SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

ós

dopuszczalne w grach (i)

osa

1. owad błonkoskrzydły o charakterystycznym czarnym ubarwieniu w żółte paski;
2. osoba uszczypliwa, zjadliwa, dokuczliwa

POWIĄZANE HASŁA:


KOMENTARZE

~gosc # 2002-12-27

ós oczywiście nie jest poprawną fomą gramatyczną (skąd się wam to wzięło???) genetivus pluralis od "osa" jest oczywiście "os" a nie "ós" (spytajcie panią od polskiego!)

meg # 2002-12-27

ós oczywiscie jest poprawna forma gramatyczna (podaje ja np. slownik ortograficzny PWN)liczba mnoga od "osa" to "os" lub "ós" (pani od polskiego nie umie czytac slownikow?)

grocia # 2002-12-28

Co to jest ós. Ludzie jezeli takie bezsensy bedziemy uznawac za poprawne mimo tego, ze slownik podaje, to ja sobie nie wyobrazam jakim jezykiem bedziemy poslugiwac sie pozniej. Pani Meg moze jednak zaczniemy uzywac jezyka polskiego takiego jakim on jest. A nie to co slownik podaje poniewaz to slowo nic nie znaczy. A moze Pani cos mowi. Niech Pani sie wslucha w to slowo i powie co ono oznacza.

mashroom # 2002-12-28

to jest jedna z dwu form POPRAWNYCH gramatycznie od wyrazu "osa" w liczbie mnogiej w Dopelniaczu.
I to jest pod kazdym wzgledem wyraz poprawnyi prosze sie nie dopieprzac do Meg, bo to po pierwsze nie ona odpowiada calkowicie za caly ksztalt slownika tylko Polska Federacja Scrabbli, ktora opracowuje ten slownik, a nasza Megus stara sie jak najbardziej przyblizyc jego zawartosc do niego :) (jeszcze jedno wyraz nieznany Tobie nie musi byc bez sensu - to powtarzam kazdemu i za kazdym razem gdy cos takiego mowi) czytajcie to co jest napisane CZERWONYM DRUKIEM!!!

special_horrible # 2003-01-04

od osy

mamuska40 # 2003-01-09

BZDURA BZDURA BZDURA BZDURA !!!!!! l.mnoga to OS wywalić

mamuska40 # 2003-01-09

aha i nie wk....cie mnie przy 40stce to łatwo o zawał. Ważniak z polskiego to ze mnie nie był ALE NA MIŁY BÓG KTOŚ CHYBA UZNAJE SŁOWNIK więc żadnych ÓS tylko OS, OS ,OS ,OS i jeszcze raz OS

tomusiek # 2003-01-10

Kurcze co to jest ós. Mówią, że to od osa, ale to nie prawda! Przecież sto os a nie ós!!
Zwracam uwagę!

mashroom # 2003-01-10

najpierw zeby zwracac uwage trzeba poszerzyc znajomosci jezykowi jeszcze raz mowie jest to jedna z DWU POPRAWNYCH form...

cipciusia # 2003-01-10

Tak to jest, gdy forma przerasta treść.
Znalazł jakiś szperacz w jakiejś książczynie formę ós, używaną przed 200-tu laty na Wołyniu przez mniejszość karaimsko-tatarską w okresie przed zasiewem ozimym, i usiłuje nam wmówić, że tak się mówi. Czy znasz Mashroomku kogoś, kto używa formy ós?
Więcej zdrowego rozsądku w życiu, pokory wobec rzeczywistości, życzy głupiutka Cipciusia. (Co do władz pol federacji Szkrabla to mi przykro, że z tak fajnej gry robią pośmiewisko. Nawet Miodek, kt. dopuszcza różne dziwne rzeczy, musi drapać się z politowaniem w łepetynę...)

mashroom # 2003-01-11

to ze ona jest uzywana nieznaczy ze jest niepoprawna droga Cipciusiu, to nie jest archaizm i w wielu wyrazach zachodzi przy odmianie ta obocznosc o:ó tylko ze tutaj sa poprawne i OS i ÓS

myrdred # 2003-01-22

Odnosnie Miodka - tak sie sklada ze mam z nim wyklady.Oczywiscie rowniez uwazam, iz takiej formy jak ós nie ma i po prostu nie bylo.Ale czytajac wypowiedzi osob pewnych iz sa to dwie dopuszczalne formy - zwatpilem.Na moja pytanie - CZy forma ós jest dopuszczalna w jezyku polskim - Miodek odpowiedzial - NIE.Przytoczylem mu wypowiedzi pana mashrooma - rowniez uslyszalem NIE.(mocno obciete slowa Miodka)Dopiero glebsze wejscie w temat uswiadomilo mi gdzie jest problem.Oczywiscie forma ós nie jest poprawna.Pisanie,ze znajduje sie w slowniku PWN jest niestety klamstwem.O jakiejs wymianie o:ó nie wspomne.Natomiast prawda jest iz POlska Federesja Scrablisty dapuszcza taki wyraz.Zainteresowanym podaj link : http://www.pfs.org.pl/2-lit.html.Tak wiec slowa ós nie ma i nie bylo w jezku polskim, ale w grze scrabble i rozwniez literaki slowo to jest dopuszczalne jak najbardziej.Niestety nie wiem czemu.Pozdrawiam

~gosc # 2003-01-23

Dlaczego pisanie, ze ÓS znajduje sie w slowniku PWN jest kłamstwem, skoro sie naprawde znajduje?

Sprawdź sobie --> http://so.pwn.pl

mashroom # 2003-01-23

drogi Myrdredzie

formy ós, ócz (oczy)itp sa rzadziej spotykane w jezyku polskim. Napisales ze "Tak wiec slowa ós nie ma i nie bylo w jezyku polskim" otoz jest to nieprawda. (prosze sie spytac nawet szanownego prof.Miodka jest to forma starsza ktora byla uzywana dawniej.) Pozdrawiam.

ps. prof.Miodek ma maila?

anianna # 2003-01-23

Prof. dr Witold Doroszewski ( patrz Słownik Poprawnej Polszczyzny )i jeśli wierzyć myrdredowi prof.Jan Miodek też- odrzucają formę ós.Czasem warto posłuchać autorytetów , zwłaszcza jeśli ma się naście lat (nie doczytałam na kogo powołujesz się mashroom ). Nie ma co się denerwować , nie takie głowy ślęczą nad poprawnością form gramatycznych w języku...nota bene ócz zanotowane w SPP jako forma poprawna , przestarzała

mashroom # 2003-01-23

mozliwe nie zaprzecze...ale czy bledem jest mniemanie ze sa to formy przestarzale? nie sa ARCHAIZMAMI wiec dlatego sa dopuszczalne w scrabblach

~gosc # 2003-02-01

Macie nasrane w głowie z tymi słówkami dlatego pie...lę całą tą drabinke i ranking wolę grać sobie wyłącznie towarzysko z przyjaciółmi.Tak apropos to wogóle jest dużo więcej takich popiepszonych słówek które ośmieszaja całą te grę!!!!

_trool_ # 2003-02-04

to jest jedna z dwu form POPRAWNYCH gramatycznie od wyrazu "osa" w liczbie mnogiej w Dopelniaczu.Niewiem co wy od tego wyrazu chcecie to jest normalny wyraz!Tak ze nie robcie z siebie małych dzieci ,ktore nie wiedza co to znaczy słowo "ós" DLATEGO JEST W SŁOWNIKU! Odmienia sie od wyrazu "osa" nie ma "ós"..

_trool_ # 2003-02-04

Mashroomku przyznam Tobie racje z wyrazem "ós" od dawna jest w sł. a oni sie ockneli i tu prawia jakies uwagi! "ós" odmienia sie od "osa" WIEM O TYM OD DAWNA! Mashroomku masz tu Im duzo do tłumaczenia! .... :)

~gosc # 2003-02-04

No to ja jeszcze dołlożę 3 grosze - gwoli wyjaśnienia i rozwiania wątpliwości

Fakt - tutaj jest mały dylemat, bowiem co prawda Słownik Poprawnej Polszczyzny wyraźnie stanowi że Dopełniaczem L. mnogiej od słowa OSA jest OS a nie ÓS (tak tam napisano), jednakże Słownik Ortograficzny Języka Polskiego (najnowszy) dopuszcza dwie formy D.L.Mn napisano D.L.Mn. - OS (archaicznie ÓS), tak więc występuje tutaj pewna nieścisłość słownikowa - TAKA ROZBIEŻNOŚĆ WYSTĘPUJE JENDAK WIELOKROTNIE w odniesieniu do wielu innych wyrazów.

Przy budowaniu słownika wyrazów dopuszczalnych w grze - zarówno w Scrabble (OSPS) jak i w Literaki, przyjęto zasadę, że słowo uznaje się za dopuszczalne o ile występuje w CO NAJMNIEJ JEDNYM ze słowników PWN.

Wiadomo, że j.polski zmienia się nieco szybciej niż powstaja uaktualnienia słowników, może wię w kolejnym wydaniu Słownika Ortograficznego wyraz ÓS zniknie, póki co jednak, na razie ON TAM JEST (niedowiarków odsyłam do ww. słownika) wobec czego JEST DOPUSZCZALNY.

Nawiasem mówiąc Słownik Ortograficzny (w którym ÓS jest) jest NOWSZY niż Slownik Popr. Polszczyzny (w którym ÓS nie ma) :))))

Kot pozdrawia

PS.
A propos prof. Miodka - jest on dużym autorytetem, ale należało mu zadać pytanie "dlaczego Słownik Ortograficzny dopuszcza archaiczną formę ÓS"

stolart # 2003-02-07

"Nowy słownik poprawnej polszczyzny" PWN pod redakcją Andrzeja Markowskiego z 2002 roku mówi:"osa ż IV,lmD.os (nie:ós): Chmara os.Roje os. // U.Pol.(2), 410."
Ja panom niedouczonym to tylko przedkładam do przeczytania. Komentarzem nie zaopatrzam.

mashroom # 2003-02-08

panowie niedouczeni mowia ze w obecnym najnowszym slowniku ORTOGRAFICZNYM jest ÓS a w poprawnej polszczyzny mimo iz go nie ma jest w slowniku kurnikowskim...zniknie z ortograficznego = nie bedzie w zadnym z 4 wymienionych slownikow = usuniety bedzie z literakow.

~gosc # 2003-02-11

T
O
T
A
L
N
A

B
Z
D
U
R
A
!!!
Ludzie! Co to jest ós?????

karla4 # 2003-03-02

bezsens ÓS,może jeszcze w słowniku wpiszemy ćmów,ulów....

