SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

wpierw

dopuszczalne w grach (i)

wpierw

najpierw, na początku


KOMENTARZE

~gosc # 2008-08-16

Naprawdę nie lubię tego słowa - najpierw, OK, ale wpierw - dla mnie brzmi trochę po wiejsku :/ A jeszcze lepsza wersja: NAJSAMPIERW xD Total wiocha !!!

~gosc # 2008-08-30

"Total" to też wiejskie słowo.

~gosc # 2008-12-19

wpierw to jest taka wioska, nie spodziewałem się że to słowo będzie

~gosc # 2009-01-31

Mój prof. od Gatunków dziennikarskich używa słowa "najsampierw" i bardzo polubiłam to słowo- cóż, że jest swojskie ale bardzo rytmiczne. Nie bądźmy tacy krytyczni, to regionalizm. Czy Ślązacy też według Was mówią "po wiejsku"? Polecam słownik etymologiczny,

Pozdrawiam wszystkich

~gosc # 2009-06-07

"wpierw" co to jest w ogóle za słowo? ja uważam, że takiego słowa nie powinno być w słowniku polskim...

~gosc # 2009-06-07

Bardziej niż używanie słowa "wpierw" wprawia mnie w zakłopotanie gdy ktoś wypowiada się w sposób jak autor pierwszego komentarza i dodaje tą beznadziejną emotikonę "xD".

~gosc # 2009-12-22

Zanim będziecie komentować "trudne" słowa sprawdźcie najpierw znaczenie słowa wiocha, wioska itd. Podstaw wam brakuje a zabieracie się za język polski. Buraki bardziej mi się to słowo kojarzy z niektórymi z tu oceniającymi niż z wioską :)
Pzdr,
Rafal

tifosisqazzura # 2009-12-22

Najsamprzód poznajcie te "wioskowe" słowa które pochodzą z korzeni jęz. polskiego a wonczas krytyce głos dajcie....:))

~gosc # 2010-01-11

Ot, właśnie tifosisqazzura, mądre rzeczy prawi. I ja się pod tym podpiszę
F

~gosc # 2010-01-18

Ano prawi rzeczy mądre aczkolwiek trąca nieco dawnema czasy...
Kłaniam się uniżenie do stóp Waszmości co mądrością zawstydza...

~gosc # 2010-03-24

urodziłam się w Warszawie i tu też mieszkam 21 lat i słowem WPIERW posługuję się na codzień! Nie wiem jak można zwrot ten uważać za wieśniacki! A nawet jeżeli wywodzi się ze wsi, to co w tym złego, bo nie rozumiem niechęci do wyrazów wywodzących się ze wsi. To tak samo jakby Ślązakowi powiedzieć, że jego "ja" jest wieśniackie lub Góralowi o jego "hej". Zastanówcie się gnojki co piszecie. Poza tym w dzisiejszych czasach mieszkanie na wsi to prestiż i nie każdego na to stać ;] pozdrawiam.

~gosc # 2010-03-24

zgadzam się z powyższym. Poza tym musicie zacząć odróżniać człowieka mieszkającego na wsi od "wieśniaka" bo wieśniactwo to bardziej stan, sądzę, że nawet umysłu. A słowo "wpierw" też dość często słyszę w ustach Warszawiaków i moim zdaniem nie jest to żaden regionalizm.

~gosc # 2010-04-22

Co do wpisu warszawianki Twoje doswiadczenie zyciowe ma byc argumentem ze to slowo jest poprawne? a co ma do tego Warszawa ze niby stolica i skoro tam sie tak mowi to tak musi byc? moze gdzies w tym jest logika ale ja jej nie moge znalezc:D

~gosc # 2010-04-22

Ja akurat ze wsi jestem... a w Warszawie w zasadzie mieszkam, ale bardzo często używane przez Warszawiaków wyrażenie "wpierw" doprowadza mnie do palpitacji mózgu... już 'na pole' traktuję neutralnie, choć trochę dziwnie tutaj brzmi. Jak ktoś mówi "wpier" to sugeruję mu, żeby mówił "najsampierw" przynajmniej niech będzie wiadomo, że się wygłupia.

~gosc # 2010-08-25

ja też nienawidzę tego słowa, jest mało inteligentne w brzmieniu, a dwa duża część społeczności warszawskiej nie mówi niestety ładnie po polsku, jest dużo naleciałości; to, iż jest to stolica nie musi oznaczać, że mówi się tam poprawnie, wręcz preciwnie... i ja zależności, typu stolica-poprawna mowa, też nie widzę. Mieszkanka :)

~gosc # 2010-09-06

a wroclaw nigdy nie slyszal o najsamwpierw :)

~gosc # 2010-09-13

Bo we Wrocławiu używa się najczystszej, literackiej Polszczyzny.

