SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

cukrowo

słowo występuje tylko jako część innych haseł

POWIĄZANE HASŁA:


KOMENTARZE

mirnal # 2012-11-15

Komuś się tu za dużo cukru wysypało?! Ten stół jest aż cały biały - tu jest po prostu zbyt cukrowo!

~gosc # 2012-11-15

Ten przykład jest już zupełnie bez sensu. xD

pluralis4ever # 2012-11-15

To może podam lepszy:
"Ten miód jest niewątpliwie oszukany, smakuje za bardzo cukrowo."

~gosc # 2012-11-15

Dużo lepszy, lecz to nie zmienia faktu, iż używanie takiego przysłówka wielkiego sensu nie ma (po co używać przysłówka, gdy można użyć rzeczownika), pomijając to, że brzmi on sztucznie/głupio. :)

mirnal # 2012-11-15

Fajowo brzmi sztucznie i głupio. Można odwołać się do fai. Wiadomo, że są wyrazy, które funkcjonują niemal wyłącznie w kabaretach, grach słownych, opracowaniach naukowych i skrablach. Pomalować można na miodowo. Faktura - jeśli ściana jest szara i drobniutkiego ziarna, a chcemy bielszą i nieco grubsze ziarno, to chcemy, aby na tej powierzchni było bardziej cukrowo. Także jeśli wysypano masę ziarenek piasku lub cukru, to na takiej powierzchni jest piaskowo lub cukrowo.

mirnal # 2012-11-15

Powinieneś odżywiać się bardziej (mniej) cukrowo! Kwestia przetarcia pewnych zwrotów i przyswojenia.

~gosc # 2012-11-15

A po co, skoro możemy np. powiedzieć: "powinieneś jeść więcej cukru" albo (bardziej "profesjonalnie") "twoja dieta powinna być wzbogacona o większą ilość cukru"?

pluralis4ever # 2012-11-16

Jedni mogą preferować taką formę, drudzy taką - kwestia gustu.
Tworzenie przysłówków od przymiotników teoretycznie ich niemających może i brzmi sztucznie, ale jest tak samo poprawne jak tworzenie liczby mnogiej od rzeczowników z rodzaju singulare tantum.

mirnal # 2012-11-16

Poza tym - jeśli ktoś podyktuje 10 przysłówków a pośród nich będą np. cukrowo, piaskowo, miodowo, łososiowo itp., to bez sprawdzenia w słowniku nikt się nie założy, że takiego wyrazu w SJP nie ma. To, że my jakiegoś przysłówka nie stosujemy, nie oznacza, że go nie ma w słowniku. Ponadto - jeśli ktoś w sposób rozsądny, choćby w wierszu albo w żartach, zastosuje nawet wydumany przysłówek, a on nikogo nie razi, choć wszyscy czują, że jest rzadko stosowany (i że pewnie go nie ma w s.), to wszystko jest OK, wszak na tym polega rozwój języka. Kto mawia 'radiów', a przecież to poprawna forma. Natomiast ciągle wielu mawia 'w studio, w radio', a od tej formy powinniśmy odchodzić.

mirnal # 2012-11-16

do ostatniego Gościa - jeśli ktoś uczy się jakiegoś języka, a jednocześnie nie jest w nim i nie będzie superbiegły, to chce opanować jedną formę zamiast np. trzech równoważnych, bo nie ma tyle miejsca na swoim dysku w mózgu i jest OK. Natomiast można powiedzieć - "prześlij mi to internetowo" zamiast "przez internet". "Telefonicznie pogadamy" albo "Pogadamy przez telefon".

~gosc # 2013-03-22

# mirnal 2012-11-15

Komuś się tu za dużo cukru wysypało?! Ten stół jest aż cały biały - tu jest po prostu zbyt cukrowo!

może i ten przykład nie ma życiowego sensu, ale za to nieźle trąci poezją ;)

~gosc # 2013-03-23

Poeta tylko głowa nie ta... :D

pluralis4ever # 2019-02-06

SGJP


PROSIMY PISAĆ KRÓTKO I NA TEMAT

37653765 od końca