~gosc # 2003-03-02

no i WILKÓW, PSÓW i... KOTÓW - co za bzdura - wykreślić natychmiast powyższe :))))))))))))))))))))))))))))


Kot

~gosc # 2003-03-12

nie moge patrzec na te beznadziejne komentarze....za wszelka cene chcecie udowodnic swoja mądrosc! Dopuszczając niektóre wyrazy do literaków robicie z tej gry pośmiewisko! Tylko dlatego ze są one w jakimkolwiek słowniku....powinny być wyrazy które są powszechnie używane - czego przykładem jest np. słowo "tas", którego oczywiście słownik nie uwzględnia.......no czy to nie jest śmieszne?

A najbardziej denerwują mnie komentarze od mashrooma i innych "geniuszy", ktorzy za wszelka cene chca nam wbic do głowy, że tak własnie powinno być!

mashroom # 2003-03-12

Kocie, Meg robimy z siebie posmiewisko fajnie nie? :))) bedziemy SLAWNI :) zlozmy hold wielkiemu gosciowi ktorzy uwaza ze TAS jest prawidlowym slowem!

ps. ahahahahhahahahhaahahhahahaahhahahaha

~gosc # 2003-03-13

no to....

ahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha

Kot :))))))))))))))))))))))))))

PS.
Ja śmiałem sie ... dłużej :)))

~gosc # 2003-03-14

ja się zgadzam oczywiscie z tym pierwszym stwierdzeniem ponieważ z slownik pani od polskiego pana z drugiego komentarza musial byc z roku 35 ubieglego stulecia..... wszyscy wiemy ze niema czegoś takiego jak ós :)

~gosc # 2003-03-14

A ty się możesz zgadzać, ale zanim zgodzisz się ostatecznie polecam zajrzeć do:

Słownik Ortograficzny Języka Polskiego (najnowszy), który dopuszcza dwie formy D.L.Mn słowa OSA - napisano D.L.Mn. - OS (archaicznie ÓS), tak więc występuje tutaj pewna nieścisłość słownikowa w kontekście do słowników, w których występuje tylko OS - TAKA ROZBIEŻNOŚĆ WYSTĘPUJE JENDAK WIELOKROTNIE w odniesieniu do wielu innych wyrazów.

Jednakże naczelną zasadą, która od lat stosowana jest także i przez Radę Języka polskiego jest zasada, że dane słowo jest DO TEJ PORY UZNAWANE za prawidłowe, dopóki nie zostanie WYKRESLONE z danego rodzaju słownika (dominuja tu słowniki PWN) przy okazji jego NOWEGO WYDANIA.

Póki co w Najnowszym "Ortografie" dopuszza się zarówno OS jak i ÓS - więc dalsza dyskusja jest bezprzedmiotowa do zasu ukazania się NOWEJ WERSJI słownika Ortograficznego PWN.

I żadne tam powoływanie się na autorytety typu Miodek czy Bralczyk nie ma sensu.

Jezyk polski sie zmienia i to nawet szybko, ale nie aż tak, aby od razu skreślać dany wyraz tylko dlatego, że jakiś AUTORYTET jezykowy tak uważa - przecież DRUGI AUTORYTET może mnieć zdanie odmienne - i co wtedy????

Dawajmy rostrzygać takie problemy RAdzie Języka Polskiego, gdyż po to ona jest i to ona daje wytyczne odnośnie poprawek przy nowych edycjach słowników.

Reasume.
Na dzień dzisiejszy zarówno OS jak i ÓS - są jak najbardziej DOPUSZCALNE w uzyiu )choć forma ÓS jest formą archaiczną i pewnie za jakiś cczas ze słowników zniknie - póki o w Ortografie jeszcze jest - więc dajmy spokój tym sfarom).

Widzę, że jak kto uparty jest to żadne argumety DOŃ nie trafiają

Kot

~gosc # 2003-03-14

oczywiście nie sfarom - ino SWAROM :))))))))))

Kot przeprasza za poiśpiech w isaniu i "niemyślenie"

Kot

~gosc # 2003-03-15

No a juz miałam poprawić Kiciusia :)

docentblues # 2003-03-28

POPIERAM!!!POPRZEZ TAKIE BEZSENSOWNE SŁOWA JAK ÓS TA GRA STAJE SIĘ BEZNADZIEJNA

elipsoida # 2003-04-02

Mam nastepujaca propozycje modyfikacji zasady dopuszczalnosci slow: "Slowo uwaza sie za dopuszczalne w grze jesli wystepuje w co najmniej jednym slowniku, o ile w innym slowniku jego autor uzna je za niedopuszczalne, wowoczas slowo to NIE bedzie sie znajdowac slowniku kurnikowym".
Uzasadnienie: nie nam rozstrzygac klotnie pomiedzy autorami slownikow

pinky_g_i_r_l # 2003-05-14

DO DUPY Z TYMI CO WYMYŚLAJĄ TAKIE ''SŁOWA'', DO DUPY Z MEG, TYM SŁOWNIKIEM I CAŁYMI LITERAKAMI !!!!!!!! CO TO MA NIBY BYĆ ??? ÓS ?? BARDZO BYM SIĘ CHCIAŁA DOWIEDZIEĆ Z JAKIEGO TO SŁOWNIKA ??? W DUPE ZE SŁOWNIKAMI PWN I Z TYMI CO BRONIĄ TYCH SŁÓWEK !!!! PRZEZ TO GRA STAJE SIĘ BEZNADZIEJNA !!!!!

pinky_g_i_r_l # 2003-05-14

NIE ŻARTOWAŁAM

pinky_g_i_r_l # 2003-05-14

IDĘ STĄD

mashroom # 2003-05-15

zegnamy :)

~gosc # 2003-06-06

kto to dopuścił??????????!!!!!!!!!!

mashroom # 2003-06-07

to akurat maf ;P

angel09 # 2003-06-13

Tem wyraż to totalna bzdura.po jakiemu to wogóle jest.odmianą osy jest os , a nie óś.KTO TO SŁYSZAŁ

~gosc # 2003-06-16

ÓS BYŁO O WIELE WCZESNIEJ NIŻ OS. TERAZ OBIE FORMY SĄ POPRAWNE. CIĘŻKO NIEKTÓRYM ZROZUMIEĆ, ŻE TO CO CHLOPAKI MÓWIĄ POD KLATKĄ TO NIE JEST CAŁY JĘZYK POLSKI. DOBRZE ŻE PINKI POSZŁA. PEWNIE UKŁADA WŁASNY SŁOWNIK DO WŁASNEJ GRY. NO ZOBACZYMY, ZOBACZYMY...

caroline # 2003-07-07

Jakos niezbyt mi sie podobalo to slowo, ale sprawdzilam w moim slowniku (nie jest taki znowu nowy) i znalazłam, że faktycznie obie formy są poprawne.

~gosc # 2003-07-10

droga caroline, w jakim slowniku to sprawdzilas? bo ja spojrzalem do Nowego Słownika Języka Polskiego prof. Markowskiego i tam forma ÓS uznana jest za błędną. poszedłem wiec dalej-do słownika prof.Doroszewskiego, który to słownik zawiera formy zbierane przez przeszło 20 lat od poł. XIXw. i tam rowniez ÓSY sa bledem! zobacz sama i nie czytaj wiecej glupich brykow!

meg # 2003-07-10

drogi gosciu...daleko nie trzeba szukac...w slowniku PWN (so.pwn.pl) czytamy:
osa osie, osę; os (a. ós)

http://so.pwn.pl/slowo.php?co=osa

elipsoida # 2003-07-10

meg, ale tu staję po stronie gościa... w Doroszwskim i Markowskim wyraźnie napisano, że te formy są błędne, natomiast na stronie http://so.pwn.pl/slowo.php?co=osa NIE napisano czy to forma poprawna czy nie... i ogólniejszy problem, o którym długo rozmawiałysmy: powiedzmy, że są dwa słowniki, które podają dane słowo, jeden nie wyraża się o jego poprawności a drugi tak (negatywnie), w myśl panujących tu zasad (punkt 3. ZDS) słowo jest zatem dopuszczalne w grze i z tym się nie zgadzam, bo powinno być według mnie "W przypadku różnej oceny (minimum jedna negatywna)poprawności wyrazu przez różne źródła wyraz zostaje uznany za niepoprawny."

elipsoida # 2003-07-10

innymi słowy: dopóki autorzy słowników się kłocą, nie wchodźmy im w paradę i nie wstawiajmy do słownika słów, które jeden z nich uważa za poprawne, a drugi nie, albo na odwrót... sprawa nierozstrzygnięta to decyzja niepodjęta, to wydaje mi się rozsądne

mashroom # 2003-07-10

Na stronie PWN'u napisano, że ALTERNATYWNĄ formą jest jednak ÓS. Czyli uznawaną za poprawną bądź co bądź. Stanę tutaj po stronie Meg. Jeśli JEDEN ze słowników dopuszcza formę daną, mimo że inny jej zaprzecza - wyraz jest dopuszczany. Jeśli np w danym słowniku jest wyraz, np TRIARII a w drugim go nie ma, też jest uznawany za poprawny. Trochę inna zasada, ale podobna :-) (wiem że ós zaprzeczają Doroszewski i Markowski...ale PWN dopuszcza...) No i to wszystko co chciałem powiedzieć. :-) Pozdrawiam wrocławiankę :-)

elipsoida # 2003-07-10

mash, opisujesz inna sytuacje, a mianowice taka, w ktorej w jednym slowniku slowo jest a w drugim nie ma, to ZUPELNIE cos innego, ja przeciez NIE proponuje zeby slowo uznac za NIEPOPRAWNE jesli NIE wystepuje w jakims slowniku ;-) ja tylko postuluje by uznac je za niepoprawne jesli w jakims slowniku uznane jest za niepoprawne

elipsoida # 2003-07-10

i Wielce Szanowna megus ;-) wracam do dyskusji na temat slow OHM i OM. Powolujesz sie na strone http://so.pwn.pl/... a tam wyraznie napisano, ze:
"Ohm: Georg Simon Ohm, Geor·ga Simona Ohma, o Geor·gu Simonie Ohmie, ale: om (jednostka fiz.)
om (jednostka fiz., symbol: ?????????) oma, omie; omy, omów, ale: Ohm – nazwisko" czyli TEN slownik NIE dopuszcza slowa ohm z punktu widzenia zasad literakowych. To znow problem literakowych ZDS. Pozdrawiam i prosze o bana co najwyzej na 5minut ;-)

mashroom # 2003-07-10

Wyraz jest uznawany za poprawny, jeśli co najmniej jeden ze słowników dopuszcza jego formę, mimo jej zakwestionowania przez inny :-)

elipsoida # 2003-07-10

mash, ale tak sformulowana zasada faworyzuje jedne slowniki wobec innych, a nie nam rozstrzygac, ktory z autorytetow czyli autorow slownikow ma racje, w zwiazku z tym zasada ta jest zla wedlug mnie. Podalam dwa przyklady: OHM i ÓS, w jednym slowniku pierwszy jest niedopuszczalny a drugi tak... gdzie tu konsekwencja?

