SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

dol

dopuszczalne w grach (i)

dola

1. żywot;
2. potocznie: przypadająca komuś część pieniędzy; działka

POWIĄZANE HASŁA:


KOMENTARZE

dexa # 2003-03-15

i tego nie ma w innym słowniku??

pastrami # 2003-04-03

woli na miłość boską. Wyrzucić czym prędzej

~gosc # 2003-04-09

dól a nie dol to juz głupota

przepowiednia # 2003-05-01

zastanawiam się nad sensownością dodawania słów niepoprawnych gramatycznie.Przejżałem słownik Kopalińskiego i kilka innych i nigdzie tego słowa nie ma.Poza tym jest coś takiego jak słownik uznawany za oficjalny PFS - tam nie ma takich bzdur.

meg # 2003-05-01

wydawane sa nowe slowniki...i zawieraja nowe slowa...gdyz jezyk polski caly czas sie rozwija...wlasnie w tych nowych slownikach znajdziesz i dol i wok i duć i ufo i kia...a oficjalny slownik PFS jak sam nazwa wskazuje...to slownik sluzacy do gry w calkiem inna gre slowna:))

~gosc # 2003-05-01

meg j. polski sie rozwija? a jak patrze na wasz slownik to mi sie wydaje ze sie cofa w zastraszającym tempie. Brakuje wielu slow ktore podobno sa uznane za archaizmy - wystepuja w Biblii ale nie tu; poza tym brakuje wielu wielu normalnych polskich słow, ktorych nie akceptujecie - przyklad moze byc banalny: używacie na swojej stronie słow takich jak 'kierki', 'dwuliterowki', 'trojliterowki' a ani jednego z tych slow wasz slownik nie akceptuje...nie wydaje sie to wam smieszne?

mashroom # 2003-05-01

Slownik jest tworzony wg określonych zasad. Mozesz je sobie poczytac po kliknieciu linku "Dopuszczalność słów". Jezeli wyraz nie spelnia ktorejs z tych zasad, nie moze byc dopuszczalny tutaj. Kierki, dwuliterówki czy trzyliterowki nie wystepuja w slownikach jezyka polskiego. Sa przyjetymi przez tworce owych list nazwami (i mafa- kierki) Jesli jakis wyraz spotykacie tutaj, ja go uzywam albo co innego nie znaczy ze musi on byc tutaj w slowniku...

nie wydaje sie to nam smieszne.

hencerbin # 2003-05-07

To mi juz zaczyna przypominać demokracje... głosowania czy słowo jest poprawne czy nie... gorzej, że to jest demokracja w ujęciu Pratchetta - W Ankh-Morpork była demokracja, mógł głosowac kazdy kto miął głos (ale ten głos miał tylko Patrycjusz). Tu jest nieco lepiej (bo jak widac, są AŻ:) 2 osoby mające głos - meg i mashroom...
bez obrazy, ale te kłótnie sa momentami wręcz śmieszne...
(tak, ja tez w nich uczestniczę czasem;) a co?:))

hencerbin # 2003-05-07

aha, zapomniałbym - gratuluję pozbycia się wielu słów dodanych do słownika (chocby "wa" "ens") - za to macie u mnie plusa;)
Bo bałem się że jak raz słówko tu wejdzie to już do końca zostanie...

meg # 2003-05-07

hen_cerbin...na tym forum moze sie wypowiadac kto ma ochote...a dodawanie slowek do slownika nie odbywa sie poprzez demokratyczne glosowanie...tylko przez sprawdzenie czy proponowane slowo spelna ustalone zasady gry:)...opiekę nad slownikiem sprawuja trzy osoby, co widac jak sie popatrzy na slowo w slowniku i informacje kto ostatnio aktualizowal wpis:)

