dopuszczalne w grach (i)
1. tylko jeden, tylko ten, niemający poza sobą innego; wyłączny;
2. niemający sobie równego; najwłaściwszy, najlepszy;
3. najmilszy ze wszystkich; ukochany, najdroższy
KOMENTARZE
Nie dotyczy Ewy B.
"Wśród ofiar zbrodni [katyńskiej] znaleźli się m.in. kontradmirał Xawery Czernicki, generałowie Bronisław Bohatyrewicz, Henryk Minkiewicz i Mieczysław Smorawiński, naczelny kapelan wyznania prawosławnego WP ppłk Szymon Fedorońko, naczelny rabin WP mjr Baruch Steinberg, a także JEDNA kobieta – ppor. pilot Janina Lewandowska".
Raczej JEDYNA.
kod 36633663
"Raczej JEDYNA. "
Raczej nie. I przestań wklejać kody, bo to nudne się robi.
A nie przyczepisz się do imienia Xawery? Przecież nie jest polskie...
Nie czepiam się imion nadanych w epoce danej pisowni -
opinia RJP nt. imienia Xawery:
"To, że dziś zapisujemy imię w inny sposób niż robiono to w przeszłości, w żadnym wypadku nie świadczy o tym, iż jest to inne imię i że nie szanujemy tradycji. Powoływanie się na dawną ortografię imion prowadziłoby do tego, iż trzeba by uwzględniać prośby o zmianę pisowni na przykład: Zofia na Zofija, Juliusz na Juljusz, Jakub na Jakób, Dionizy na Dyonizy, Felicjan na Felicyan, Beniamin na Benjamin, Walerian na Waleryan i, oczywiście: Aleksander na Alexander, Feliks na Felix, Maksymilian na Maxymilian a. Maximilian, gdyż tak zapisywano te imiona w XIX wieku i na początku wieku XX (niektóre formy zmieniono dopiero w roku 1936)".
- nie zgadzam się, imię i nazwisko ma pozostać w takiej formie jak je nadano, chyba, że ktoś nie ma dokumentów własnych
- włos jeży się na głowie, gdy słyszę opowieści o węgierskich żydach przyjmujących około 19 wieku piękne/poetyckie nazwiska, bo dano im taką możliwość,
- albo po 45 roku u nas powszechna zmiana nazwisk na życzenie,
- spolszczenie nazw powinno być mocno udokumentowane,
- a co powiesz gdy persona ma kilka tożsamości i występuje w różnych krajach pod innym nazwiskiem, bo w okresie masowej eksterminacji ludności 39-45, praca w administracji/stosunki ułatwiały dostęp do dokumentów.