SJP
SŁOWNIK SJP

dałom

nie występuje w słowniku


KOMENTARZE:

mamuska40 # 2003-01-18

ciekawostka słowo DAŁOM słownik uzał jako odmianę dać. Wytłumaczcie mi to bo za zbója nie kumam!

mashroom # 2003-01-18

tak bo sa takie odmany dla przyklad ja (jako on) dalem ja (jako ona) dalam i ja (jako ono) dałom
to samo z -eś -aś -oś

~gosc # 2003-01-19

pierwsza i druga osoba rodzaju nijakiego liczby pojedynczej wszystkich czasowników jest dozwolona

~gosc # 2004-03-06

Czy można prosić o udostępnienie wersji słownika języka polskiego bez tych form - dla celów sprawdzania pisowni, a nie tylko gier słownych? W prawidłowej polszczyźnie nie ma takiej formy, a zdarzają się różne literówki.

~gosc # 2004-03-06

W prawidłowej polszczyznie jest takowa forma :-)
dał -am, dał -em, dał -om...
dał -aś, dał -eś, dał -oś...
Pozdrawiamy :)

harlem # 2004-03-07

ja chyba nie z tej bajki !? :D hyhy

~gosc # 2004-03-10

Można prosić o wskazanie gdzieś w na stronach Rady Języka Polskiego czy też opinii innego uznanego językoznawcy potwierdającej istnienie w języku polskim tych form? Bo bez tego to sobie możemy gadać, a z tego i tak nic nie wynika.

Są ludzie święcie przekonani o prawidłowości form swetr czy poszłem, są też tacy, co na co dzień gwarą mówią i uważają, że formy ogólnopolskie są jakieś dziwne, snobistyczne. Dlatego warto opierać się na jakichś porządnych, uznanych źródłach, bo bez obrazy, ale można się mylić. Ja nigdzie nie znalazłem (poza tą stroną) żadnej opinii o dopuszczalności tych form, więc póki co dalej twierdzę, że są one błędne. Proszę o wyprowadzenie mnie z błędu względnie poprawienie swojego błędu :-)

homik_mc # 2004-03-10

proszę bardzo

http://slowniki.pwn.pl/poradnia/lista.php?szukaj=formy+potencjalne&kat=18

autorytet pwn chyba cię przekona choć obyło się bez mojej pomocy ale nie raczyłoś dziecko przeczytać ZDS

homik_mc # 2004-03-10

obyłoby:)

~gosc # 2009-04-08

Nie wiem dlaczego takie formy w ogóle są dopuszczone, ale proponowałabym o zachowanie przynajmniej minimum zdrowego rozsądku przy używaniu ich lub dopuszczaniu np w literakowym słowniku. Osobiście nie znam dziecka ktore mówiłoby dałom, a to z tej prostej przyczyny, że każde dziecko zna swoją płeć i mówi w pierwsze osobie liczby pojedyńczej w rodzaju zgodnym ze swoją płcia to chyba oczywiste. widze ze nie dla wszystkich jednak....

cerbeer # 2010-03-27

Heh.... jak widzę teraz chomik pisze sie przez "h" a nie przez "ch".
Słuchajmy dalejej ludzi, którzy wyszukuja bzdury na stronach PWN, staraja się je wcielić w życie...............a juz niedlugo stracimy zdolność porozumiewania się. Nawet prof. Miodek nie gada takich bzdur.

titacisiu # 2012-12-24

Bardzo źle, że wycofano te formy - to powoduje ubożenie języka, przedkłada niegramatyczne formy potoczne nad formy logiczne. Nic, tylko zakrzyknąć "wow, talk-show!".

~gosc # 2015-01-28

UWAGA: jeśli nie znasz słowa, to nie znaczy, że jest głupie.
Nie uważam słowa za głupie. Niejaki Lem Stanisław, sława polskiej literatury całe opowiadanie stworzył w pierwszej osobie rodzaju nijakiego i cenzura mu to puściła. Tytułu nie pamiętam, ale pamiętam, ze byłem olśniony pomysłem. Nic to, przeżyję.