nie występuje w słowniku
POWIĄZANE HASŁA:
KOMENTARZE
boskie, cóz za finezja i polot intelektualny jakiegoś językoznawcy, gratulacje!
poproszę z pewną taką nieśmiałością jeszcze pzprowski, pkpowski, onzowski, sldowski i oczywiście dla równowagi lprowski
Z jakiego to źródła?
"Wielki słownik ortograficzno-fleksyjny" pod. red. Jerzego Podrackiego
Dzięki. Wyślę temu Podrackiemu radę by zajął się może ogrodnictwem, albo czymś w ten deseń. :)
Przecinek mi się źle postawił.
misiu, mam pytanie: czy TY wymawiasz to słowo jako 'htmlowski' czy 'hateemelowski'?
zgadnij...
Kompletny kretynizm!
Jeśli jest htmlowski, to zapewne html jest jakimś rzeczownikiem, tak? No pięknie, mamy wreszcie słowa bez samogłosek (a po cholerę samogłoski - przecież to nie pomaga grać w tę głupawkę)
polecam ostatnią odpowiedź p. Grzeni na stronie
http://slowniki.pwn.pl/poradnia/lista.php?szukaj=html&kat=18
Jak dla mnie to jednak pan Podracki dał ciała z tym słówkiem i tyle.
Tłumaczenie pana Grzeni też nie rozwiewa moich wątpliwości.
Wpisuję w Googlach "htmlowski", wyników 38, ale samych słów identycznych, jak wyszukiwane przeze mnie - 7. Do tego "dziwaki" typu: "HTMLowski", "html'owski", "HTML'owski", "html-owski". Wyraz "HTML-owski" występuje 2 razy. Słowo: "hateemelowski" - 2 (nie liczyłem w ogóle wyniku ze strony PWN).
7:2, hm wynik niezbyt imponujący. "Zwyczaj językowy" i internet? Przecież to się nie godzi! Jeśli tym ("zwyczaj językowy") kierował się pan Podracki, to mam dla niego fajną trójeczkę: lol.
Nawet wypowiedź pana Grzeni świadczy raczej, że nie wie on, czemu pan P. (duże, rzecz jasna) zamieścił jako poprawne "htmlowski". Tłumaczył ładnie, a przy okazji pewnie pukał się w czoło.
Spoko, spoko, wciąż wyznaję ZDS, ale dle pana P. duży "-", a gorące krzesła już w piątek... :DJ
2. Proszę jeszcze raz odnieść się do przymiotnika "htmlowski" (temat był już podejmowany w poradni) - czy można opierać się na zwyczaju językowym, zważywszy na fakt, że w sieci występuje jedynie 8 takich "(po)tworów"?
Ad 2. Wydaje mi się, że odpowiedź dr. Grzeni jest jednoznaczna: lepszą formą jest HTML-owski; za formą htmlowski mógłby przemawiać jedynie zwyczaj językowy, lecz i ten nie jest – jak widać – bardzo rozpowszechniony. Decydujące znaczenie powinno mieć tutaj nie to, jakie zapisy spotyka się w sieci, lecz jakich używają autorzy dobrych książek informatycznych, wydanych w renomowanych wydawnictwach.
- Mirosław Bańko, PWN
Zostałem uspokojony, ciekawe, ile takich książek przeczytał pan Podracki? ;P
niektóre słowa zawarte w słownikach nie znajdziesz ani razu użyte w sieci...jest takich słów całe mnóstwo
Mam pytanie: dlaczego to słowo jest niedopuszczalne w grze? Jakiego punktu ZDS nie spełnia, abstrahująć od tego, że jest niedorzeczne i że pan Bańko krytycznie się do niego odniósł?
Za dużo chcesz wiedzieć, synu.
Ostatniej aktualizacji dokonała meg, zapewne zmieniła kategorię z 'dopuszczalne' na 'niedopuszczalne', więc pytania z 14.03.2005 kieruję do Ciebie, meg, licząc na życzliwą odpowiedź.
