SJP
SŁOWNIK SJP

X

capu

słowo występuje tylko jako część innych haseł
(jeśli są dopuszczalne, to jest dopuszczalne)

POWIĄZANE HASŁA:


KOMENTARZE

agacool21 # 2007-09-12

to dlaczego słownik to akceptuje podczas sprawdzania?co jest grane?

koalar # 2007-09-12

Słowo "capu" nie występuje jako osobne hasło, nie oznacza to jednak, że jest niedopuszczalne w grze. Mamy bowiem w słowniku dopuszczalne hasła "łapu capu" i "na łapu capu" - oznacza to, że wszystkie słowa tworzące te hasła są dopuszczalne, a więc "na", "łapu" i "capu" są dopuszczalne w grze.

~gosc # 2009-01-06

racja dlaczego akceptowane a niby nie ma niepoprawne

limoonkaaa # 2009-03-22

to niech zrobią to słowo na zielono a nie czerwone tak jak słowa niedopuszczalne...

~gosc # 2011-04-07

no właśnie dlaczego akceptuje skoro inne słowa z takim samym opisem nie sa akceptowane????? o co chodzi???? może ktos to wytłumaczyć???

muszlin # 2011-04-07

Zamiast stawiać tyle znaków zapytania nie lepiej było spojrzeć na komentarz koalara? Tam jest wszystko wyjaśnione.

~gosc # 2011-04-07

MUSZLIN a ty przeczytaj co jest napisane w komentarzu to będziesz wiedział o co się czepiam!!!!!!!!!!!!!!!1
CAPU sprawdzisz a słownik akceptuje
DI sprawdzisz a słownik nie akceptuje
a opisy są identyczne do obu wyrazów WYSTĘPUJE JAKO CZĘŚCĆ INNYCH HASEŁ i gdzie tu logika się pytam?????????????????
więc skoro występuje jako osobne hasło to należy zmienić opis!!!!!

muszlin # 2011-04-08

Masz niemały problem z czytaniem ze zrozumieniem. Zacytuję prawie cały fragment wypowiedzi koalara:
"Mamy bowiem w słowniku dopuszczalne hasła "łapu capu" i "na łapu capu" - oznacza to, że wszystkie słowa tworzące te hasła są dopuszczalne, a więc "na", "łapu" i "capu" są dopuszczalne w grze."

Jeśli spojrzysz na wszystkie hasła, w których występuje "di"(np. frutti di mare), zauważysz, że żadne z nich nie jest dopuszczalne. Dlaczego? Zapraszam ponownie do lektury ZDS-u, punkt 2., kropeczka pierwsza :)

A teraz przeproś i mów mi"wuju" ;)

muszlin # 2011-04-08

Miało być: prawie całą wypowiedź koalara

Sorry

~gosc # 2011-04-08

tylko,że ŁAPU ma taki sam opis jak CAPU i nie ma osobnego znaczenia dla tych dwóch wyrazów co innego jest ze słówkiem NA!
macie poprostu nielogiczny opis tych słówek,skoro użyliście wyrażenia TYLKO JAKO CZĘŚĆ INNYCH HASEŁ to powinno znaczyć,że jedynie razem użyte są wyrazem dopuszczalnym w grze a jest wręcz przeciwnie!

muszlin # 2011-04-08

To niezwykłe, że wciąż tego nie rozumiesz. Jakiego ty chcesz "osobnego znaczenia dla tych wyrazów"? Odsyłam ponownie do ZDS-u.

"Za słowo uważa się grupę liter oddzielonych od innych słów przerwami międzywyrazowymi. Słowa zawierające apostrof, łącznik lub niepolskie znaki diakrytyczne są niedozwolone."

"[..] przy czym za niedopuszczalne uznaje się składniki zwrotów obcojęzycznych niewystępujące jako samodzielne hasła (np. niedopuszczalne są: aspera, iacta)"

Zwrot "łapu capu" składa się z dwóch słów NIEODDZIELONYCH łącznikiem(porównaj sobie z niedopuszczalnym "koglem-moglem"). Dodatkowo, jest to zwrot polskojęzyczny. Toteż, cały zwrot jest dopuszczalny, a co za tym idzie, w grze można stosować oba jego składniki.

Zrozumiałeś?

~gosc # 2011-04-08

nie obchodzi mnie jakie są zasady dodawania słów do tego śmiesznego słownika,bo są tu naprawde dziwne niektóre słowa chodzi mi o opis do tego wyrażenia!!!!!!! kapujesz czy za trudno?????????????? opis jest sprzczny z tym co akceptuje słownik,bo wg opisu WYSTĘPUJE TYLKO JAKO CZĘŚĆ
wiesz co to znaczy TYLKO - to partykuła oznaczająca ograniczenie,wyodrębnienie (tylko i wyłącznie)
po usunięciu z opisu słowa TYLKO będzie on logiczny dla zasad tej gry "występuje jako część innych haseł" to byłoby logiczne,że występuje jako całość i osobno też

~gosc # 2011-04-08

nie, w tym słowniku (ani w żadnym innym) nie występuje osobne hasło 'capu'.
inna sprawa, że to słowo 'tylko' jest tam zupełnie niepotrzebne i należało je usunąć przy okazji zmiany koloru.

~gosc # 2011-04-08

edit: w tym nawiasie jednak minąłem się z prawdą. niczego to jednak nie zmienia ani w kwestii używania tego wyrażenia w wypowiedziach, ani w kwestii kładzenia jego składników na planszy (które to kwestie ~gosc uparcie myli)

muszlin # 2011-04-09

Nie przestajesz mnie zadziwiać (mowa do pana nadużywającego wykrzykników i pytajników). Nie ma błędu w stwierdzeniu: "słowo występuje w słowniku tylko jako część innych haseł". Bo przecież w tym rzecz, że "capu" nie jest oddzielnym hasłem w słowniku. Dlatego też nie ma tu jego definicji czy informacji o odmianie. Są za to odsyłacze do haseł.

Usunięcie z tegoż stwierdzenia słowa "tylko" byłoby więc błędem. Inaczej jest choćby ze słowem "na", które jest zarówno hasłem(jak ty to mówisz: występuje osobno), jak i składnikiem innych haseł np. "na czele".

Już nawet nie pytam czy "kapujesz", bo to raczej złudne nadzieje ;)

~gosc # 2013-07-12

ten słownik tak serio jest do kitu ;/

~gosc # 2013-07-12

W mojej opinii niektórzy ~goscie zwyczajnie nie dorośli do jego używania. Przyjdzie i czas na ciebie :)

~gosc # 2013-07-12

A w mojej opinii niektórzy ~redaktorzy tego słownika nie dorośli jeszcze do jego redagowania. Ale przyjdzie i na nich czas. I choć prędko to nie nastąpi to jednak w końcu dodadzą tą jakże cenną informację czy dane słowo jest "dopuszczalne w grach" czy też nie.

Po prostu jeszcze do tego nie dorośli :)