elipsoida # 2003-07-10

prowadzi to do paranoi w rodzaju: w szesnastu slownikach slowo jest uznane za zle, to znajde siedemnasty i musisz wpisac slowo do slownika... przypomne tylko afere z Kopalinskim na poparcie tego ze zasady te sa zle. Pozdrawiam

mashroom # 2003-07-10

Prawdę mówiąc...nie wiem jak to odeprzeć :-) chyba się pod to podepnę :-) Hm...jeśli nie ma zgodności autorów słowników, to dopuszczane są obydwie formy danego wyrazu...i to mi się wydaje najbardziej fair w tym momencie. Ale na anulowanie słownika Kopalińskiego to nie mam argumentów czemu on jest gorszy itp od innych ;-)

elipsoida # 2003-07-10

mash, znowu nie to ;-) jesli dwa rozne slowniki podaja dwie rozne formy tego samego wyrazu i OBA uznaja je za prawidlowy to OK, natomiast inaczej powinno byc, gdy jeden z tych slownikow wyraznie mowi ze jede z tych wyrazow jest nieprawidlowy... o takiej sytuacji mysle

mashroom # 2003-07-10

a ja o takiej właśnie mówię :-)

guga6 # 2003-08-01

Kurnik to fantastyczna strona!Uwielbiam gry szczególnie słowne i swietnie bym się tu bawiła, gdyby nie te dziwolagi.Duzo czytam, rozwiązuje krzyżówki ale jak Boga kocham, w życiu nie spotkałam się ze słowem "ós"!!!Podobnie jak i z innymi "istniejacymi" słowami.To psuje cała zabawę!!!Uznaję autorytet prof. Miodka. Wydaje mi się, ze jeżeli słowo jest nieużywane od 200 lat, to mozemy uznać, że go nie ma. Język jest żywy, zmienia się ciagle i my musimy się do tego dostosować!Słownik jest oczywiscie miarodajny ale w granicach rozsądku!Gra w literaki(szczególnie na punkty)jest przy obecnych zasadach bezsensowna.

bighead # 2003-08-19

Zgadzam sie z guga6

metka1 # 2003-08-28

to kompletna bzdura nie ma takiego słowa

ktrzyhrabia # 2003-09-15

Hahaha uwielbiam te komentarze !! :)) Dzieki Wam za to ze mi humor poprawiacie. Klocicie sie i probujecie jedni drugich przekonac ze macie racje a to sie nie uda bo kazdy uwaza ze ma racje... a ja mam z tego ubaw DZIEKI jeszcze raz :))

dadasiek # 2003-10-02

swoja drogą ciekawe czy ódr jest poprawne (odra-ódr) :)
DADASIEK

ralph111 # 2003-10-22

mam rade dla tych madrych ós --nie piszcie tak na sprawdzianach z polskiego bo bedzie kiepsko a jesli juz sie nie uczycie to nie robcie z siebie posmiewiska przy znajomych--- :/

kasia9876 # 2003-10-26

co to wogóle jest?????????????????

maciek88 # 2003-11-15

naciągane jak nie wiem, czegoś takiego NIE MA

mysia_1 # 2003-11-25

ós to małe piwo przy takim wyrazie jak : ęsi - co to wlaściwie ma być?? Podobno oznacza to pół gęsi - zwariować można

hencerbin # 2003-11-25

1. ós - jest słowo "osa" - jedną z DOPUSZCZALNYCH form odmiany (dopełniacz; kogo? czego?) - ós
2. ęsi - wyraz oznaczający gaworzenie dziecka - a pół gęsi mysiu to był zart...
No, ale jak sie komuś nei chce czytać znaczeń tylko woli pokrzyczeć...

hencerbin # 2003-11-25

uzupełnienie, zeby nie było zaraz że nei mam racji - dopełniacz od liczby mnogiej (patrz pkt 1)

lidiamj # 2003-12-19

BZDURA!!!Żeby grać w tą grę trzeba najpierw przestudiować wasz słownik (nie)poprawnej polszczyzny. Używanie tak archaicznych wyrazów jest śmiechu warte...!!!

~gosc # 2003-12-19

http://so.pwn.pl/slowo.php?co=%F3s

peetie # 2004-01-03

kocham posty ludzi, którzy czytają góra 1 wypowiedź wyżej... sprawa jest prosta SŁOWNIK PWN dopuszcza, więc o co chodzi? A argument typu "kto to słuszał" jak zwykle chcarkteryzuje ludzi, nie mogących sobie wyobrazić że isntieje słowo, o którym nie słuszeli....


------------ozy i kemy - moje domeny--------------

sarena # 2004-01-14

kiedyś oglądalem w TV profesora Miodka i mówił że nie tylko "ós" jest dopuszczalne ale również "óś" jeśłi dobrze pamiętam

mashroom # 2004-01-14

ta, óś ;)

monek_89 # 2004-01-27

Ja nie wiem jak ludzie mogą się pytać po 50 razy co to jest "ós"... Przecież zostało to wyjaśnione wyżej, na samym początku...

Pozdrawiam twórców słownika,
monek_89

_k_a_s_i_u_l_e_k # 2004-01-30

ja niewiem co to zanczy słowo ós............ ten słownik jest jakis poryty.....np... nie mozna uzywac słowa ide.. i jakie to jest popularne słwo....tesh nie morzna dawac imnion......

_k_a_s_i_u_l_e_k # 2004-01-30

Powiedzice mi co to za słowo yin i ghi...... alebo iii ja wogle nie znam tak\kich słów....... one nawet nie zalezą do naszego słowniczka do polszczyzny..............napiscie mi cio to znaczą te słwo... jaestem brdzio ciekawa
....................LUDZIE NIE PRZEJMUCIE SIE... TA GRA JEST TROSZKU PRYTA... ALE LUBIE W NIĄ GRAC.. BO JAKIES PORYTE SŁOWA NOWE..... ZNAM......HEHEHE:d:d::):): 3MAJ CIE SIE CIEPLUTKO.....

s0bi # 2004-02-02

to jest jakis bezsens !!! jak sie mowi / pisze ósa ? / ós czy osa / os ??

electer # 2004-02-03

kolejna osoba o talencie jezykoznawczym przewyzszajacym profesorow z PWNu , w dodatku z marnymi argumentami - wiec powinno byc (ta)ALKOWA-(tych)ALKOW bo juz (ta)ALKOWA-(tych)ALKÓW jest bezsensem tak ?
pzdr lect

~gosc # 2004-04-10

Jak to jest możliwe że takie słowo wogóle trafiło do słownika!!!!!!!!!!! bardzo się komuś nudziło chyba!!!!!!ós co to jest? komus chyba chodziło o dopełniacz w liczbie mnogiej ale to nie ós tylko os!! ludzie bo niedługo to bedziemy pisali wyrazy których nawet będzie trudno wymówić a co dopiero z jego znaczeniem. Ludzie opamiętajcie się !!!!

homik_mc # 2004-04-10

ochłoń

aina8 # 2004-05-08

to jest po prostu nie mądre

~gosc # 2004-05-28

Dzis Bralczyk w Radio Krakow sie upieral ze nie ma slowa ós - ze jest to wymysl scrabblistow ktorzy stworzyli to slowo aby drogo sprzedawc ó :)) Oczywiscie sie z tym nie zgadzam

~gosc # 2004-05-28

Bo przecież to Scrabbliści układali słowniki PWN-u...
Coś oszukujesz z tym Bralczykiem ;)

~gosc # 2004-06-29

niech sie ktos zajmnie tym slownikiem :|||

roninowi # 2004-07-05

ósprawiedliwisz to jakoś?

~gosc # 2004-08-21

JM prof. doc. dr hab. Witold Kałmanawardze - studiowałem filologię polską i rosyjską i nigdzie nie spotkałem się ze słowem ós!!!

skun406 # 2004-09-02

mushroom ty sie ócz. ós nie ma

homik_mc # 2004-09-02

Skun406, no co ty, 2 września to dopiero podręczniki podają...

bubasia # 2004-09-06

w najnowszym słowniku poprawnej polszczyzny jest napisane:"os (nie ós)"!

electer # 2004-09-06

jakaz to szkoda ze najnowszy slownik poprawnej polszczyzny nie jest jedynym polskim slownikiem..

~gosc # 2004-09-06

W moim slowniku jest ,mysle ze na tym mozemy zakonczyc te dyskusje ;P

_agrafcia # 2004-12-23

ÓS jest i sie z tym w pelni zgadzam ;) Lecz dlaczego tego w słownikach nie ma :?


PoZdRoWiOnKa AgrA (_agrafcia)

~gosc # 2004-12-29

Hi ALL, maybe ÓSA?

~gosc # 2005-01-05

emmm czy wy jesteście głupi czy mi się tylko wydaje? Przecież jakiś koleś wam napisał ze ós jest w słowniku PWN... czego tu nie rozumiecie? JEST W SŁOWNIKU PWN...
A jakim prawem mówicie, że język polski jest bzdurą to nie rozmumiem... Może powinniście mówić w innym języku, skoro nie akceptujecie polskiego...

~gosc # 2005-01-12

gościu 5.01.05, 15:06:18
Podaj, w którym wydaniu i na której stronie?

wiwi123456 # 2005-02-02

coraz mnie mi sie podoba ta gra co to ma byc ós? wogóle jest tu pełno wyrazów dzwinych co to ma być tez "ii"? albo bida-w tłumaczeniu tego wyrazu jest jako bieda potocznie kto tak mowi? chyba tylko gwara ale potocznie wiara co sie z tym słownikiem dzieje???

~gosc # 2005-02-22

Co to jest ós. Ludzie jezeli takie bezsensy bedziemy uznawac za poprawne mimo tego, ze slownik podaje, to ja sobie nie wyobrazam jakim jezykiem bedziemy poslugiwac sie pozniej. Pani Meg moze jednak zaczniemy uzywac jezyka polskiego takiego jakim on jest. A nie to co slownik podaje poniewaz to slowo nic nie znaczy. A moze Pani cos mowi. Niech Pani sie wslucha w to slowo i powie co ono oznacza.



brawo ludzie do bani ten slowniczek

~gosc # 2005-03-14

Tylko OS!!!!!!!!

koalar # 2005-03-14

Także "ós".

~gosc # 2005-03-14

Ostatni drukowany papier, jaki miałeś w ręku,

to ten w kwiatuszki w sroczyku.

