SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

SGJP

nie występuje w słowniku


KOMENTARZE

~gosc # 2017-10-01

Punkt ze wstępu do II wydania SGJP, który powinien zainteresować WG:

1.3.2. Struktura słów polskich

Koniecznym warunkiem tego, aby coś było uznane za słowo polskie jest to, aby miało budowę, która pozwala na taką decyzję. Słowa polskie muszą się składać z polskich liter i –– ewentualnie –– poprawnie użytych konwencjonalnych pomocniczych znaków nieliterowych. Muszą też od sąsiednich polskich słów być oddzielone separatorami. Zgodnie z praktyką tworzenia polskich tekstów współczesnych uznamy, że do alfabetu polskiego zaliczamy wszystkie litery występujące we właściwych słowach polskich oraz trzy litery podstawowego alfabetu łacińskiego, które mogą być użyte w słowach zapożyczonych z języków obcych: q, v i x. Zbiór liter uporządkowany jest następująco: a ą b c ć d e ę f g h i j k l ł m n ń o ó p q r s ś t u v w x y z ź ż
Ten zbiór uporządkowany nazywany jest alfabetem. Jako wyjątki dopuścimy też w SGJP warianty liter polskich, różniące się od liter podstawowych znakiem diakrytycznym, jeśli wchodzą w skład słów wystarczająco często powtarzających się w tekstach polskich: zgodnie z SJPDor. uznamy więc za słowa polskie attaché, volapük itp. (podobne litery często występują w nazwach własnych) [...]

mirnal # 2017-10-02

Moim zdaniem wyrazy (zgodnie z SJPDor. uznamy więc za słowa polskie attaché, volapük) nie są polskie, podobnie jak "dźwig" i "gżegżółka" nie mogłyby być uznane za ang., niemiecki czy francuskie, gdyby z jakichś powodów byłyby tam wprowadzone jako odkrytego pierwiastka czy odkrytego zjawiska lub wyspy.
Można zastosować (polskie) wyrazy - atasz (ataszat) oraz wolapuk.
Jest oczywiste, że X, Q i V muszą być używane w naszym i innych językach, bo przecież mamy nazwiska i nazwy geogr. niespolszczone. Mało tego - w czytankach do klas 1-5? nie stosuje się wyrazów będących wyrazami obcymi, w szczególności zawierającymi te 3 litery. Nie wyobrażam tego sobie, natomiast w nawach pierwiastków (łac.) i jednostkach fizycznych bywają te litery w użyciu (międzynarodowe oznaczenia), także w matematyce x, q i v.
Ponadto - jest wielu znanych polonistów, którzy wyraźnie napisali, że 3 litery nie należą do alfabetu polskiego i nie znali oni zacytowanej wykładni?


PROSIMY PISAĆ KRÓTKO I NA TEMAT

80088008 od końca