SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

adamelit

nie występuje w słowniku


KOMENTARZE

koalar # 2005-11-10

Wydaje mi się, że to błąd w słowniku PWN-u, powinno być przez dwa el.

greenpoint # 2005-11-11

na to wygląda :-)
pozostaje tylko upewnić się w PWN-ie

greenpoint # 2006-07-23

jaskiniarze, spotkałeś się z nazwą przez jedno "el"?

jaskiniar # 2006-07-23

:)
Wywołany do tablicy? Jak miło. Witam. Początkowo chciałem odpowiedzieć jako Prof. Pęduszko ale ponieważ pytasz Jaskiniara :).
W dwóch ostatnich wydaniach SWO PWN (2003, 2005) adamellitu nie ma. Podobnie w SJP PWN - w żadnym, które posiadam.
Dokładniej i u fachowców sprawdzę jutro w pracy. W domu mam jedynie "Petrografię skał magmowych" (A. Majerowicz i B. Wierzchołowski, Wyd. Geol. 1990). To nieco ogólne opracowanie - ale wspomniane są w nim ADAMELLITY (przez dwa "ll")(str. 128 i 148), jako granity monzonitowe lub monzonity kwarcowe (dellenity). Według klasyfikacji międzynarodowych są to skały pomiędzy granitem a granodiorytem.
Reasumując :) Jedno "l" to chyba pomyłka albo próba "spolszczenia", zupełnie zresztą niepotrzebna. Jutro popytam o więcej...:)
pozdrawiam wakacyjnie

greenpoint # 2006-07-23

dzięki
przez jedno "l" notuje tylko ortograf PWN (powtarza się od NSO Polańskiego do obecnego WSO 2006, też zresztą tego redaktora)
dodatkowo nie ma tam słowa przez dwa "l" i dlatego podejrzewam błąd

jaskiniar # 2006-07-24

Sprawdziłem jeszcze w "Petrografii" A. Bolewskiego i W. Parachoniaka - jest wyłącznie adamellit - jako skała głębinowa, przesycona SiO2 - zaliczana do granitów.
Z tym, że używanie tej nazwy nie jest zalecane przez MUNG (Międzynarodowa Unia Nauk Geologicznych) - ale nie z powodu jednego lub dwóch "l" :)

pozdrawiam wakacyjnie

~gosc # 2007-08-22

Adamellit, granit monzonitowy, magmowa skała głębinowa, odmiana granitu. Składa się głównie z kwarcu, plagioklazu, skalenia potasowego, biotytu, hornblendy, rzadziej piroksenu. Tworzy rozległe masywy lub drobne intruzje. W Polsce występuje w masywach granitowych na Dolnym Śląsku (m.in. Karkonosze, Strzelin i Strzegom).