Weź sobie 2KCe, wyśpij się, bo bajki ludziom opowiadasz z tego "przetrenowania" kurzego móżdżku.

~gosc # 2005-03-14

koala, ja ci już kiedyś mowiłem, że te twoje 1500 punktów, to liczba twoich wszystkich szarych komórek w kurzym móżdżku.

Te prawdziwe kokoszki i koguciki mają znacznie więcej szarej masy od ciebie.
Zalegnij w tej Wielkiej Łódce i nie męcz siebie i innych.

koalar # 2005-03-14

Również "ós".

123qwert # 2005-04-01

takie słowo nie istnieje
jestem ciekaw kto takie idiotyzmy zatwierdza
pewnie jakiś dyslektyk hehe...
a zastrzeżenia mam nie tylko do tego słowa ale do wielu innych co sprawia że ta gra pozbawiona jest sensu

pogonstaszow # 2005-04-06

ós to jest nazwa dokuczliwej osoby

~gosc # 2005-04-12

Wszystkie trzy słowniki poprawnej polszczyzny - Szobera, Doroszewskiego i Markowskiego - informują, że dopełniacz liczby mnogiej od osa brzmi os, nie ós. Gdyby nazwa tego zwierzątka kończyła się spółgłoską dźwięczną, to pewnie odpowiednią formę tworzylibyśmy, wymieniając o na ó, jak łoza - łóz.
— Mirosław Bańko

meg # 2005-04-15

cytujesz odpowiedzi poradni, ale robisz to wybiórczo...drogi muchomorze...
czytelnikow komentarzy zapraszam do zerkniecia na inna odpowiedz Mirosława Bańko:
"
Witam,
Na jednym z internetowych serwerow dostępna jest gra w scrabble, słownik tej gry akceptuje dwuliterówki, których znaczenia nie udało mi się rozszyfrować, oto one: eh, ós, oń, oz.
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam
PS są tam też he, ha i che, cha, wszystkie dotyczą śmiechu, jak rozumiem, ale jak zatem śmiać się poprawnie - przez h czy ch?


eh to wykrzyknik wyrażający zwykle zniechęcenie lub zniecierpliwienie, ós to dopełniacz liczby mnogiej od osa, oń to ściągnięta forma wyrażenia o niego, oz to termin geologiczny oznaczający pewnego rodzaju wał utworzony przez lodowiec (wymienia go 11-tomowy słownik pod red. W. Doroszewskiego).
Śmiać można się i przez h, i przez ch, ale przez ch - jeśli wierzyć naszemu korpusowi (ok. 66 mln słów) - śmiejemy się nieco częściej. Poza tym ha (nie cha) to wykrzyknik wyrażający np. zadowolenie ("Ha, co za radość!") lub rezygnację ("Ha, trudno, niech i tak będzie!"), ha to także skrót od hektar, ha to wreszcie nazwa litery h.
— Mirosław Bańko
"

jak widać brak jednomyślności co do "ós"

~gosc # 2005-04-19

Literaki mnie rozwalają. Bogu dzięki nie wynosimy tego języka do życia codziennego. Ta gra chyba jest raczej konkursem znajomości "słownika literaków" bo jeśli chodzi o jej walory edukacyjne, jakś coraz trudniej mi jest je znaleźć.

homik_mc # 2005-04-19

Ale, żeś pieprzony kozi bobie, odkrył prawdę.
Wielki mi, kuna, rzeczy.
A co ty myślałeś, że zamiast polskiego to dzieci się będą, łosiu, w podstawówce literaków uczyć?
Jaki zdeb, pff.

~gosc # 2005-04-19

może by przyjąć zasadę, że jeśli w chiwli obecnej (czytaj najnowsze wydania słowników) nie ma zgodności co do jakiegoś słowa - należy to słowo ODRZUCIĆ a nie AKCEPTOWAĆ - nie będzie problemu. Na marginesie - w najnowszych wydaniach słowników PWN NIE MA słowa ĘSI...

rzodkieffka # 2005-07-19

WEDŁUG MNIE TO JEST SŁOWO POPRAWNE

~gosc # 2005-07-29

"ós"?
To jest niepoprawna forma (za Slownikiem Poprawnej Polszczyzny pod red. rof. Markowskiego).
Pani od polskiego umie czytac slowniki. Jestem jezykoznawca i tez umiem.
Wlasnie z powodu takich wyrazow nigdy nie bede ufac ciolkom, ktorzy pisza ten "slownik".

~gosc # 2005-07-29

gosciu z 13:03:43, jaką uczelnię skończyłeś, że się mienisz językoznawcą? Wiejski Uniwersytet Wieczorowy w Pipidówie Małej?

anna_1975 # 2005-07-30

nie rozumiem, dlaczego zniknęła moja wczesniejsza wypowiedź - rzeczowe słowa są usuwane z racji niewygody?
Jeżeli ktoś pisze, że korzysta ze słowników wydanych po 1990 roku, to może powinien przytaczac źródła, z których wyczytał, że dana forma jest poprawna?
Może dziecko dopiero pełnoletnie nie wie, że istnieje cos takiego, jak powoływanie się na źródła, ale może miejsce takie, jak Kurnik, powinien nadzorowac ktoś dorosły, kto rozumie przydatność bibliografii, bo nie wszystkie obecnie wydawane słowniki są zbiorami słów poprawnych, a niektóre słowniki zawieraja błędy ortograficzne (prosze zajrzeć do Poradnika Językowego).
Literaki nie są dla ludzi, którzy znają język polski w wersji nie spod ławeczki pod blokiem.

glamour # 2005-08-02

jesli ktos uwaza ÓS za poprawną formę gramatyczną to jest totalnym..... jakby to nazwać...........DEBILEM i ANALFABETĄ

koalar # 2005-08-02

A znasz ten dowcip?
Małgosia dotała pałę (jakżeż to słowo pasuje do tego dowcipu!) za wypracowanie, więc poszła do naucyciela i mówi:
- Hm, może załatwimy to jakoś...? Wie pan, o co mi chodzi...?
- Ależ dziecko, przecież ty masz jeszcze mleko pod nosem!
A Małgosia:
- To nie mleko, proszę pana, to nie mleko...

Koniec, no. I chodzi o to, że jak się ma mleko pod nosem, to nie ma co pewnych kwestii podejmować, no.

ewelinaaa91 # 2005-08-26

jak sobie jest to "ós" to niech sobie będzie ale to i tak nie ma sensu, przecież kto używa formy "ós" zamiast "os" ??!! nie słyszałam żeby ktoś powiedział np. "widziałem dużo ós" tylko "os" !! tak chyba może tylko powiedzieć kilkuletnie dziecko !! beznadzieja!!

paladinus # 2005-08-26

Forma przestarzała, nawet w którymś słowniku okreslona jako archaizm - a rzekomo archaizmów miało nie być ;/

~gosc # 2005-09-29

osa
Interesuje mnie zagadnienie związane z odmianą słowa osa. Czy istnieje przestarzała forma liczby mnogiej słowa osa wystepująca w formie ós? Widziałem już taką forme językową w jednym z dzieników i chciałbym się upewnić, czy jest ona prawidłowa. Ponieważ nie moge znaleźć tej formy w dostępnych mi słownikach poprawnej polszczyzny. Będe bardzo wdzięczny za rozwianie moich wątpliwości na tym punkcie.
Z wyrazamy szacunku
Norbert Malinowski

Wszystkie trzy słowniki poprawnej polszczyzny - Szobera, Doroszewskiego i Markowskiego - informują, że dopełniacz liczby mnogiej od osa brzmi os, nie ós. Gdyby nazwa tego zwierzątka kończyła się spółgłoską dźwięczną, to pewnie odpowiednią formę tworzylibyśmy, wymieniając o na ó, jak łoza - łóz.
— Mirosław Bańko
http://slowniki.pwn.pl/poradnia/lista.php?kat=3&od=270

~gosc # 2005-10-12

komentarz od Gromka -

~gosc # 2005-10-12

komentarz od Gromka uzupełnienie= może to jest od kóz kozy kóz ................

~gosc # 2005-10-22

A posłuchajcie tego zdania:
"Dość to daleko, kule karabinowe latają przypominając ÓS brzęczenie". No to jakbyście inaczej zapisali wyraz "osa"? No?

kitraczka # 2005-10-22

Dość to daleko, kule karabinowe latają przypominając OS brzęczenie.

koja3 # 2005-11-13

CO TO ZA FORMA? mówicie, że słownik PWN podaje os LUB ós, ale zaglądnijcie do SŁOWNIKA POPRAWNEJ POLSZCZYZNY. Wyraźnie pisze (cytuję): "osa D lm -> os (nie: ós)" !!

wupe # 2005-11-14

koja3 -> zaglądnij do zasad gry i dopuszczalności słów, tam wyraźnie jest napisane, że jeśli słowo zostało dopuszczone przez PRZYNAJMNIEJ JEDEN z dopuszczalnych słowników, to należy je uznać za dozwolone (nawet jeśli inny EXPLICITE uważa je na niedopuszczalne).

aishamatresso # 2005-12-13

Powiem tyle: bezsensu. Co z tego że w słowniku PWN jest taka forma?? Jest, bo się jej używa (ktoś kiedyś sobie wymyślił i tak zostało), a jeśli słownik poprawnej polszczyzny podaje jako JEDYNĄ prawidłową formę słowo "os", to chyba w pierwszej kolejności powinniśmy się do niego stosować...

raskol # 2005-12-16

http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=40857
w słowniku PWN nie ma takiej formy :)

~gosc # 2005-12-16

http://so.pwn.pl/slowo.php?co=osa
w słoniku PWN jest taka forma :)

asan_ # 2005-12-18

W słowniku poprawnej polszczyzny pisze wyraźnie (nie ós) a to oznacza, że ta forma jest niepoprawna i niedopuszczalna. Nauczcie się czytać słowniki!

m4rtinez # 2005-12-18

nie naucza sie czytac slownika
powodow jest pare:
1 - bo za operatorow robia dzieciaki
2 - bo tak niektorym lepiej

a z reszta, nie ma o co walczyc, slownik kurnika spada na Psy (przez duuuuuuuzeeeee P :D)

~gosc # 2005-12-29

ós Nie
tleny Nie (ktoś słyszłał o tlenach? jest tylko tlen)
tlenki Tak
syka Nie (chyba syczy??)
I wiele innych bzdur, w postaci finska sztuka robienia na drutach paly dinozaura, japonska nazwa na lewy poldupek buddy, Przeciez to ma byc jezyk polski a nie czeczenski rumunski czy jakis inny.

