SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

Fiku

niedopuszczalne w grach (i)

Fik

nazwisko, m.in. Ignacy Fik (1904-1942) - polski krytyk literacki i publicysta

POWIĄZANE HASŁA:


KOMENTARZE

~gosc # 2003-04-15

fiku miku

recover # 2003-04-29

idzie kominiarz po drabinie , fiku miku już w kominie ... dlaczego więc nie ma fiku ???

misiu_w_kapeluszu # 2003-08-16

ponieważ występuje tiret:

FIKU-MIKU

c[:-D

~gosc # 2005-05-08

Jest sobie szast-prast

Czym zawiniło FIKU - MIKU że nie zostało umieszczone w najlepszym słowniku na świecie made by KURNIK

szukram # 2007-05-07

a temu, że chłopaki kurnikowe są z Mazur , a tu nie ma kominiarzy.

~gosc # 2011-10-21

nie ma miku to nie ma też i fiku..
proste..

sunproject # 2012-05-12

Czyli fiku pochodzące od fiku-miku nie może być, ale op pochodzące od op-art już tak. Gdzie tu konsekwencja? Upss jaka konsekwencja? TFUrcy tego słownika nie znają takiego pojęcia.

tevex # 2012-05-12

Przeczytasz w końcu zasady, czy dalej będziesz płodzić takie komentarze? ;-)

sunproject # 2012-05-17

Ja przeczytałem. Ale Ty chyba nie... Więc czytaj:
cyt: "Za poprawne uważa się wszystkie słowa występujące w słownikach ortograficznych, języka polskiego, poprawnej polszczyzny bądź wyrazów obcych i ich wszystkie prawidłowe formy gramatyczne (odmiany), z wyjątkiem słów zaczynających się wielką literą, skrótów i SŁÓW Z ŁĄCZNIKIEM lub apostrofem" Tylko w SJP op-art napisane jest jako opart. Więc o czy Ty mówisz? Zanim coś wybełkoczesz pomyśl trzy razy.

~gosc # 2012-05-17

Te zasady najwyraźniej Cię przerastają. Początek masz niezły: "fiku" nie jest dopuszczalne, bo istnieje w słowniku WYŁĄCZNIE jako część hasła "fiku-miku", które zapisuje się z łącznikiem.

Teraz uwaga!
"Op" jest dopuszczalne, ponieważ występuje w słowniku (w tym przypadku w Doroszewskim) jako ODDZIELNE hasło "op".

Gdyby nie notowano nigdzie hasła "op", lecz notowano pozostałe: "op-art", "opart", wtedy "op" nie byłoby dopuszczalne. Tak jak "art" nie jest dopuszczalne, bo występuje jako część haseł z łącznikiem (np. op-art, video-art) oraz jako składnik haseł obcojęzycznych(np. "art rock", "body art").

Gdy w ZDS jest mowa o hasłach z łącznikiem lub bez, chodzi na przykład o "kogel-mogel", "fiku-miku" (z łącznikiem, niedopuszczalne), ale "łapu capu" (bez łącznika, dopuszczalne zarówno "łapu", jak i "capu")

"łapu capu" jest notowane również w formie z łącznikiem tj. "łapu-capu", ale dzięki temu, że jest też forma bez, można stosować oba składniki (łapu, capu) w grze.

Bardziej łopatologicznie się nie da.

sunproject # 2012-05-19

Nie "gościu". Zasady mnie nie przerastają. Po prostu SJP ma bardzo wiele niekonsekwencji które wskazuję i tyle.

PS. Bałeś się podpisać?

~gosc # 2012-05-19

O jakiej niekonsekwencji mówisz? Zwyczajnie nie zrozumiałeś zasad. Nie zauważyłeś, że "op" jest oddzielnym hasłem.

"Bałeś się podpisać?" - Tak, bałem się, że jak poznasz mój nick, podpalisz mi dom ;)

Pozdro
Zestrachany

sunproject # 2012-05-19

""Bałeś się podpisać?" - Tak, bałem się, że jak poznasz mój nick, podpalisz mi dom ;)"

Widzę, że traktujesz wszystkich swoją cienką miarą. Tyle, że ty tu czegoś nie zrozumiałeś. Incognito, jak zwykły tchórz.

Mówiąc o niekonsekwencjach nie "op" miałem na myśli. Ale tobie tłumaczyć tego nie trzeba bo ty wszystko rozumiesz najlepiej.

Pozdro
Nierozumiejący Zasad

~gosc # 2012-05-19

Cóż za odwaga podpisać się!
A cóż dopiero za odwaga podpisać się "sunproject"!

sunproject # 2012-05-19

Ale tobie jej cały czas brak!!! Taka już cecha małych robaków którzy rozumy pojedli wszystkie a podpisać się nie umieją.

muszlin # 2012-05-19

Pan "sunproject" ma sporo odwagi, podpisując się pod takimi komentarzami. To trzeba mu oddać. Zamiast po ludzku przyznać się do błędu, brniesz w jakieś niuanse. Prawda jest taka, że nie dysponujesz już żadnymi rzeczowymi argumentami, więc zacząłeś rzucać inwektywami.

