słowo występuje tylko jako część innych haseł
POWIĄZANE HASŁA:
KOMENTARZE
Proszę dodać kat. "skróty".
pytanie do milka, choć nie tylko
maf nie wyobraża sobie, by korektor podkreślał "godz.", mi ciężko pogodzić się, by akceptował "godz"
takich skrótów jest sporo (abstrahujemy od ich wyświetlania na stronach SA, bo tu najprawdopodobniej można umieszczać je z kropką)
1. prof. dr hab. 2. prof dr hab - lepiej, żeby obie wersje podkreślał, czy też, by żadnej nie podkreślał?
Korektor powinien akceptować prawie wszystkie skróty (poza rzadkimi, które mogą się mylić, tak samo jak "juz" myli się z "już"), a na pewno te, które są w Słowniku skrótów i skrótowców Podrackiego. Sprawdzanie, który pisze się z kropką, a który nie, powinno występować na dwóch poziomach:
1. autokorekta (potrzebuję listy skrótów, mam częściową)
2. korektor gramatyczny.
Niestety, nie wszystkie programy mają te dodatkowe mechanizmy, ale OOo ma autokorektę i budowany przeze mnie korektor gramatyczny, a AbiWord i KOffice mają przynajmniej autokorektę.
Do autokorekty potrzebuję listy skrótów, więc oznaczenie tego jakoś w SA by mi się przydało (np. w słowniku znaczeń): chodzi o słowa, po których nie występuje wielka litera (OOo przyjmuje, że wtedy zaczyna się nowe zdanie, trzeba wprowadzać wyjątki typu "rys.", "zob.", "ang.").
milek_pl, zamieszales za darmo:
Problem jest taki:
1. Czy wprowadzamy "prof", "np", "itd" itp., ktore bez kropki sa bledami i spellchecker (aspell/ispell/myspell) nie bedzie ich podkreslal, bo nie moze rozrozniac takich rzeczy
2. Czy nie wprowadzamy i wtedy wszystkie skroty beda podkreslane.
Dla mnie wybor jest oczywist - 1.
To nic, ze godz bez kropki nie bedzie podkreslane, bo to jest mniejsze "zlo niz" niz niepodkreslanie tych wszystkich skrotow.
Zreszta teraz spellchecker nie podkresla mgr dr itp. z kropka,
co tez jest bledem.
zamieszałem, ale uzasadniam, dlaczego wybór 1 jest lepszy: sprawdzanie poprawności pisowni z kropką nie wchodzi w zakres możliwości korektorów ispell/aspell/myspell/hunspell, tak samo jak nie zaznaczą one błędnej pisowni rozłącznej "nie" z rzeczownikami.
Maf napisał:
"Zreszta teraz spellchecker nie podkresla mgr dr itp. z kropka,
co tez jest bledem."
Gwoli ścisłości - mgr. i dr. w przypadkach zależnych nie są błędami:
Mgr X i dr Y spotkali się z mgr. V i dr. Z
Uważam, że lepiej byłoby, gdyby podkreślało wszystkie takie skróty, niż gdyby nie podkreślało nieprawidłowych. Jak stwierdził Saloni "wskazówki programu są niemal rozkazami", a przez to może się tylko utrwalać nieprawidłowa pisownia wśród osób niewiedzących, jak poprawnie powinno się zapisywać skróty. Kiedy laik napisze "np" albo "pt" i podkreślenia nie będzie, uzna tę pisownię za prawidłową. Poza tym nawet osoba znająca się na pisowni skrótów może się machnąć i też nie zauważy, że ma błąd, gdy zabraknie podkreślenia.
A jeśli podkreśli "pt." to nic złego się nie stanie - osoba świadoma zignoruje podkreślenie, a nieznająca się zmieni na "pt", po czym, kiedy znów zobaczy podkreślenie, zastanowi się i spojrzy do jakiegoś słownika i wybierze poprawny zapis. Jeśli nie, to będzie miała byka, trudno :) Ale w tym przypadku nie będzie błędów przypadkowych, więc to bym uznał za mniejsze zło.