kuszi # 2006-01-15

popieram post elipsoidy z 2003-07-10 09:17:45

szulaa # 2006-01-24

uważam iż nie występuje takie słowo jak "ós" aczkolwiek muszę stwierdzić fakt iż nigdy nie poszerzałam tak dogłębnie swojej wiedzy odnośnie języka ojczystego, dlatego też nie mogę zbyt bardzo ingerować w pisownię (wymowę) tego wyimaginowanego słowa, jakim są "ós". Uprzejmie proszę o wyjaśnienia oraz o rozpatrzenie mojej prośby. Z góry serdecznie dziękuję z poważaniem szula i kasia <lol2>

~gosc # 2006-02-15

Rzeczownik "osa" w dopełniaczu liczby mnogiej przyjmuje dwie formy: os lub ós, tak więc słowo te jest jak najbardziej poprawne. A ze prawie nikt tak nie mówi to juz jest inna kwestia. :)

beza123 # 2006-02-15

wżdy waszeć nie ustrzegł się ós bawiąc w naszej gotowalni? Na litość Boską. Oczywiście można do gry włączyć każdą, najbardziej wyimaginowaną formę najwymyślniejszego słowa. Tylko po co????

havoccreator # 2006-02-16

Jedyni Polacy posługujący się tym słowem to gracze kurnika. Nie rozumiem po co na siłę wciskać 45 poprawnych form jednego słowa, skoro nikt tego nie używa. To słowo to czysta teoria, a z praktyką nie ma to nic wspólnego. A skoro nikt nie używa słowa, to znaczy że go nie ma. Może jeszcze Ól od Ola i Kós od kosa??!!!

havoccreator # 2006-02-16

A sprawdziliście żelazokrzemoaluminium?

lplast # 2006-02-20

ós, bo osa - wymienia sie na "o" :D

bilka_123 # 2006-05-01

jak wam sie nie podoba to mam dla was radę niegrajcie w kurniku w literaki mnie sie podoba i gram nie przeszkadzaja mi dziwne słowa a wrecz przeciwnie bez nich nie byłoby dobrej zabawy w tej grze

oinkoink24 # 2006-05-24

jakby nie było liteaki są pełne niespodzianek.....:\
nie ma słowa Iran a jest ós...

strzala3 # 2006-06-25

ós- kilka naście ós lata nade mna!!!!!! kumacie ja mam 13lat i wiem więcej od starszych;/;/ bez sens

mulan23 # 2006-07-09

słuchajcie!czytam rózne komentarze do przeróznych słów i upewniam się tylko w jednym. Jedni obstaja przy tym, że słowo jest głupie a drudzy, że jest w słowniku i jak sie nie podoba to nie graj. Mnie się wydaje ,że ci pierwsi mówia tak bo to bardzo wkurzające (dla mnie też), że ktoś poczytał słownik i wygrywa dzieki temu , że zna skomplikowane słowa o których inni nie mają pojęcia. To trochę w sumie niesprawiedliwe ale wygrywaja sprytem. brak tu co prawda zabawy, ale...gra i tak jest i będzie czy bedziemy sie kłócić czy nie...

razia # 2006-07-16

so ot za slowo pierwszy raz slysze ze jest cosik takiego jak ós hmm ciekawe:Ppozdro dla wszystkich

student # 2006-08-10

czytanie słowników to przyjemność dla wybranych. u mnie jak wół stoi w słowniku poprawnej polszczyzny os ( a. ós). tak można by się pytać jak to ósmy przecież jest osiem, to powinien być osmy. ludzie słyszeliście na lekcjach polskiego co to za litera co się na o lub e wymienia. no ręce opadają przy takiej podwórkowej znajomości polszczyzny.

pejcznaniuejcz # 2006-10-12

ÓS to forma staropolska!!! Jeśli będziemy jej urzywać to równie dobrze trzebaby używać ÓCZ jako archaiczne oczu!!!

ele5bobek # 2006-10-14

kilka pytan:

1.czy rada jezyka polskiego wypowiada sie w oparciu o slownik jedynie? chyba jednak nie...oni sa do wprowadzania zmian, np. jak ustalili nowe zasady pisania razem-oddzielnie, to jakby sie opierali tylko na istniejacych slownikach, to by nic nie zmienili

2.czy skoro uznajemy archaizmy, to mozna pisac "gospodyna" "zwolena" itp?

3.slwnik ortograficzny chyba mniej sie nadaje do oceny istniena wyrazu niz slownik j. polskiego?

4.tleny - formy tej czesto uzywa sie w gwarze chemicznej, np. "w tej czasteczce sa trzy tleny...", oczywiscie poprawnije by bylo "trzy atomy tlenu", ale forma jest nieslychanie czesto spotykana

5.eh - hm...jak ktos umie westchnac przez h dzwieczne, to podziwiam....tak to ja umiem ewentualnie kaslac....

djkoalar # 2006-10-14

Ad 1. Pytanie należy zadać RJP. Na pewno Rada opiera się na słownikach, udzielając porad językowych.
Ad 2. Jeśli pytanie dotyczy gry literaki, to można układać archaizmy notowane przez współczesne słowniki. Szczegółowe zasady:
http://www.kurnik.pl/slownik/dp.phtml
Ad 3. Dla naszych potrzeb (określenie, jakie słowa są dopuszczalne) oba rodzaje słowników nadają się bardzo dobrze.
Ad 4. Zgadza się (pytania nie widzę :)).
Ad 5. Współcześnie różnica w wymowie h i ch istnieje tylko w niektórych regionach:
http://slowniki.pwn.pl/poradnia/lista.php?id=6755

15girls # 2006-10-18

....Co za ludzie imion nie można... a wulgaryzm jest... jeszcze błedy... Nie mam pytań...

babka_hej # 2006-11-09

Ku mojemu zaskoczeniu również słownik ortograficzny pod redakcją prof. Mieczysława Szymczaka (Warszawa 1995 rok) dopuszcza formę "ós", która jest ujęta w nawias i oznaczona jako archaizm. Jeśli zatam słownik skrablisty akceptuje "ós", to powinien dopuścić wszystkie archaizmy. Apeluję o konsekwencję w stosowaniu zasad, gdyż czasem naprawdę można się pogubić układając słowa!

~gosc # 2006-11-09

Jest zgodnie z twoim życzeniem: słownik szkrablisty dopuszcza wszystkie archaizmy znajdujące się w dozwolonych źródłach, czyli słownikach.

as4s # 2006-12-03

Podoba mi się ta dyskusja, my chyba żyjemy w kraju mlekiem i miodem płynącym, skoro mamy tyle czasu na roztrzyganie tak banalnego problemu, przecież skoro wiemy że wyraz jest dopuszczalny to wszyscy tak samo za niego punkty kasujemy, ludzie bo zanim wam wywalą to ze słownika to z głodu pomrzecie, a w sejmie przejdzie ustawa zakazująca gry w literaki

psychotyczka # 2007-02-24

Kłócicie się jak dzieci zamiast cieszyć z dodatkowego słowa w grze ;]

miauczka # 2007-03-02

ów słownik...

balladonna # 2007-03-10

dyskusja moim zdaniem jałowa - słownik kurnika ma niewiele wspólnego z poprawnym językiem polskim:)

averossonerri # 2007-05-01

Takie błędy w słowniku to jest skandal! No i to sprawia, że gra nie jest fair! :-/

maajaaa # 2007-05-06

moze prosciej zajrzec do slownika alternatywnego a nie debatowac nad "ós" od pieciu lat :/ prosze bardzo-http://www.kurnik.pl/slownik/dp.phtml

bigtruskawa # 2007-07-04

grałam w kurniku z jakimś kolesiem ,który napisał słowo ós, zapytałam sie co to słowo znaczy ,a on mi na to,że ós jest od osy ,totalna bzdura ,kto tworzy słowniki polskie??? śmiechu warte większa połowa polaków nie zna swojego języka i kogo to wina ????????????a co warzniejsze ktoś powinien zrobić poprawki w słownikach,aby nasze dzieci uczyły się poprawnej polszczyzny, a nie takiej jak do tej pory

wodanieutleniona # 2007-07-04

skoro tak walczysz o poprawną polszczyznę, to może zacznij zwracać większą uwagę na błędy, które popełniasz! 1. zapytałam a nie zapytałam się (bo chyba siebie nie pytałaś?)2. Polaków a nie polaków 3.czyja to wina a nie kogo 4. ważniejsze a nie warzniejsze!
Mam nadzieję, że nie pomagasz swoim dzieciom skazanym na te słowniki pełne totalnych bzdur w odrabianiu lekcji z języka polskiego :D

~gosc # 2007-07-04

problem w tym, że akurat "zapytać się" nie jest żadnym błędem. zasmuciła mnie natomiast ta "większa połowa"

australijka15 # 2007-07-05

moi drodzy ! gdybyście czytali chociażby taką książkę jak Potop, wiedzieli byście że w staropolskim języku występuje forma ÓS - patrz l.mnoga od OSA. Być może jest to forma przestarzała, ale istnieje ;D

vobia # 2007-07-18

eh, niepotrzebnie eskalujecie. to tylko glupie slowko i nawet jesli nie zgadzacie sie z jego forma to na rzecz gry mozecie przyjac, ze istnieje. wierzcie mi, ze jest wiele ciekawszych rzeczy od klocenia sie na forum o dopuszczalnosc jakiegos tam slowa...

giovanaa # 2007-08-03

heh a nie pamietacie elementarza z 1 klasy szkoly podstawowej??:)byly dwa wyjatki pisane przez ó na poczatku wyrazu, a mianowicie ósemka i ós:)pozdrawiam!!

evening_01 # 2007-08-04

Wszedłem tu by wylać swoją gorycz i powiedzieć co sądzę o tym , za przeproszeniem, "słowniku" . Nie dodam jednak swojego komentarza bo widzę arogancję decydentów którzy nic nie robią sobie z krytyki. Podobnego zdania jak ja jest jak widzę wielu i to mi wystarczy. Dziękuję Wam Zdroworozsądkowi że jesteście. Może kiedyś wpadniemy na siebie w kurniku i jedynym naszym "sędzią" w tej gdze będzie po prostu nasze poczucie sensowności tego co piszemy . Pozdrawiam wszystkich Normalnych :)

ais50 # 2007-08-23

hehe , wrzućcie ma luz , jak mawia moja wnuczka:P

r0bik # 2007-08-31

to słownik niedawnego ministra edukacji -pana Giertycha :)))

majdzer # 2007-10-24

witam zgodze sie tutaj ze wszystkimi , ale mam jedno pytanie jak slowa odchodza do lamusa to po co je umieszczac jako poprawne jest wiele slow niedopuszczonych w tej grze a znajduja sie w codziennej mowie naszej kochanej spolecznosci . Nikt nie jest geniuszem ale formy pisowni naszych pradziadkow niech pozostana jako historia polskiej pisowni, mnie najbardziej wkurza pisanie piżama a powinno być pidzama, i co mamy o to sie denerwowac pozdrawiam wszyskich

oliwia188 # 2007-11-13

To, że ktoś czegoś nie słyszał nie znaczy, że tego wyrazu nie ma:) chyba nie uważacie, że jesteście mądrzejsi od autorów jakiegokolwiek słownika, hm? a forma ós jest trochę kontrowersyjna, ale istnieje... Pozdrawiam, wszystkich, którzy choć trochę zastanawiają się zanim coś napiszą i przesyłam siarczystego buziaka Mashroomowi, Kotowi i Meg, którzy dzielnie zwalczają ludzką głupotę (bezskutecznie) ;-)
oliwianna

czerwoneszpilki # 2007-11-24

oszalałam...toż to nielogiczne jest...