P.S. Dzięki za objaśnienie czasowników niedefektywnych ;-)
meg, ponawiam prośbę z 2005-03-15 o odpowiedź na pytanie z 2005-03-14 ;-)
meg, pytam po raz kolejny: dlaczego usunięto to słowo z listy dopuszczalnych słów? Którego z punktów ZDS to słowo nie spełnia, bo przecież znajduje się w jednym z dopuszczalnych słowników (Podrackim)? Negatywne pinie jakiegokolwiek językoznawcy nie mogą byc żadną miarą wiążące w tej kwestii, bo ZDS nie wspominają nic o interwencjach językoznawców (od biedy sformułowanie "utworzona forma gramatyczna jest zgodna z zasadami...") i ponadto napisane jest w ZDS, że "W przypadku różnej oceny poprawności wyrazu przez różne źródła przyjmujemy, że jest on poprawny, jeżeli jest dopuszczony według któregokolwiek z takich słowników. "
opinie*, nie pinie
weź ty się schować człowieku. kto cie robił??
idź spać!!
słówko znajduje się także w WSO PWN (str. 254), nie zostało także dopuszczone do łask w OSPS...
W poradni językowej PFS od trzech dni pytanie o powód tak surowego potraktowania słowa odmienianego (co widać wyżej) i znajdującego się w słownikach czeka na odpowiedź...
(jaskiniar niezalogowany...)
już wiadomo, dlaczego to słowo, choć znajduje się w WSO PWN 2003, str. 254 nie jest dopuszczone ale w OSPS, nadal jednak nie wiadomo dlaczego nie jest dopuszczone w SA?
uprzejmie zwracam się do kogoś "kumatego" - dlaczego to słowo jest niedopuszczalne?
no i jak? decyzja podjęta - czas na uzasadnienie! pytanie nadal aktualne -
dlaczego to słowo jest niedopuszczalne???
a może należy uruchomić audio-tele?
co tam słychać u htmlowskiego?
nadal niedopuszczony i nadal nie wiadomo czemu...
oj bądź cicho
musisz przypominać?
Sprawa została wyjaśniona szczegółowo pod hasłem "ii" lub "iii" (nie pamiętam, pod którym dokładnie).
przeczytałem (ciężko było) - ale nie znalazłem:)
proszę podaj jeszcze raz...to chyba nie kłopot...
czemu niedopuszczone?
Aha, przepraszam, pomyliło misie. Sprawa wytłumaczona została pod "ts" albo "tss" (pamiętałem tylko, że jakieś podobne).
przeczytałem - nie znalazłem - najlepiej by było gdybyś znalazł sam i zacytował...
aha
dyskusję o "at" i paru innych też przejżałem...:)
jerzeli przejżałem Cię razi czytaj pżejrzałem...
No tak, mój błąd. Ostatecznie: "policjanty" albo "ćela" (mam słabą pamięć, przykro mi).
Odpowiedź na pytanie czemu niedopuszczone jest pod hasłem "ii" lub "iii". Wskazówki gdzie konkretnie są natomiast ukryte pod hasłami "policjanty" oraz "ny". W przypadku gdy nikt nie znajdzie odpowiedzi, będzie ona podzielona na 7 (słownie: siedem) części i wpisana pod trzema losowo wybranymi słowami ze słownika. Konkurs trwa do Bożego Ciała do południa.
jak jusz pisałem: pszegłądłem wrzystko. Bedziesz musieć jeszcze ras napisać albo wymyślić, ponawiam pytanie powturnie:
dlaczego htmlowski jest niedopuszczalny?
błąd! odpowiedź będzie podzielona na 8(słownie dziewięć) jednoliterowych odpowiedzi
Ho, ho, ho!
Mam pytanie: dlaczego to słowo jest niedopuszczalne w grze? Jakiego punktu ZDS-u nie spełnia? Z góry dziękuję za odpowiedź :).
"zasada jest taka, że dopuszczalne są słowa znajdujące się w jakimkolwiek słowniku ortograficznym, języka polskiego, poprawnej polszczyzny bądź wyrazów obcych i ich wszystkie poprawne formy gramatyczne Z WYJĄTKIEM nazw własnych (słowa rozpoczynające się wielką literą), SKRÓTÓW i słów z łącznikiem lub apostrofem"
Na tej podstawie "htmlwski" jest niedopuszczalny.
Dziękuję za odpowiedź, nie interesuje mnie jednak słowo "htmlwski", czegokolwiek jest ono skrótem, ja pytam o przymiotnik htmlowski.
