KOMENTARZE
to uchwyt podobnie jak klamra, ale wpuszczony w materiał - np. w ścianę, słowo to jest też używane przez alpinistów na określenie chwytu który można złapać całą dłonią. Por. Słownik slangu wspinaczkowego W. Sonelski "W skale"
jakbyś podał jako źródło "Poradnik Przyrządzania Krewetek w cieście", to też by pewnie nie uznali:D:DD
Powinno być. Klama to bardzo wygodny chwyt na ściance wspinaczkowej. Napewno jest lepiej ogólnie znanym slowem, niż wiele innych profesjonalizmów z tego słownika.
klama to:
1) duża klamka
2) potocznie o broni palnej krótkiej
Klama_____-------klamie ,,,,,,,racja uchwyt,, łącznk ,,w skład podłączenia akumulatora wchodzi właśnie klama,,chyba ze sie mylę,,Lusynka
brak
znaczenie: zgrubienie od: klamka
występowanie: Google/uzus (ndpl)
odmiana:
M klamą, klamę, klamie, klamo, klamy
N klamach, klamami, klamom
n klam
skoro jest cewa...nera...to czemu nie ma własnie klama:]
klama to:
1) duża klamka
2) potocznie o broni palnej krótkiej
czy wyjaśni mi ktoś w jakim narzeczu/osiedlu/klatce schodowej wyrazu 'klama' używa się w znaczeniu 'duża klamka'? podobne pytanie dotyczy wyrazów: ciary (ciarki), szele (szelki), kroma (kromka), wara (warga).
Wyczerpujące odpowiedzi na tego typu pytania można zazwyczaj znaleźć (i to w czasie znacznie krótszym niż ten potrzebny na ewentualne dowiedzenie się czegokolwiek tutaj) w takich miejscach jak google.pl i nkjp.pl.
Ciary oraz wary zdarza mi się widzieć i słyszeć w miarę regularnie (i nie sądzę, żeby istniało tu jakieś zróżnicowanie regionalne, socjospołeczne czy uj wie jakie jeszcze).
Zresztą sporej części anal-ogicznie utworzonych słów nie używa się bodaj nigdzie, a mimo to trafiły one na łamy słowników. Jeżeli więc miałby to być jakiś argument przeciwko, to raczej umiarkowaną ma tę siłę rażenia...
Nazwisko Klama - adwokat walczący o swych klientów (aby za nimi nie zamykały się drzwi i nie zapadały klamki na dłużej).
nie ma 'klama' a jest 'polik'- niestety żeby tworzyć słownik trzeba się troszkę douczyć, cóż pewne kolejny 'pociotek' dostał robotę
Ale nie wskażesz nam słownika stworzonego przed "douczonego niepociotka"?
PS. http://sjp.pwn.pl/doroszewski/polik
Klama jest bardziej jak nera i klata niż jak polik i muza.
Jak są w słowniku ciarki i plery to też klama powinna być.