~gosc # 2007-11-28

Dopełniacz liczby mnogiej rzeczownika OSA to OS. Wyleciało wiele os. Jednak słownik ortograficzny PWN prof.Edwarda Polańskiego z roku 1999 mówi o rzadkiej formie ÓS. Mam ten słownik przed sobą. Zajrzałem do niego oraz tutaj szukając wyjaśnienia, ponieważ formę ós znalazłem w książce dla uczniów gimnazjum o zasadach ortografii. Bywają różne błędy w druku, więc postanowiłem to sprawdzić. Okazało się, że książeczka wzięła pod uwagę (mówiąc o wyjątkach takich jak ów, ówdzie) również ós. Podczas studiów umknęło mi to.

anikkaa # 2007-12-28

jestem z siebie dumna. przeczytałam cała tą długą dyskusję i wyrobiłam sobie własne zdanie. zgadzam się z mashroomem i innymi podzielającymi jego zdanie. uważam, że istnieją dwie poprawne formy. i nawet jeśli słowo ós jest archaiczne to istnieje i dlatego istnieje również w słowniku literaków.
pozdrawiam :)

scorpionlodz # 2008-01-26

Stara polszczyzna nadal obowiazuje - np. zzuł - wzuł, czyli zdjął buty załozył buty??? Jest takich wyrazów b. duzo i trzeba się tego nauczyc zanim zacznie sie grać :P

ppianista # 2008-07-25

Następien... :-)
...maż dość sporo do czytania, ale wierzę, że poradzisz sobie - przeczytaj sobie komentarze do tego słowa i nie unoś się...

ppianista # 2008-07-30

...no wiesz, 'ós' można nazwać wyrazem, tak samo, jak 'idiotyźmie'... Z tym, że ten pierwszy nie jest idiotyzmem, zaś ten drugi jak najbardziej... Jak myślisz? Którego z nich nie notują słowniki? :-)

8888adi8888 # 2008-08-01

ós jest jednym z tych "glupich wyrazow" o ktorych nie mamy pojecia szukajac po slownikach... szkoda ze takie wyrazy sa bo to nie jest gra dla tych ktorzy ukladaja dobre wyrazy ale normalne , tylko dla tych ktorzy ogladali slownik 50 razy i kazdy wyraz maja wykuty na pamiec... :(

karmazynali # 2008-08-01

Wierzę głęboko, iż jest jakiś minimalny procent ludzi, którzy tę grę traktują jako impuls do poszerzania swej wiedzy i dalszych poszukiwań związanych z interesującymi wyrazami, nie zaś do kucia, by mieć tylko w czym stąpać ;-)

Fajnie się podkuć i dodatkowo jeszcze wiedzieć dzięki temu, gdzie potem wędrować dalej (-;

Ale to chyba już tylko kwestia chęci...

:-)

agaa5555 # 2008-08-06

niewiem dlaczegow innych slownikach nie ma ós a ów jest. przeciez tak samo sie wymienia.

~gosc # 2008-08-06

jeżeli jest ós od osa to powinno być BÓS od BOSA?

utopiec # 2008-08-09

do karmazynali: podtrzymuję Twoją wiarę, są ludzie, dla których kurnik stanowi 'impuls do poszerzania swojej wiedzy'. Czasami trafiają się tak kontrowersyjne w swym znaczeniu słowa, aż sprawdza je sama. Szukam, od jednego hasła przechodząc do drugiego, od drugiego do następnego, nierzadko kończąc na czymś zupełnie innym od czego zaczynałam ;) Ale to akurat jest kwestia nastawienia i ogólnego podejścia do życia. Ci, którzy publikują komenty pt. to som gupie słowa, bo my ich nie znać, to zazwyczaj dzieci neostrady, a imię ich, niestety, legion...

~gosc # 2008-08-24

NIE MA ÓŚ!!! UCZONO W SZKOLE- ILE JEST WYRAZÓW ZACZYNAJĄCYCH SIĘ NA "Ó" ???????????? no ile? nie pamietacie? ja pamietam wszyzstke, nie ma ich duzo, i jakos ós tam nie ma.

~gosc # 2008-08-24

i jeszcze jedno osa, kosa, to co, ós, kós? jakkos wolę kos, skad wy te slowniki bierzecie? i kto to wydrukował?

meeg87 # 2008-10-03

JAK NIE MA ÓS?było,musiało umknąc Twojej fantastycznej pamieci

~gosc # 2008-10-03

ja tez nie pamiętam ze szkoły ós a pamięcia cieszyłam i ciesze sie bardzo dobrą:)

leciwoda # 2008-10-04

poprosimy jeszcze o "wszów"

piotrulos # 2008-10-10

co to za słowa nie da się grać normalnie -.- co to ma być ten óś


ŻADNE SŁOWO OPRÓCZ ÓSEMKA NIE ZACZYNA SIĘ NA Ó!!!!!!!!!!!!!!!!!

karmazynali # 2008-10-10

Jest jeszcze 'ówczesny' i 'ówdzie', z tych na óuu :-)

~gosc # 2008-10-23

szkoły was okłamują, zapytałem dzisiaj profesora na wykładzie i ÓS jest jak najbardziej poprawną formą, jest ona co prawda bardzo przestarzała, ale nie usunieto jej jeszcze :)
P.S. Jest w wieksości szanowanych słowników jezyka polskiego.

meeg87 # 2008-10-23

jak piotrulos jestes taki cwany to i ósmy sie zalicza ale widze pamiec ograniczyla jeden wyraz i nie ma bata TYLKO ÓSEMKA
hahaha
haha

~gosc # 2008-11-02

a dlaczego nie ma słowa kejter ja znam je z dzieciństwa i wiem że to pies kundel inaczej popieracie to podpiszcie się :)) dzięki

~gosc # 2008-11-02

Przestarzała forma, ale się trzyma i puścić nie chce. ;-)
http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=%F3s

~gosc # 2008-11-17

mashroom

S
T
R
A
S
Z
N
Y

C
W
A
N
I
A
K

Z

C
I
E
B
I
E

Wydaje Ci się że jesteś ie wiadomo jakim intelektualistą?
Strasznie mądry... hahahahaha
Sam zdania sklecić nie potrafisz i tylko się powtarzasz albo przekopiowujesz regułki ze słowników odpowiadając graczom na pytania ...

Lecz się i zejdź trochę z tonu bo kiedyś pękniesz jak balon jak się tak będziesz dalej nadymał!!!!

~gosc # 2008-11-19

jeszcze oprócz "wszów" dodajmy "kupów", "dzieciów",
a co tam :)

ęsi jest to niech będzie jeszcze "uueee" bo tak płacze koleżanki dziecko

jak jest "cha" i "ha" to niech jeszcze będzie "oh" i "ih"

ehhhh.... brak słów do tego słownika ... :)

butronowlence # 2008-12-10

Ja ostatnio widziałem takie słówko MAŃ!!!, zgadzam się całkowicie z przedmówcą, dodajmy do słownika takie wyrazy jak ógryzuu, plask, plif, plaf, kóra, tych kurów, kuruf, kruf... Nie no, chore. Njagorsze jest to, że dzieci na maturze mogą już pisać poszłem, wszystkie imiesłowy piszą łącznie i nie muszą różnicować tą od tę! Ja pierd..e! Niedługo Polacy będą się uczyć skaładać sylaby po 15-ym roku życia...

~gosc # 2008-12-11

A odwalcie wy się od ós!!!
To słowo niejeden raz uratowało mi skórę...

~gosc # 2008-12-27

Kto wymyśla takie słowa , chyba ktoś chce napisać nowy słownik.

madzieq # 2009-01-03

Co prawda słowo "ós" jest przydatne w grze, ale to błąd ortograficzny... Liczba mnoga od słowa "osa" to "os", a nie "ós".

zeloot # 2009-01-08

o kurak :)) przeczytalem wszystko uff.. nasuwa mi sie pytanie, bo byla mowa, iz jezeli w jednym slowniku znajduje sie dane slowo to jest ono dopuszczalne w literakach, słowo "ós" znajduje sie w słowniku PWN pomimo zaprzeczen innych slownikow, ktore tego niedopuszczaja, ale czy jest jakas notka ze slowo te znajdujace sie w PWN nie jest archaizmem ??? moze i znajduje sie ale nie jest tam napisane, ze to NIEARCHAIZM.. a archaizmy sa niedopuszczalne prawda ? :))

~gosc # 2009-03-17

Też przeczytałam ten długi wywód ,toczący się od ładnych paru lat...
I ciekawa jestem czy dojdziecie drodzy Państwo do jakiegoś konsensusu???? hihih

Bo ja już zgłupiałam totalnie...:(

~gosc # 2009-04-18

ten słownik zaczyna mnie wkurzać !!

iga300 # 2009-05-03

ciekawe kto to wcisnął na siłe

wino1901 # 2009-05-11

Tak naprawde to forma "ós" jest poprawniejsza i wytlumaczalna historycznie, forma "os" nie. Tylko os, wyparła ós przez tzw. upodobnienie do podstawy. Jesli kogos interesuje teoria, to przedstawiam ponizej:

powiedzmy, ze znak € to jer twardy, nie potrafie go poprawnie zapisac, na klawiaturze "qwerty" go nie mam, ale wyglada w rzeczywistosci jak jer twardy w cyrylicy (choc to juz nie ten sam jer).

Otoz kiedys, gdy tworzyl sie nasz jezyk, nie bylo ó. Wyrazy wygladaly i brzmialy troszke (lub bardzo) inaczej (dzis jest nie do odtworzenia, bo jery byly tzw. polsamogloskami - nikt dzis nie wie co to znaczy i jak sie to wymawialo, ale oznaczaly miekkosc, lub twardosc). Zatem wyraz os wygladal nastepjaco:

os€

Jery zaczely zanikac. Podczas zanikania, "przechodzily" na samogloske poprzedzajaca spolgloske ostatnia (w przypadku wyrazu os, na o) i je wydluzaly, brzmialo to mniej wiecej tak: oos. Z tzw, "o dlugiego" wzielo sie ó, i poprawnie brzmialo to ós. Pozniej jednak ós upodobnilo sie do formy podstawowej osa i stad os.