Konkretnie - o jakiej niekonsekwencji mówisz? Masz podane zasady. Która budzi Twoje wątpliwości? Tylko bez zasłony dymnej pt. "jest ich bardzo wiele" albo "i tak nie zrozumiesz". Sprawę z "op" już Ci wyjaśniono. Jest dopuszczalne, bo istnieje w słowniku drukowanym jako oddzielne hasło. Co jeszcze?

paula667 # 2012-05-19

przestańcie się kłócić. W tym słowniku jest wiele dziwnych słów które dla innych coś znaczą a inni ich nie rozumieją. Warto o to robić aferę?

muszlin # 2012-05-20

Jak wiadomo, dla wielu kobiet każda dyskusja jest kłótnią. Po co jednak na siłę wtykać swoje trzy grosze i to jeszcze wtedy, gdy dyskusji się nie rozumie(przecież tu w ogóle nie chodzi o znaczenie jakiegoś słowa). O tym czy warto, czy nie, każdy potrafi zadecydować sam.

sunproject # 2012-05-20

OK W przypadku "op" nie mam racji. Ale jest wiele słów których ten słownik nie uznaje. Słowo "spona" - komentarze od 2008 roku aby dodać. W końcu dodane. Całkiem niedawno zresztą. Pisząc je z automatu zostaje podkreślone jako błąd. To samo tyczy się sławnego "ęsi" Słowo dopuszczone do gier a podkreślane gdy się ja ty pisze jako błąd. Więc albo to są błędy albo nie. Moim zdaniem jakaś niekonsekwencja występuje.

muszlin # 2012-05-20

"Ale jest wiele słów których ten słownik nie uznaje" - jakie to słowa?
"Słowo "spona" - komentarze od 2008 roku aby dodać" - komentarze typu: "Jest takie urządzenie jak spona, nawet czasem używam" to za mało by dodać do sjp.pl. Dopiero po znalezieniu hasła w słowniku drukowanym, może być tutaj.

"Automaty" (ispell/aspell/myspell) i sjp.pl to jednak dwie różne rzeczy. Nie są tam dodawana wszystkie słowa, które są dopuszczalne w sjp.pl. Wynika to na przykład z tego, by nie wprowadzać użytkownika w błąd(np. "stuł" od "stuła" też podkreśla). Poza tym - czy na pewno dysponujesz uaktualnionym słownikiem? "Spona" jest stosunkowo nowa.

sunproject # 2012-05-22

"Spona" jest stosunkowo nowa. Rozumiem, że chodzi Ci o to, że całkiem niedawno dodana do słownika? Może... Szkoda tylko, że w znaczeniach nie dopisali urządzenia do unieruchamiania rozjazdów na kolei bo to to istnieje tak długo jak kolej. Ale co tam...

A wyjaśnij mi to jeśli możesz bo tego akurat faktycznie nie rozumiem:

http://www.sjp.pl/tatua%BF - OK
http://www.sjp.pl/tatuowa%E6 - OK

http://www.sjp.pl/dziara - OK
http://www.sjp.pl/dziaram - ?

Nie pytam z przekory tylko z czystej ciekawości.

~gosc # 2012-05-22

dziara - rzeczownik o formie podstawowej 'dziara', notowany w tych słownikach, co trzeba
dziaram - forma od czasownika 'dziarać' nieobecnego w tych słownikach, co trzeba

Czytaj więcej niż tylko OK, a więcej będziesz rozumiał.

sunproject # 2012-05-22

Oj, nie Ciebie pytałem tylko muszlina. Ty ze swoimi komentarzami się powstrzymaj. Ja zapytałem dlaczego nie ma w słownikach słowa "dziarać" a Ty mi odpowiadasz, że nie dopuszczone w grach ma bo nie ma w słownikach, czyli w stylu nie ma bo nie ma. Ale dlaczego nie ma? To Ty czytaj ze zrozumieniem.

muszlin # 2012-05-22

Chyba rzeczywiście zasady Cię przerastają.
"Rozumiem, że chodzi Ci o to, że całkiem niedawno dodana do słownika? Może... Szkoda tylko, że w znaczeniach nie dopisali urządzenia do unieruchamiania rozjazdów na kolei bo to to istnieje tak długo jak kolej. Ale co tam..."
- Jak nie podoba Ci się znaczenie, to możesz je edytować. W czym problem? Najwyraźniej w słowniku/ach, w których się owo hasło pojawia nie było mowy o kolei, ale to już wina autorów słowników drukowanych, a nie redaktorów sjp.pl.

Podobnie jest z czasownikiem "dziarać". Dlaczego nie ma go w sjp.pl? Bo nie ma go w słownikach drukowanych, o których mowa w ZDS. Dlaczego nie ma go w słownikach drukowanych? Zapytaj autorów słowników drukowanych! Może nie jest wystarczająco często używany? Nie wiem i niewiele mnie to obchodzi. Jeśli rzeczywiście chcesz się dowiedzieć, to szukaj u źródeł.

Nie możesz jednak wymagać, aby dodać słowo tylko dlatego, że Ty tak chcesz. Ostatecznie można je wstawić jako niedopuszczalne z "Google/uzus" w występowaniu, ale to raczej nie jest pilna sprawa.

Przeczytaj w końcu ZDS (może więcej niż raz).