~gosc # 2010-09-13

jesli chodzi o "najsamwpierw" to potwierdzam, spotykam sie pierwszy raz
jesli o "najsampierw", to raczej do ksiazek bym odsylal
tych, co sobie roszcza pretensje do wypowiadania sie w imieniu wroclawia zwlaszcza

~gosc # 2011-04-19

Wpierw wam powiem, że słowa "wpierw" nigdy nie uważałem za "wieśniackie", ani też za "szlacheckie". Ono po prostu jest.
Jego znaczenie, a raczej jego synonimy zapisane są wyżej.
Jak zapewne wiecie, polski jest pięknym i bogatym językiem. Wyrazów jest w nim co nie miara i to, że wy używacie statystycznie od 2000 do 12000 słów, nie znaczy że inny człowiek posługując się słowami innymi nawet w 1/3 tej liczby, już nie mówi poprawnie po polsku.
W dużej mierze słownik, jakim się posługujemy zależy od tego, w jakim środowisku się wychowujemy. Miejscowość nie ma tu większego znaczenia. Oczywiście regionalizm to już swoją drogą, ale mi chodzi o środowisko, jakim jest rodzina i znajomi. Co z tego, że ktoś mieszka na wsi lub w mieście.

Niektórzy mają dylemat z wypowiedzeniem "iść na pole" czy może "iść na dwór", gdzie logicznie rzecz biorąc oba powiedzenia są błędne, a powinno się używać "iść na zewnątrz”, z czego korzystamy nader rzadko.

Mi słowo "wpierw" kojarzy się z staropolskim i jest jak najbardziej poprawne.



"wieśniak" - takiego można spotkać wszędzie i nie stanowi o nim miejsce zamieszkania czy też środowisko dorastania.

~gosc # 2013-02-17

Fajne słowo. Niby nic takiego, a budzi skrajne emocje.

~gosc # 2013-05-08

Wpierw nie jest 'wiejskie', lecz jest na skraju archaizmu.

~gosc # 2013-06-03

Nigdy nie lubiłam tego słowa. Zbitka literowa "wpi" kojarzy mi się z brzmieniem jakiegoś wulgaryzmu. Zawsze myślałam, że jest to słowo niepoprawne...

~gosc # 2013-07-11

mój kolega mówi "pierw" i mnie już szlag trafiał

~gosc # 2013-07-11

Szkoda, że nieskutecznie... No trudno, może następnym razem się uda :)

~gosc # 2014-10-07

O rany, Wy wszyscy nie czytaliście lektur szkolnych skoro "wpierw" dla Was jest obcy lub wieśniacki ;))))))) A co z "pierwej" ? bardziej archaiczne niż wpierw.

~gosc # 2015-09-05

a ja używam tego słowa i nie jest to nic dziwnego, a określaniem tego słowa jako "wiejskie" (pomimo, iż występuje w słowniku j.polskiego) jest bynajmniej śmieszne i niedorzeczne. Tak mnie uczono w szkole, tak się mówi wśród znajomych, piszcie co chcecie, ja tam będę używał tego słowa :)

fanmirnala # 2015-09-06

Mimo że podoba mi się ogólny przekaz Twojego zdania, to jednakowoż będę złośliwe i napiszę tak:
Nie jest według mnie bynajmniej śmieszne zastosowanie przez Ciebie słowa bynajmniej.

~gosc # 2016-04-29

Słowo jak słowo, jednakże niejaki '~gosc' zdążył wspomnieć 2013-07-11(powyżej), ludzie, którym zdarza mawiać się owo szkaradne "PIERW" powodują u mnie rozstrój estetyczny.

~gosc # 2016-08-11

Ja również z grona, które ma skręt wnętrzności na dźwięk pierw czy inne wpierw. Okropne słowo, które może i normalne ale ja osobiście słyszałam je z ust osób marnie wykształconych, które z kolei pochodziły z domów gdzie rodzice i dziadkowie też mówili tak, że aż się zbierało na wymioty. Argument o Warszawie mnie śmieszy, bo własnie tu mieszkam i tak nie mówię - ale znajomi, którzy mają tylko podstawowe i siedzą na bezrobociu już tak :)

~gosc # 2017-01-11

oh wow, widzę sporo osób podchodzących do sprawy "Phi! Też mi słowo. JA, osoba WYKSZTAŁCONA, nigdy bym tak nie powiedziała! Ani żaden z moich "WYKSZTAŁCONYCH" kolegów! Tylko pospólstwo ma czelność posługiwać się wyrazem "wpierw". Też mi kretyni! Jestem ponad nimi!"
jezu, uspokójcie dupę ludzie, słowo jak słowo, jest w słowniku? jest poprawne? to przestańcie się unosić, że tylko jacyś nieudacznicy go używają.

~gosc # 2020-06-28

Mi tam zawsze w szkole mowili, że nie ma takiego słowa jak wpierw i poza podstawówka to pierwszą styczność z tym słowem miałem jakieś 2 może 3 lata temu w jakimś nieskładnym komentarzu, zresztą nigdzie indziej bym się go nie spodziewał znaleźć a już napewno nie w słowniku. Trochę to dziwne, że niektóre przestarzałe i nieużywane formy trafiają do słowników na zasadzie kopiuj wklej, a inne mimo, że cały czas używane i nie posiadające synonimów wylatują z nich na amen.

~gosc # 2020-06-29

Pierwej.