KOMENTARZE
Wydaje mi się, że to błąd w słowniku PWN-u, powinno być przez dwa el.
na to wygląda :-)
pozostaje tylko upewnić się w PWN-ie
jaskiniarze, spotkałeś się z nazwą przez jedno "el"?
:)
Wywołany do tablicy? Jak miło. Witam. Początkowo chciałem odpowiedzieć jako Prof. Pęduszko ale ponieważ pytasz Jaskiniara :).
W dwóch ostatnich wydaniach SWO PWN (2003, 2005) adamellitu nie ma. Podobnie w SJP PWN - w żadnym, które posiadam.
Dokładniej i u fachowców sprawdzę jutro w pracy. W domu mam jedynie "Petrografię skał magmowych" (A. Majerowicz i B. Wierzchołowski, Wyd. Geol. 1990). To nieco ogólne opracowanie - ale wspomniane są w nim ADAMELLITY (przez dwa "ll")(str. 128 i 148), jako granity monzonitowe lub monzonity kwarcowe (dellenity). Według klasyfikacji międzynarodowych są to skały pomiędzy granitem a granodiorytem.
Reasumując :) Jedno "l" to chyba pomyłka albo próba "spolszczenia", zupełnie zresztą niepotrzebna. Jutro popytam o więcej...:)
pozdrawiam wakacyjnie
dzięki
przez jedno "l" notuje tylko ortograf PWN (powtarza się od NSO Polańskiego do obecnego WSO 2006, też zresztą tego redaktora)
dodatkowo nie ma tam słowa przez dwa "l" i dlatego podejrzewam błąd
Sprawdziłem jeszcze w "Petrografii" A. Bolewskiego i W. Parachoniaka - jest wyłącznie adamellit - jako skała głębinowa, przesycona SiO2 - zaliczana do granitów.
Z tym, że używanie tej nazwy nie jest zalecane przez MUNG (Międzynarodowa Unia Nauk Geologicznych) - ale nie z powodu jednego lub dwóch "l" :)
pozdrawiam wakacyjnie
Adamellit, granit monzonitowy, magmowa skała głębinowa, odmiana granitu. Składa się głównie z kwarcu, plagioklazu, skalenia potasowego, biotytu, hornblendy, rzadziej piroksenu. Tworzy rozległe masywy lub drobne intruzje. W Polsce występuje w masywach granitowych na Dolnym Śląsku (m.in. Karkonosze, Strzelin i Strzegom).