mashroom # 2003-05-07

wlasnie, ja nie aktualizuje slownika :) jeszcze :P

hencerbin # 2003-05-07

Meg: ok, 3 osoby, fakt (które dziwnym i niewytłumaczalnym faktem opierają sie w 90% przypadków na tym, co mówi Mashroom... ale nei bede wnikał... albowiem kto szuka, tego znajdują;)).
a mówiac o demokracji miałem na myśli głównie wyrzucenie słów ze słownika imć Kopalińskiego - może to tylko moje wrażenie, ale "ugieliście" sie pod presją większosci graczy... (choć mogę sie mylić...)
natomiast chyba nei zaprzeczysz (zaprzeczysz, a jakże, doskonale zdaję ssobei z tego sprawę, ze możesz zaprzeczyć;)), że porównanie do Pratchetta i Ankh-Morporskiej demokracji jest na miejscu - skoro o wszystkim decydują 3 osoby... (choć jak patrze na polski sejm... moze to i dobrze, przynajmniej sa jakieś zasady (nie osądzam, czy akurat te sa dobre, czy złe, ważne ze są)).
Ale sie rozpisałem...;)
Dzięki za szybkie odpisanie, zebym wiedział to poczekałbym i od razu bym skomentował;)
P.S. ale co do zasad, czemu słownik akceptuje stronę bierną nawet tych wyrazów, które w j. polskim jej nie mają? (to samo z imiesłowami czasem)

mashroom # 2003-05-07

aspekt 1: moze mowie dobrze? :)
aspekt 2: na wywalenie Kopalińskiego zlozyly sie inne czynniki...
aspekt 3: te 3 osoby decyduja nie o wszystkim...tylko dopuszczaja wyrazy do slownika jesli spelniaja one okreslone zasady...

kontra na post scriptum: Oj nie wszystkie maja tutaj bierna...czasowniki nieprzechodnie nie maja strony biernej ani w jezyku polskim, ani tu...

~gosc # 2003-05-07

ad 1 - nie zawsze: przykład : wok
ad 2 - jakie?
ad 3 - skoro pewne słowa raz są a raz ich nie (mimo ze już były) to te 3 osoby decydują o wielu sprawach (zasady zasadami, ale przeciez to nei ja , ale owe 3 osoby je interpretują, czyż nie:))

kontra na kontrę - ja nei mówię ze wszystkie, ale że niektóre które w j. polskim jej nei mają, tu są uznawane (choc nei wiem jak teraz, ale bywały słowa typu: biegany)

hencerbin # 2003-05-07

czyje to jest to chyab wiadomo, ale znowu mneinei podpisało;p

mashroom # 2003-05-07

z moimi bledami wiazalo sie glownie to ze sie wypowiadalem wg slownikow PWN'u nie biorac pod uwage innych, dopuszczalnych w literakach. Kajam sie ale bylo minelo...

hencerbin # 2003-05-07

wow, mash przyznał sie do błedu.:)
ok. dzięki
I dziękuje tez od razu meg, która wzięła i wytłumaczyła o co tak naprawdę chodzi...*
(*nie o pieniądze;))

mashroom # 2003-05-07

i to nieraz ;))

hencerbin # 2003-05-08

... i tym oto sposobem, hen_cerbin, ze zwykłęgo, przeciętnego gracza, stał sie WROGIEM PUBLICZNYM nr 1:)...
choć teraz, jak sprawy idą ku lepszemu (tylko na kurniku, ale zawsze coś;)) to nawet ja uważam że jest ok (no, zeby jescze ufo wywalić i bedzie dobrze:)).
choć jak mi starczy czasu to pozgłaszam wnioski racjonalizatorskie;) - ale nei bede tego tu pisał, tylko zgłosze uwagę;)

hencerbin # 2003-05-08

eh, i tak tu musze napisac... a więc:
Proponuję, aby w dopuszczaności słów napisac cos takiego: słowo jest dopuszczalne, jeśli występuje co najmniej w dwóch słownikach róznych autorów

patikk # 2003-07-08

Skoro słowem podstawowym jest dola to nie rozumiem od czego pochodzi słowo dol.
Gramatycznie powinno być doli (w liczbie pojedyńczej) lub dól (w liczbie mnogiej).
Co to w ogóle ma być.Tego nie ma w słowniku scrablistów.
Nie będę sie więcej rozpisywać.