"zasada jest taka, że dopuszczalne są słowa znajdujące się w jakimkolwiek słowniku ortograficznym, języka polskiego, poprawnej polszczyzny bądź wyrazów obcych i ich wszystkie poprawne formy gramatyczne Z WYJĄTKIEM nazw własnych (słowa rozpoczynające się wielką literą), SKRÓTÓW i słów z łącznikiem lub apostrofem"
Na tej podstawie "htmlowski" jest niedopuszczalny.
Aha, ahaś. Więc czego skrótem jest słowo htmlowski, bo według pięknego znaczenia, to się do skrótu kwalifikuje średnio.
Pragnę powtórzyć 2 pytania, na które nie uzyskałem odpowiedzi:
Dlaczego słowo htmlowski jest niedopuszczalne w grze? Jakiego punktu ZDS-u nie spełnia?
Niektórzy operatorzy ostatnio wykazują się konsekwencją w stosowaniu zasad dopuszczalności słów. To teraz trochę tej konsekwencji:
Oto niektóre skróty od których utworzono przymiotniki dopuszczalne w grze:
AK, AL, BUW, GATT, GOPR, GUS, IBL, KUL, LOK, MEN, MON, NATO, NOT, OAS, PAKS, PAL, PAN, PIS, PIPS, PAP, PIH, SARP, TUL, WOPR, ZUS. Jeżeli przyjąć, że słowo "html" jest skrótem, to "htmlowski" jest przymiotnikiem od skrótu, utworzonym na tej samej zasadzie, co np. "goprowski" od "GOPR". "htmlowski" występuje w dopuszczonym przez ZDS słowniku, co wiadomo od dawna. To, że ten przymiotnik wygląda idiotycznie i że nie można go przeczytać nie łamiąc sobie języka, nie ma nic do rzeczy, albowiem o tych subiektywnych odczuciach nic nie mowią Zasady Dopuszczalności Słów. Co więcej, w ZDS-ie nie ma mowy o wyjątkach, to znaczy słowo formalnie spełnia zasady uznania je za dopuszczalne, ale z powodu, że komuś się wydaje, że to ewidentny błąd uznano je za niedopuszczalne. Przykład z ostatnich dni- męskie "disy". Ignorując zastrzeżenia paru dyskutantów, meg i scaevus dalej tolerują dopuszczalność tych "disów" w SA tylko na zasadzie występowania ich w jakimś słowniku.
A zatem jeśli chcecie być konsekwentni, to wzywam do uznania słowa "htmlowski" za dopuszczalne w grze.
w projekcie zmian ZDS jaki przygotowałem znajduje się zapis o skrótach (i rozstrzyga też kwestię htmlowskiego)
cały projekt jest w trackie konsultacji opowskich, a wzmiankowany zapis (jeden operator już go zatwierdził) powinien znaleźć się niedługo w ZDS
pozdrawiam
Greenpoint:
Deklarację o zmianie ZDS-u w częsci dotyczącej skrótów meg złożyła rok temu, przez rok i w tym DZIŚ "htmlowski" według mnie jest nielegalnie nielegalny. DOPIERO jak wprowadzone będą zmiany w ZDS-ie można będzie to słowo legalnie zdelegalizować. A zatem podtrzymuję swój wniosek o uznanie słowa za dopuszczalne w grze. Ewentualny argument, że tyle czekało na zmiany w ZDS-ie, uznałbym za trochę niepoważny.
Pozdrawiam ;-)
poprawka:
*Ewentualny argument, że tyle czekało na zmiany w ZDS-ie, to poczeka jeszcze trochę...
Według mnie również nie powinno się stosować przepisów ZDS-u, który jeszcze nie istnieje. Dopóki htmlowski spełnia zasady, powinien być dopuszczalny.
Ponawiam pytanie (odpowiedź greenpointa co do 'future ZDS' to był unik):
jakich zasad (OBECNIE istniejących) dopuszczalności słów nie spełnia to słowo, że uznano je za niedopuszczalne w grze? (green; prośba- nie pisz, że to fąfer...)
Takie niewinne słówko a tyle hałasu... :D BTW, czy nie możnaby pójść za ciosem i dodać jeszcze: phpowski, aspowski, jsfowski, xmlowski, sqlowski, a na upartego także c++owski i c#owski?
*można by
I trzeba było aż 10 lat, żeby usunąć ten bzdet?...
W sumie lepiej późno niż wcale :)