KOMENTARZE
CYWA to czysto po rusku SUWA. Słowo zapisane polskim alfabetem. Cywa jest pseudonimem reżyser Izabeli Cywińskiej. Pochodzi z Lubelskiego. Była ministrem kultury w rządzie Mazowieckiego.
SUWA to CYBA, nie CYWA.
Fakt, to lapsus. Chociaż może nie do końca, bo SUWA na pewno znaczy przesunięcie, wzrost, zwyżkę. Może być ciąganie czegoś, wspinanie na szczyt, albo podwyżkę cen.
literując rus : pol = c:s, y:u, b:w, a:a / cyba=suwa
CYWA w ruskim zapisie będzie: SUBA.
Suba jest odniesieniem "ja" w hierarchii (w relacji) np. subiektywny- osobny
sublokator-podnajemca.
Nowomowa, daj SUBA, oznacza subskrypcję, czyli pobieranie od użytkowników ich adresów e-mail do katalogu.
Coraz częściej spotykam przekręty, że CYWA to szpula. Prawidłowo: cewka to zwój (walec z nawiniętymi przewodami)
Podaję cytat z Słownika Poprawnej Pisowni Stanisława Szobera: cewka; nie cywka.
W Polsce występuje nazwisko CYWA. Według oficjalnych danych najwięcej osób zameldowanych jest w Mielec-18, a następnie Kraków-15, Tarnów-6, Dębica-5, Nowy Sącz-4, Żary-3, Brzeg-1, Tychy-1. W sumie 53 osoby.
Zważywszy znaczenie cywa w pojęciu suba (ukraina), możemy mieć do czynienia z rdzeniem nazwiska Cywiński/ska. Klan Cywa, pień rodu (suba) plus gałęzie czyli rodziny przynależne (-ski)
Naturalnie, dane te nie są wiarygodne ze względu na zabory, zawieruchę wojenną, masowe ludobójstwo ostatnich dwóch wojen na terenie podkarpackim, małopolski i części lubelskiego, a także powszechną zmianą nazwiska Cyfka na nazwisko Cywiński. Ponoć chodzi o ujednolicenie zapisu Cyfka i Cywka ze względów praktycznych, obie wersje rzekomo wywodzą się od nazwy szpulka.
W Polsce brak uzasadnienia takiego zapisu, bo ksywy bohaterów powieści historycznych mają rodowód w bajce. Cyfka i Cywka na pewno nie znaczy szpulka. @
Co ma cywka do cyfka. Przyjmując "wariację" znaczenie z przełomu XVIII/XIX wieku cewka (fiz. zwój) to jak ma się to do szpuli. "Szpulka" studencki pseudonim pani Izy Cywińskiej.
"wariacje" - wymiana pisowni łacińskich samogłosek i apiat'
Jeśli chodzi o cyfka, wiadomo powszechnie, że oznacza źle zrośniętą ranę, czyli bliznę, szramę o nierównych brzegach.
Potocznie było coś takiego jak cywać - czyli przysypiać, ale starać się nie zasnąć.
błąd, ciwieje nie cywa (czas teraźniejszy) to stan wyrażający:
głębokie zamyślenie, oderwany od rzeczywistości, pogrążony w zadumie, monotonne kiwanie w medytacji, marazm, senne czuwanie półsen, sen na jawie,