SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

bawiłom

nie występuje w słowniku


KOMENTARZE

atropina1983 # 2006-06-15

słowo niby ok ale odmiana?? bawiłom to jest przegięcie

awito # 2006-06-15

przydałby się przykład zastosowania w zdaniu

djkoalar # 2006-06-15

http://www.rjp.pl/?mod=oip&type=inne&id=482&letter=

awito # 2006-06-16

Zaznajomiłem się z uczonymi wyjaśnieniami profesorów - językoznawców dotyczącymi poprawności form byłom, byłoś, dzięki czemu sam mogłem użyć w zdaniu wyraz bawiłom. Zapytałem: w co się dziecię BAWIŁOŚ? na co mi ono odpowiedziało: BAWIŁOM się w układanie słów.
Pewnie to w końcu poprawnie, ale trochę dziwnie brzmi. Skłonny jestem się zgodzić z opinią prof. J. Bocheńskiego, który dodał, że z dwu równoważnych i to samo znaczących struktur: Gdzieś ty było? oraz Gdzie ty byłoś? utrwalona i niebudząca wątpliwości poprawnościowych jest tylko ta pierwsza.

greenpoint # 2006-06-16

a zastanawiałeś się kiedyś, a przyznam, że ja nie, dopóki nie poznałem wyjaśnienia profesora Saloniego, nad używaniem 2 osoby w czasie przyszłym i przeszłym?
popatrzmy:
będziesz się bawił-
będziesz się bawił-a
będziesz się bawił-o
całkiem oczywsite, prawda? a teraz czas przeszły:
bawił-eś się
bawił-aś się
bawił-oś się
gramatycznie poprawnie, a jednak rodzaj nijaki w 2 osobie czasu przyszłego - standard, a w czasie przeszłym - jedynie potencjalizm

~gosc # 2006-06-16

Zabawne, na stare lata wdałem się nieoczekiwanie w rozważania na tematy językowe. Nie jestem do nich przygotowany, ponieważ jestem tylko “użytkownikiem” języka: posługuję się nim w sposób naturalny, stosując się do norm wyniesionych z domu i przyswojonych w szkole. Mam kilka czy kilkanaście słowników, których używam dla zachowania sprawności i poprawności językowej, i które lubię wertować (mój wnuk twierdzi, że jestem achroniczny, bo kto teraz czyta książki).

Wywołany do tablicy wczytałem się w opinię przewodniczącego RJP (to właśnie profesor Saloni?) i mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że nie pamiętam abym się spotkał z omawianymi w opinii formami 1. i 2. osoby rodzaju nijakiego w czasie przeszłym. Gramatycznie zapewne są poprawne, ale bardziej naturalne pozostanie odpowiedź dziecka “bawiłem (bawiłam) się w berka” na moje zapytanie “w co się bawiłeś (bawiłaś)?”

Oczywiście, użycia form bawiłoś, bawiłom w grze nie można – z formalnego punktu widzenia – zakwestinować.

peduszko # 2006-06-16

Green - kiedyś już to pisałem (nie tylko ja zresztą) -masz 99,9% racji podając tę odmianę. Ale zostaje ten 0,1%!
100% mówiących nie odezwie się do dziecka "bawiłoś się". Bo w 100% rozpoznaje płeć dziecka - i zwróci się stosownie do płci...
NIKT (nawet chyba słynny Muchomor) nie kwestionuje gramatycznej poprawności tej formy - natomiast znakomita wiekszość podważa logiczność i sens takich form (poza szczególnymi przypadkami). I tyle.
[pozdrawiam
Prof. Pęduszko (vel. Kuszelas, alias Jaskiniar)