No i stad mamy takie obocznosci, jak:
gród - grody (od grod€)
dom-domów (od domow€)
bród-brody (od brod€)
ów-owy (od ow€)

Oczywiscie to jest jedna z teorii, ale bardzo mozliwa. W kazdym razie faktem jest, ze w wyrazach, w ktorych istnialy jery twarde, po ich zaniku poawilo sie. tzw. o dlugie (zreszta nie tylko o) - tlumaczy sie to tzw. iloczasem. Gdy cos zniklo, cos innego musialo zostac przedluzone, zeby akcent mogl nadal istniec w stanie niezmienionym.
Dziekuje

wino1901 # 2009-05-11

sory: dom - domów - to nie obocznosc, ale wlasnie koncowka powstala tak, a nie inaczej. ogolnie koncowka ów tak powstala.

~gosc # 2009-06-27

Dopełniacz, l.m: kogo nie ma? ós.... proste

bonus85 # 2009-07-03

nie takie proste, jakby sie moglo wydawac. sprawdzilam w slowniku ortograficznym PWN i co.. pod litera "ó" znajduja sie wszystkie znane mi jeszcze z podstawowki(!) wyjatki i nic poza tym. przy hasle "osa" w ogole nie ma odnotowanej takiej odmiany.
Dziekuje, wszystko na ten temat...

pluralis4ever # 2009-07-11

Osy są wredne... jak widać również na planszy. :)

~gosc # 2009-07-12

Bzdura i idiotyzm. Wypaczacie tą grę.

pluralis4ever # 2009-07-12

Nie marudź, ós to jedno z najbardziej przydatnych słówek w grze. ;)

kuras2008 # 2009-07-17

Skoro OSA - ÓS to tak samo powinno KOSA - KÓS a kós w tym słowniku nie ma, tylko kos. Więc jeżeli ÓS, to i KÓS, a jak nie ma KÓS to nie powinno być też ÓS. Robicie koktajl z mózgu.

kuras2008 # 2009-07-17

skoro OSA - ÓS to czemu: FOSA - FOS, ROSA - ROS, KOSA - KOS

~gosc # 2009-08-12

@kuras 2008: nie bądź śmieszny. Czyli według Ciebie skoro jest zwierz - zwierzęta to powinno być talerz - talerzęta? Nie wszystko można zrobić przez analogię. Rzeczowniki w języku polskim mają bardzo wiele kategorii i to od nich, a także od etymologii i tradycji językowej, zależy odmiana.

~gosc # 2009-09-07

Gościu z dwunastego sierpnia, wybacz, że tak późno skomentuję Twój wpis, ale rzuciło mi się jedno w oczy, mianowicie:
"Czyli według Ciebie skoro jest zwierz - zwierzęta to powinno być talerz - talerzęta?".
Bzdura. Zwierzęta, to liczba mnoga od rzeczownika zwierzę, a nie, jak zdajesz się sugerować, zwierz...
Ale, jak widać, niektórym ciężko jest nie wykpić wpisów sprzed miesiąca bez uprzedniego upewnienia się, czy to, co mamy zamiar wygłosić, jest prawdą (tak, wiem, że robię to samo). Akurat Ty, gościu, częściowo masz rację, ale apeluję do wszystkich: skorzystajcie z encyklopedii/wyszukiwarki/słownika języka polskiego/czegokolwiek nim napiszecie coś, przez co czytający może doznac palpitacji serca, gdyż okaże się to wierutną bzdurą.
PS. No i oczywiście, czytajcie poprzednie komentarze, bo to, co macie zamiar powiedzieć, mogło zostać już kroć razy wygłoszone...

rzucpadline # 2009-09-30

dopuściliście to bo z ó nie da się prawie nic zrobić. prawda jest taka że tworzycie sobie nowe wyrazy

~gosc # 2010-01-13

wprawdzie dopóki nie zaczęłam tu grać to nie wiedziałam że tak też można odmieniać słowo osa w liczbie mnogiej w dopełniaczu ale człowiek przecież uczy się całe życie (a i tak głupi umiera hihi)

niunia0316 # 2010-01-14

stytałam się pani od polaka i powiedziała że takiego wyrazu nie ma to co oni nam kit wciskają

p4e # 2010-01-14

> meg # 2002-12-27

ós oczywiscie jest poprawna forma gramatyczna (podaje ja np. slownik ortograficzny PWN)liczba mnoga od "osa" to "os" lub "ós" (pani od polskiego nie umie czytac slownikow?)

niklot # 2010-01-18

Ós - jest to forma poprawna, ale też forma archaiczna. Tak twierdzi mój znajomy polonista. Znaczy moja żona:)
Normalna forma, niearchaiczna, czyli współczesna to os - dopełniacz liczby mnogiej słowa osa.

~gosc # 2010-02-13

przesada ale każdy się nabiera i przez to wygrywam

~gosc # 2010-03-13

> meg # 2002-12-27
ós oczywiscie jest poprawna forma gramatyczna (podaje ja np. slownik ortograficzny PWN)liczba mnoga od "osa" to "os" lub "ós" (pani od polskiego nie umie czytac slownikow?)

http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=%F3s
Zamiast czepiac sie Pani od polskiego sama poczytaj slowniki. PZDR wszystkich III, AAA, ÓS, TFUJ itp. Dodajcie jeszcze boshe, gites, pierdziu i czekajcie jak wasze dzieci beda rozmawialy "piekna" polszczyzna!!!

muszlin # 2010-03-13

http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=627

Komentarz do komentarza sprzed ośmiu lat. Przychodzi mi na myśl tekst z "Dnia Świra" przy okazji komentowania opadającej deski klozetowej w pociągach :)
"Dziesiątki lat ...Jezu Chryste Przenajświętszy"

shalirek # 2010-03-30

Ós... a czy ja wyglądam na mikołaja kopernika?? Mashroom jak ty się takim językiem posługujesz to wspołczuje przyszłym dzieciom!:(

~gosc # 2010-03-31

zgadzam się z każdym kto powiedział, że nie ma czegoś takiego jak ós.Proszę was!:)mamy XXIwiek!Kto się podemną podpisuje?Czekam...

pluralis4ever # 2010-04-01

Nie zgadzam się z Tobą, słowo "ós" istnieje, jest w słownikach i basta.

xxxpaulla # 2010-04-02

Słownik też możę się mylić,pisał go przecież niedoskonały człowiek...

~gosc # 2010-08-02

hmmm... co by tu napisać:) ... uważam, że ós to nie jest poprawna forma, a uwierzcie mi skończyłam polonistykę na wydziale w Warszawie, więc trochę się na tym znam. Poprawną formą byłoby os oczywiście :)Życzę powodzenia w dalszych grach :)

yustine # 2010-09-16

Ja również jestem polonistką, ale nie będę się przechwalać jaką uczelnię skończyłam, bo to nie po to postanowiłam zabrać głos w tej jakże istotnej dla polskiego językoznawstwa sprawie. Otóż słowniki dopuszczają możliwość użycia formy "ós", mimo, że brzmi to nieco dziwnie. Tak to już z naszym językiem polskim jest. Mówimy tak, jak nam podpowiada logika, a słowniki podają jeszcze inne formy poprawności językowej. Formy, które mogą nam się wydawać nieuzasadnione, jednakże są one ustalone przez specjalistów - językoznawców. Co nam więc pozostało? Pogodzić się z tym, że nasz język to spichlerz różnorodności i dziwności, tych logicznych i nie, dających się analitycznie uzasadnić i takich, które po prostu są... Wzięły się ze staropolszczyzny, z języka obcego, z głowy naukowca-językoznawcy albo z powietrza. Nieważne. Grunt, że w słowniku figurują. Tak jak ós :) Dziękuję za przeczytanie mojego mini-wykładu ;)

~gosc # 2010-09-16

coś tu się roi od polonistek maści wszelakiej...

~gosc # 2010-09-16

*miniwykładu
*mimo że
itd. itp.

yustine # 2010-09-16

Interesuje mnie szczególnie to itd. itp. ;) Za poprawienie przecinka i spacji - dziękuję. Postaram się być bardziej uważna.

~gosc # 2010-09-20

to jakim cudem ja zdałam maturę, skoro nie znam słowa ós??

muszlin # 2010-09-20

Zwykły fart.

~gosc # 2010-10-03

heh, doczytałem mniej więcej do połowy dyskusji i rzuciła w oczy mi się jedna rzecz :). Zastanawiałem się bowiem co robią konkretnie na tej podstronie wszyscy znawcy, którzy "doskonale wiedzą, że tego słowa nie ma"?

Może ci obrońcy "jENzyka polskiego" mają ustawione warty na każdej podstronie ze słowem, którego wg. nich nie powinno być np. Ałąmakotą i jak ktoś tylko się pojawi to zaczynają długą tyradę na temat, że tego słowa być nie powinno, bo każdy o tym wie...

coż... bywa i tak. Smuci mnie jednak fakt, że do tych wszystkich obrońców nie docierają argumenty promujące obiektywność uznawania słów.

Na koniec dodam, że nie sądzę, żeby mój post kogokolwiek przekonał, jednak miałem całkiem niezły ubaw czytając tę "merytoryczną" dyskusję :).

Btw. Jestem pełen podziwu dla adminów za ich anielską cierpliwość :D

~gosc # 2010-11-24

nie mam pytań... to co powinno być w słowniku, to tego nie ma. Za to są przedziwne formy innych słów...

~gosc # 2011-01-07

W słowniku ort. na literce ó nie ma takiego słowa, ale na literce o, gdzie pisze osa obok niej jest os i w nawiasie (a. ós) ^.^

~gosc # 2011-02-15

Witam.
Wypowiada się tu wielu polonistów, niektórzy uczeni nawet przez samego prof. Miodka, którego serdecznie pozdrawiam. WOW. Pozazdrościć. Zatem pytanko do tychże właśnie polonistów. Czy Wasze klawiatóry mają nieaktywny klawiasz prawy ALT? Czy może uważacie, że pisanie tych znaków nie mam sensu? Szkoda na to czasu? A jeśli tak, to czy nie uważacie, że praca wspomnianego tu już profesora i i innych tzw. starej daty nauczycieli nie idzie w las, w gwizdek, w błoto?
Pozdrawiam.

