SJP
*
SŁOWNIK SJP

X

jusz

niedopuszczalne w grach (i)

juszyć

dawniej:
1. o zwierzętach: krwawić;
2. brudzić krwią; zakrwawiać;
3. pobudzać do gniewu; podburzać, podniecać, jątrzyć;
4. juszyć się - unosić się gniewem; złościć się


KOMENTARZE

~gosc # 2012-09-27

przed wojną pisano jusz przez sz i było to dopuszczalne dlaczego po wojnie trzeba pisać już w niektórych formach jest to dopuszczalna pisownia przez sz słowo już.

~gosc # 2012-09-27

słowo rzadko pisane przez sz i nie akceptowane przez wielu polonistów ale są tacy co mówią o.k i akceptują jusz w słownikach rzadko stosowane i dopuszczane jako poprawne.

~gosc # 2012-09-28

Jaja sobie robicie z tą dopuszczalnością, right? Czasem zastanawiam się, z kim ją tutaj na co dzień obcuję.

~gosc # 2016-02-14

Jeśli już, to raczej od juszyć czyli podjudzać, wkurzać

~gosc # 2017-12-16

Jusz nie może być mylony z jucha - krew zwierzęca. Ch wymienia się na K, na przykład Chrystian - Krystian. Jus to prastare imię /nazwisko/, dodaje się - z- jeżeli podajesz z sąd pochodzi, na przykład Jus z ...... Zdrobnienie to Jusko lub Juszko. To stary ród trudniący się hodowlą inteligentnych polskich koni. Służyły do zaprzęgu poчtylionu /kurier przewóz przesyłek i ludzi/. Trakt nazywał się sendy. Tak zwana trojka koni, czyli na przedzie dwa i z tyłu luzak na zmianę. Młodego konia nazywano juszak. Wykorzystywano je również w walkach do forteli, pozorowanej ucieczki i wciąganiu w zasadzkę. Komendą do ataku był przeciągły okrzyk jusz /naśladuje świst wichru/ co wprawiało konie w galop. Słowo jusz wyszło z użytku, ale pozostało skojarzenie z podniecaniem, podżeganiem. W zamian wprowadzono słowo już co znaczy natychmiast. Teraz spotykamy juszaki w cyrku i na paradach. Są zmuszane się przy pomocy bata do nauki tak zwanego kroku hiszpańskiego, podnoszenia wysoko kolan i ukłonów.