SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

erfurtczanin

nie występuje w słowniku


KOMENTARZE

~gosc # 2020-06-05

Brak (erfurtczanka jest).

mirnal # 2020-06-06

erfurtczyk

~gosc # 2020-06-08

do erfurtczyka jest erfurtka

a erfurtczanka jest bez męskiego odpowiednika

tevex # 2020-06-08

Rzadszy wariant nie musi mieć odpowiednika. Słowniki go pominęły, gdyż nie jest używany, więc tutaj także nie ma sensu go dodawać (0 wyników w Google).

~gosc # 2020-06-09

Szanowny Tevexie (Teveksie?), drobna uwaga.
Otóż zacznijmy od tego, że występowanie w Internecie jakichkolwiek form wyrazów "erfurtczyk", "erfurtka", "erfurtczanin", "erfurtczanka" jest niemal zerowe. Sprawdziłem frekwencję tych wyrazów mianowniku liczby mnogiej (w przypadku żeńskich pokrywa się to z dopełniaczem liczby pojedynczej). Wyniki z Googli są faktycznie na poziomie kilkuset trafień (poza "erfurtczanie" - 0), tylko że po odsianiu stron słownikowych (także z sjp.pl), poradników krzyżówkowych, literakowych, zestawów rymów i plików do pozycjonowania stron (sporządzanych wszak na podstawie słowników), autentycznych przykładów użycia pozostaje kilka:
erfurtczycy - 5 (z czego nie wszystkie dotyczą mieszkańców Erfurtu!)
erfurtki - 1 (tu nawet dam linka, przykład z 1928 roku: https://jbc.bj.uj.edu.pl/Content/523646/NDIGCZAS025446_78861300.pdf)
erfurtczanie - 0
erfurtczanki - 0

Dla innych form jest podobnie, ale systematycznie nie sprawdziłem, jedynie wyrywkowo. Pozostawiam to innym, w szczególności chętnie zobaczę jakiś przykład "erfurtczanki" w dowolnej formie.

Wnioski robocze:
1. W autentycznym użyciu jest jedynie (rzadko) "erfurtczyk"
2. Dorobiono w słowniku żeński odpowiednik "erfurtka"
3. Dodano też "erfurtczankę" (bo dobrze brzmi i jest zgodna z regułami słowotwórczymi?), ale o "erfurtczaninie" zapomniano.
4. Czy dodawać "erfurtczanina"? Przy obecnym "stanie prawnym" (czyt. ZDS) pewnie nie, bo brakuje podstaw - nie ma w słownikach, a w Googlach zero. Choć nie da się ukryć, że gwoli logiki należałoby dodać, skoro i tak nieużywana "erfurtczanka" jest.

G-a