mashroom # 2003-07-08

To nie są scrabble ;-) I dobrze - nie rozpisuj się więcej ;-)) Obydwie formy - i dol, i dól - są poprawne...

illuminatik # 2004-10-13

hehehe ale rozmowa,a ja strzeliłem z dol i weszło....hehe na dodatek w 2004 roku w dzień nauczyciela pa

biedra505 # 2005-09-25

to nie jest polskie słowo tylko po angielsku sie wymawia (tak)

biedra505 # 2005-09-25

przeciez to słowo nie jest polskie tylko angielskie (wymawia sie po angielsku)

pan50 # 2006-02-13

Dol!!!! To straszne!!!!!!!
Obciach to zbyt delikatne określenie!!!!!
WYKREŚLIĆ!!!!!

aalaska # 2006-02-13

dol (dolor- ból)- jest to międzynarodowa jednostka bólu

zuj_gnoj # 2007-04-20

farsa!
dobrze ze przynajmniej sznaujace sie slowniki nie umieszczaja takich bzdur

gwiazdka1405 # 2008-06-12

Ludzie zlitujcie się!!!! Jak patrzę na te wasze słowa i ich znaczenia to aż się płakać chce !!! Takie słowa są w słownikach języka polskiego?? Wątpie, takie słowa są w waszych głowach, a wy myślicie, że Amerykę odkryliście, żal i tyle !!! Te słowa są śmieszne, szkoda tylko, że połowy słów które rzeczywiście znajdują się w słowniakch, normalnych słownikach, tutaj nie ma!!!

timeworker # 2008-07-15

Nie silcie się na komentarze, dajecie tym tylko dziką satysfakcję kurnikowym administratorom, że oto kolejnego "normalnego" udało się wk...wić. Idiotyzmów i niekonsekwencji jest tu taka masa, że...proponuję albo nie grać w to wcale, albo nie traktować tego jako zabawę językiem polskim, a tylko jako układanie literek w akceptowalnej przez tutejszy "słownik" kolejności.

meg # 2008-07-15

gwoli uściślenia
timeworker oczywiście może grę w literaki "traktować jako układanie literek w akceptowalnej przez tutejszy "słownik" kolejności" nie mniej jednak oboczna forma dopełniacza liczby mnogiej "dol" jest podawana równolegle z formą "dól" we wszystkich chyba słownikach ortograficznych (a z pewnością w słowniku podawanym jako zródło przy haśle)

gosiaqs # 2009-06-06

przepowiednia - domagasz się poprawności a piszesz "przejrzałem" przez "ż". Jakaś konsekwencja chyba musi być...

~gosc # 2011-10-30

dla tych którzy modyfikują ten bezsensowny słownik i do wszystkich wątpliwych argumentów w wypowiedziach istnieje jeszcze coś takiego jak ustawa o jez. polskim i pomoimo różnych zmian istnieją stałe zasady a ten tu słownik na pewno nie jest miejscem gdzie można się nauczyć poprawnej gramatyki..

mirnal # 2011-10-30

zamiast Teleexpress, po polsku powinno być Teleekspres (teleaudycja)

~gosc # 2013-05-06

dol to natężenia jednostka bólu

~gosc # 2016-01-14

Nie tylko z poprawną polszczyzną, ale nawet – jak widać – z przejrzeniem i zrozumieniem prostych zapisów słownikowych.
http://sjp.pwn.pl/so/dola;4426486.html

pluralis4ever # 2019-04-02

Raczej: kolejne słówko nieznane jednemu z tysięcy tutejszych bezmózgów obwiniających wszystkich dookoła za swoje niedołęstwo umysłowe.

~gosc # 2020-07-08

Co za bzdury. Tych doli i niedoli, a nie tych dol i niedol.