Obie te wersje są jednak kulawe, najlepiej by było, aby program potrafił wykrywać jakoś błędne zapisy (itp, dot, zob), a nie podkreślał prawidłowych (jw., itd., pt.)
Koalarze, pojawia się pytanie, gdzie to będzie podkreślać. Otóż słownik ten wykorzystywany jest w różnych programach, ale chyba OOo, FF i Thunderbird będą podstawowymi miejscami, gdzie się to wykorzystuje (wszędzie w formacie myspell/hunspell). W formacie aspell działa to zupełnie aleatorycznie (dla wielu wyrażeń), więc w Linuksie często wygląda to gorzej niż żałośnie (w KDE): nic na to nie poradzimy.
Natomiast do OOo, FF i Thunderbirda będzie można zainstalować mój korektor gramatyczny, który będzie zajmował się skrótami. Do FF przygotujemy plugin (wersja Web Start, chowająca się jako ikona w zasobniku systemowym jest już prawie gotowa), w OOo już działa, co do Thunderbirda to pewnie trzeba będzie zmienić wersję z FF.
Korektory pisowni, jak wszyscy wiedzą, przyjmują solecyzmy, bo ignorują kontekst. Taka ich natura: przynajmniej tak działają najpopularniejsze korektory; istnieją korektory kontekstowe, ale nie są ustandaryzowane.
Powiadam więc: skróty jak najbardziej tak, ino te popularne. Kropkami zajmę się gdzie indziej.
a mnie w tej chwili co będzie dalej mało obchodzi :-)
nie może być tak, że na stronach SA widnieje "godz, np, itp, zob"
mam nadzieję, że maf poprawi na "z kropką", bo niedopuszczalne, żeby w słowniku widniały błędne zapisy
Skoro kropkami zajmujesz się gdzie indziej, to i możesz sobie przygotować osobny plik ze skrótami. A obecne rozwiązanie, gdy nie podkreśla ewidentnych błędów, jest, moim zdaniem, gorsze niż to, gdy podkreśla wszystko.
Poza tym, jak napisał Green, nie mogą się w SA jako hasła znajdować błędne skróty.
Porada dla wszystkich: jeśli nie wiesz, jak zapisać skrót, napisz całymi słowami :)
Green, nie da się poprawić na skróty z kropką. Po prostu wszystkie znaki interpunkcyjne są ignorowane podczas korekty pisowni: to nie jest błąd, tak to działa, bo tak to wymyślili. Więc jest wyjście: podkreślanie wszystkiego (itp., itd., np., prof.), albo niepodkreślanie.
Co z tego, że korektor podkreśla "k" w skrócie "k/ Krakowa"? Bez wyjaśnienia, że to niepoprawna forma, ludzie i tak piszą z błędem.
Nie podkreśla też dwóch spacji, dwóch przecinków czy niezamkniętego nawiasu. I co z tego? Nie od tego jest.
Pisownia z kropką lub bez to błąd interpunkcyjny, a nie błąd ortograficzny, przynajmniej wg projektantów korektorów ispell/aspell/myspell/hunspell.
Zauważcie, że w przypadkach zależnych niektóre skróty bezkropkowe piszemy z kropką, to jest zbyt skomplikowana reguła dla korektora ortograficznego.
Milku, chyba mnie nie rozumiesz :-) Jak to wygląda w "korekcji" - rozumiem.
Pisałem o tym, że w SA nie mogą być jako hasła błędy ortograficzne! I tylko o tym :-)
Chciałbym by w SA było hasło "godz.", a co z tym potem zrobi korektor to już nie moja rybka.
Postaram sie tak zrobic, zeby byly te skroty z kropka, a do ispella szly bez.
Aaaa, na stronie mogą się wyświetlać z kropką. Jasna sprawa.
Jednak tak nie zrobie, zeby na stronach skroty byly z kropka, bo trzeba byloby za duzo mieszac (do ispella to jedno, druga rzecz to przerabianie tego mechanizmu do sprawdzania slow, zeby np. wpisujac "godz" pokazywalo sie haslo "godz.")
Najprosciej bedzie zaznaczac, ze skrot pisze sie z kropka, tak jak jest teraz przy itp. itd.