~gosc # 2011-06-12

Postanowiłam napisać komentarz akurat na tym słowie. Dlaczego? Ponieważ uważam, że ta strona ogólnie to jest dnem. Takich słów to nie ma w języku polskim. Wiem bo sprawdziłam masę słowników:)

~gosc # 2011-06-12

I nie natknąłeś się na ten:
http://so.pwn.pl/lista.php?co=osa
:)

pipidowa # 2011-12-21

Brak mi slow na ta gre juz w tym slowniku jakies bezsensowne sa wyrazy ciekawe kto je wymyslil makabra np. ós co to ma byc

~gosc # 2011-12-29

Żadnych "ós" - tylko bynajmniej kogo czego? "osów" . I jest to słowo dopuszczalne - sprawdźcie sobie..

~gosc # 2012-01-22

ós - to odgłos wydawany przez krzepkiego samuraja pochylającego się równocześnie dla uszanowania. A dlaczego
"o" z kreską? Bo robi przy tym taki dzióbek.

~gosc # 2012-01-22

ktoś twierdzi, że (200 lat temu) dawniej używano
takiej formy.
A ja się pytam - dlaczego nie dopuszczono słowa
zdrowaś? Przecież używano i mnóstwo ludzi nadal
używa tego słowa nawet 153 razy dziennie!!!!!!!

muszlin # 2012-01-22

A ja się pytam:dlaczego nie przeczytasz ZDS-u i nie wejdziesz na link:http://so.pwn.pl/lista.php?co=osa? Zapytaj też sam siebie jaki sens miałoby dopuszczenie w grze form z -ś na końcu? W parkuś siedział, zęzęś umył, mamęś uściskał. To samo z przymiotnikami: zdrowaś, głupiaś, pełnaś itdu. śmierci. To wszystko poprawne formy(nikt tu temu nie zaprzecza), ale gra by na nich ucierpiała. Proste.

~gosc # 2012-01-24

Gra już ucierpiała na tym ós. Spójrz na ilość komentarzy.

muszlin # 2012-01-24

To nie gra ucierpiała, lecz ludzie, którzy nie znają dwójek. Później taka wiedza jest bardzo przydatna.

wino1901 # 2012-10-03

Hej,
A ja chciałbym przeprosić Meg i Mashrooma. Kiedyś zdarzało mi się z nimi wykłócać o różne słówka, wydawało mi się, że po ukończonej filologii polskiej znam język polski, ale nic bardziej mylnego. Gra w literaki nauczyła mnie pokory. Na szczęście... niestety za tę moją nauczkę oberwała Meg. Muszę jednak przyznać się do swej głupoty i błędów. Zaś jeśli chodzi o wyraz "ós" to odrzucenie go przez prof. Miodka uważam za absolutną ściemę, myślę, że nie tylko na mojej zacnej uczelni, ale wszędzie w programie jest scs (staro-cerkiewno-słowiański), a przede wszystkim gramatyka historyczna. Nasz język kiedyś był trochę (albo nawet zupełnie) inny. Bardzo ważny był iloczas (czyli długość trwania wyrazu i dźwięku) i niestety przez ów iloczas właśnie mamy dziwactwo jakim jest "ó". Dlaczego? Pierwotnie tego badziewia nie było i np. jak mieliśmy wyrazy "os", czy "ow" (od "owy", dziś "ów") to tak naprawdę wymawiało się je z jerami (twardym lub miękkim, tak jak w j. rosyjskim. Niestety/stety w języku polskim jery zaczęły zanikać, ale przeklęty iloczas musiał zostać zachowany, a samogłoskę "ó" wówczas Polacy wymawiali troszkę dłużej niż "u", czy "o". i tak się stało, że powstały wyrazy "ów", "ós". Teraz powstaje pytanie: dlaczego "ós" upodobniło się do swej podstawy "osa" i dziś poprawne jest "os", zaś "ów" nie upodobniło się do podstawy "owe" i nie jest poprawne "ow"? Pytanie bez odpowiedzi, ale tak się niestety stało. Oczywiście nie znałem wcześniej wyrazu "ós", poznałem go dopiero w literakach. Też na początku byłem wściekły, ale przeanalizowawszy wyraz pod względem gramatyki historycznej muszę stwierdzić, że jest absolutnie poprawny, tylko nieużywany. I nie jest to wina Meg, Mashrooma, Miodka i kogokolwiek z nas.

~gosc # 2013-02-18

Brawo wino1901! Szacun dla Ciebie że potrafiłeś przyznać się do błedów. A te się każdemu zdarzają - tylko niestety, większość woli iść w zaparte i udawać, że znają sie na wszystkim.

~gosc # 2013-08-12

# ~gosc 2009-08-12
[...] Czyli według Ciebie skoro jest zwierz - zwierzęta to powinno być talerz - talerzęta?

"talerzęta" LOL!!

~gosc # 2013-08-13

Od pokoleń ludzie wiedzą że nie ma takiego wyrazu

~gosc # 2013-08-13

Ps totalne pośmiewisko

~gosc # 2013-08-13

Tak, ale nie ty jeden się na nie wystawiłeś ;)

P.S.
http://so.pwn.pl/lista.php?co=osa

~gosc # 2013-08-13

Wiem ale i tak musiałem wyrazić się o tym wyrazie

~gosc # 2014-08-29

Co to znaczy?

~gosc # 2015-08-02

to, że w jakimś słowniku przeoczono i pozostawiono formę "ós", to zachowajmy rozsądek i piszmy po polsku, czy wiecie że osoby uczące się, po długim graniu w literaki, są narażone na złe oceny z dyktanda?

~gosc # 2016-03-26

do wino1901:

W języku polskim wzdłużenie zastępcze NIGDY i PRZENIGDY nie zachodziło w warunkach naturalnych przed spółgłoskami BEZDŹWIĘCZNYMI, należy się pała z gramatyki historycznej.

~gosc # 2016-03-27

do wino1901:
Akurat masz rację, że powinno być "ós", ale to z innego powodu - wzdłużenie zastępcze jest jeszcze powodowane przez dawny tzw. akcent neoakutowy. Otóż wyraz "osa" w prasłowiańszczyźnie należał do grupy akcentu (b), to znaczył z automatu akcent neoakutowy, a ponieważ akcent w D.lm. przypadał na rdzeń, to akurat tu zaszło wzdłużenie. Trudne to, ale tak już jest.

~gosc # 2019-02-06

Bzdura kompletna z tym ÓS ale nie takie tu kocopoly komputer akceptuje.

~gosc # 2019-02-06

Tak tak uwazajcie zeby Was nie pogryzlo cale gniazdo usuw :)

pluralis4ever # 2019-02-07

Tak a propos - słowniki nie gryzą ;)
https://sjp.pwn.pl/so/osa;4481801.html

~gosc # 2019-04-22

Ludzie drodzy mamy 2019r. na każdym kroku macie słowniki, jak żyliście w ciemnej dupie i takowego na oczy nigdy nie widzieliście to robicie teraz jazdy, że to niby jest niepoprawna forma. Ós oczywiście jest POPRAWNĄ ODMIANĄ SŁOWA "OSA".

~gosc # 2019-05-26

Mamy zaledwie kilka wyrazów zaczynających się na ó. Np. ósemka, ówczesny, ale nie ma takiego słowa : ós.

pluralis4ever # 2019-05-27

"ale nie ma takiego słowa : ós."
Prawie zgadłeś, poza kilkoma szczegółami: nie "nie ma", tylko "jest", nie "takiego" tylko "takie" i nie "słowa" tylko "słowo".

"Zagrajcie mi na cieli."
Legendarny Bratmaestrii znowu trolluje? :)

~gosc # 2019-05-27

O z kreseczką znaczą czasem płeć,
może to rodzaj męski od pani osa

~gosc # 2019-08-12

"Czyli według Ciebie skoro jest zwierz - zwierzęta to powinno być talerz - talerzęta?"

To już 10 lat...

~gosc # 2019-09-04

Gdzieś ktoś w jakimś słowniku sprzed x-dziesiąt (albo x-set...) lat znalazł takie słowo i uważa za poprawne, ludzie, no pardon...! Skoro mamy w mianowniku l. mn. "osy" i w dopełniaczu "os" to po co "udoskonalać" nasz piękny język polski o nowe NIEPOTRZEBNE wyrazy, które wprowadzają niepotrzebną dwuznaczność i poza psuciem fajnej gdy nic nie dają! Niech będzie dopuszczalne: "os", "ós", "osów", osw" i jeszcze pare innych, co? Może zróbmy tak: poszukajmy więcej takich odmian np. z XVII, XVII lub XIX wieku i pourozmaicajmy bardziej nasz język! Niech dopełniacze l. mn. przykładowych rzeczowników będą poprawne w kilku formach, np. "aut" oraz "autów", "pszczół" oraz "pszczołów", "osi" i "ośmi" itd itp, dobrze? Wtedy polszczyzna stanie się jeszcze piękniejsza, a gra w skrable/literaki jeszcze milsza i sprawiedliwsza (gdy ktoś np. wymyśli "pokierunkowywanie" i okaże się, że takie słowo jest dopuszczalne).

pluralis4ever # 2019-09-04

"Gdzieś ktoś w jakimś słowniku sprzed x-dziesiąt (albo x-set...) lat znalazł takie słowo i uważa za poprawne, ludzie, no pardon...! "

Pomyliłoś, dziecko, adresy.
https://sjp.pwn.pl/so/osa;4481801.html

~gosc # 2019-09-05

A Ty pluralis słowa. Chodzi o dopełniacz l. mn. "osy", a nie o słowo "osa". Wersja "os" jest wszystkim znana, a powyższa już mniej, pewnie dlatego, iż może była poprawna, ale znacznie dawniej- tak przypuszczam, w każdym razie dwuznaczność jest tu mylna/zgubna ot sedno sprawy. Przeczytaj poprzedni mój komentarz jeszcze raz.

pluralis4ever # 2019-09-05

Nic nie pomyliłem, anonimowcze. Zajrzyj pod podany link i przeczytaj uważnie, co tam jest napisane.

~gosc # 2019-09-06

Jeżeli nie potrafisz czytać ze zrozumieniem to nie zasłaniaj się linkami. Nie będę ci niczego tłumaczył bo z pustego ani Salomon nie naleje i tyle.

pluralis4ever # 2019-09-06

"Nie będę ci niczego tłumaczył bo z pustego ani Salomon nie naleje i tyle."

Wreszcie napisałeś coś z sensem - wprawdzie niezamierzenie, ale doceniam i to :).

~gosc # 2022-01-23

Mashroom musiał być tutaj na grzybkach halucynogennych djkoalar na liściach eukaliptusowych a wino1901 na sfermentowanych gronach. Natomiast użytkownika mającego nick pluralis4ever popieram w kwestii Salomona który nawet z pustej głowy jego dyskutanta nie naleje.