują pojąć dosłowne tłumaczenie na swój język (sam lata)... Podobnie samochód, wieloryb, wielbłąd...

~gosc # 2018-05-17

WG i jego narodowe kompleksy, odcinek milion pińcet sto dziewińcet...
Jeśli wybierasz się za zachodnią granicę, to też mam złą wiadomość: Niemcy nazwali ów środek transportu jeszcze bardziej infantylnie: das Flugzeug, czyli dosłownie "rzecz do latania".

mirnal # 2018-05-17

A, rzeczywiście - u Niemców też podobne określenia, np. Fernsehapparat (telewizor = aparat zdalnego widzenia). Dzięki, Przyjacielu - jeśli Niemcy nie mają kompleksów, to i mnie się teraz ustawicznie zmniejszą...

~gosc # 2018-08-08

Przecież pisze wyraźnie, że samo-lot to coś co samo lata, dlaczego "mirnal" ma wątpliwości. Konstrukcja i stylistyka ma tu znaczenie drugorzędne.
W przypadku samo-chodu też sprawa jasna, wyprzęgli niewolników z lektyki i cudeńko samo chodzi.
Ważne jest wykonanie pracy, mechanizm napędzający i jego skutek.

~gosc # 2018-08-08

"rzecz do latania" dziwne, ale prawdziwe, natomiast samolot nie lata sam, bo z ludźmi lub aparaturą i nie sam, bo z silnikiem; o, szybowiec mógłby nazywać się samolotem...

mirnal # 2019-11-09

"maszyna latająca z skrzydłami"???
Ze skrzydłami... Jak sądzicie?

mirnal # 2019-11-09

"służy jako transport"
coś tu nie tak...
rower, pociąg, narty, auto, statek służą jako transport?

mirnal # 2021-02-19

W definicji przeoczono sprawę napędu? I dobrze, w końcu sam lata... A pchacz to statek motorowy...

balans # 2021-02-20

Debilson jakiś wypisuje tu notorycznie głupoty chcąc się odgryźć za swoje kompromitacje.
Spójrz, ciemnoto, na autora definicji i pomyśl.
Ale z zastosowaniem normalnej logiki a nie krętackiej.