SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

subskrypcja

dopuszczalne w grach (i)

subskrypcja

1. emisja własna papierów wartościowych, z przeprowadzenia przez właściciela zapisów na zakup określonej liczby oferowanych papierów, np. akcji, obligacji;
2. pisemne zobowiązanie do nabycia akcji, obligacji lub innych papierów wartościowych;
3. prawne zobowiązanie do nabycia określonej publikacji, często połączone z przedpłatą;
4. w informatyce: mechanizm, który wysyła na pobrane i skatalogowane uprzednio w bazie danych e-maile określone informacje, np. newslettery, oferty handlowe, informacje o nowościach na stronie;
5. w informatyce: korzystanie z takiego mechanizmu; subskrybowanie


KOMENTARZE

~gosc # 2009-01-14

subskrypcja, ale subskrybent. gdzie tu sens?

~gosc # 2010-07-24

no właśnie... może ktoś biegły by to wyjaśnił

~gosc # 2012-04-13

Może chodzi o to, że subskrypcja najpopularniejsza jest w internecie, a tam są wszechobecne skrypty (script), stąd być może pomieszanie pojęć i tak już zostało. Wg mnie powinna być subskrybcja - subskrybent, a jeżeli już koniecznie subskrypcja , no to anlogicznie - subskrypent.

~gosc # 2013-06-15

To może jeszcze "subskrypuj"?

~gosc # 2013-06-15

Zacznijmy od tego, iż ten wyraz powinien był pisać się przez B, mianowicie: Subskrybcja - patrz: zapożyczenia. Według mię, jest to błąd, którego należy rychło skorygować.

~gosc # 2014-12-01

subscribe (ang.) - podpis
subskrypcja - podpis pod pismem/skryptem (czyt. zatwierdzenie, chęć otrzymywania określonych informacji)
subskrybent - osoba, która zatwierdziła chęć otrzymywania danych informacji - sub (pod) skryba (osoba kopiująca tekst)

wszystko się zgadza wg mnie

~gosc # 2015-02-22

Wyraz subskrypcja jest pisany przez "p", ponieważ w języku łacińskim (z którego wyraz się wywodzi) zaszło UPODOBNIENIE (po literze "b" następowała głoska bezdźwięczna, dlatego "b" zaczęto wymawiać i pisać jako "p".

~gosc # 2015-07-09

do ~gosc # 2013-06-15, autora wpisu "Zacznijmy od tego, iż ten wyraz powinien był pisać się przez B, mianowicie: Subskrybcja - patrz: zapożyczenia. Według mię, jest to błąd, którego należy rychło skorygować." 'Albowiem', 'gdyż', 'mianowicie'-nie sprawdzają się jako łaty dla kulejącego u podstaw języka, radzę na początek łyknąć ze dwie książki, nabrać płynności. 'Rychło' dużo lepiej wypadnie w sąsiedztwie poprawnych konstrukcji.

~gosc # 2015-07-19

Żyłem w przekonaniu, że subskrybować oznacza tyle co śledzić, obserwować jakiś wątek bądź ciąg wydarzeń, Np. Subskrybujesz konflikt na Ukrainie i życzysz sobie od swoich asystentów najświeższych informacji na ten temat.
W takim razie jak nazwiemy takie postępowanie ?

~gosc # 2016-10-14

Hmm, mnie zastanawia czy jest jakiś synonim tego słowa.
Kompletnie nic mi nie przychodzi do głowy.
Macie jakieś pomysły?

marek176cm # 2016-10-14

Co do def. 3, to synonimem jest prenumerata.

~gosc # 2018-02-27

Większość z nas używa tego pojęcia w odniesieniu do pkt. 4. i 5. i w tym też znaczeniu subskrypcja oznacza tyle, co "zapisanie się" (np. do otrzymywania informacji na jakiś temat, lub do korzystania z usługi). Jest to zapożyczenie z języka angielskiego (jak wiele innych w informatyce) i również w języku angielskim występuje rozróżnienie na "subscription" przez "p" oraz "subscribe" przez "b". Źródła tego rozdwojenia należy więc szukać tam.

~gosc # 2020-10-18

Trzeba subskrybować, pod kanałem {np. że wojan prosi widzów aby dali suba żeby zasubskrybować jego kanał. Jeżeli jesteś zalogowany na youtube* to znaczy że możesz zasubskrybować! Ale jeśli nie jesteś zalogowany to nic nie możesz zrobić a ni pisać na komentarzach a ni nie nie dać łapki w góre a ni nie możesz zasubskrybować kanału. Więc trzeba subskrybować.

*youtube czytaj: jutube