SJP
SŁOWNIK SJP

X

graje

dopuszczalne w grach (i)

graja

(zwykle w lm) w mitologii greckiej: każda z trzech sióstr (Dejno, Pefredo lub Eyno), strażniczek gorgon, ukazywanych jako stare kobiety posiadające tylko jedno wspólne oko i jeden wspólny ząb, z których korzystały na zmianę

-

Graje

niedopuszczalne w grach (i)

Graj

nazwisko polskie, np. Alojzy Graj (1929-1983) - lekkoatleta


KOMENTARZE:

ombra # 2004-12-31

co to znaczy tego nie ma w słowniku języka polskiego ani w ortograficznym

homik_mc # 2005-01-06

o, nawet nie wiedziałem, żem tu na kurze można tak beznadziejnie przedłużyć gra, hm

greenpoint # 2005-01-06

jestem ciekawy, w którym to słowniku napisano: graje z małej litery?

misiu_w_kapeluszu # 2005-01-07

Jan Parandowski, "Mitologia grecka" rozdz. "Legendy argolidzkie":
"[...] Perseusz, wybierając się w drogę, nie wiedział nawet, gdzie mieszka owa Meduza. Atena, opiekunka bohaterów, poradziła mu, aby wpierw poszedł do trzech sióstr, zwanych starkami (graje). Żyły one w jaskini, do której nigdy nie docierał promień słońca. Były siwe od urodzenia i miały tylko jedno oko i jeden ząb, które sobie wzajemnie pożyczały. Perseusz wykradł im to oko i ten ząb, a oddał im nie prędzej, aż wskazały mu dokładnie miejsce, gdzie siedziały Gorgony. Dostał jeszcze hełm, który go czynił niewidzialnym, i buciki skrzydlate, aby mógł latać w powietrzu. Na ostatku Hermes przyniósł mu ostry sierp, aby miał czym uciąć głowę Meduzie."

a 'graje' są w "Wielkim Słowniku Ortograficzno-Fleksyjnym" Jerzego Podrackiego;)

greenpoint # 2005-01-07

dziękuję za informację - chylos sombreros

misiu_w_kapeluszu # 2005-01-07

to i ja uchylę kapelusza c[;-D

~gosc # 2011-09-07

Graje (po grecku 'Siwe' jak pisze Zygmunt Kubiak w "Mitologii Greków i Rzymian") nie mylić z Gracjami. Bardzo ładnie pokazano je w filmie Disneya "Herkules" (gdzie utożsamiono je z Mojrami) i w serialu "Young Hercules".

~gosc # 2011-09-07

Gorgon było trzy : Steno (Silna), Euriale i Meduza. Hełm z psiej skóry był czapką niewidką Hadesa a sandały skrzydlate pewno Hermesa. Do tego Tarcza w której odbiciu Perseusz oglądał Meduzę by nie patrzeć wprost i sakwa do której schował jej łep. Ciekawe czy sierp był ten sam którym Kronos okaleczył Uranosa a Zeus walczył z Tyfonem? Głowę Meduzy ofiarował Perseusz patronce herosów Atenie która umieściła ją na tarczy Egidzie.

~gosc # 2017-02-12

inaczej forkidy